Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodky, hodky, dejte aspoň litr vodky, znělo zasněženým sídlištěm

  14:46aktualizováno  14:46
Zapomeňte na kroje, zapomeňte na tradiční velikonoční říkanky, a představte si velké ostravské sídliště Bělský les. Ale ani ono letos o Velikonocích není stejné jako jindy. Víc než šedivou džungli paneláků připomíná zavátou čtvrť kdesi na dálném severu. Sněhovou peřinou kluci vyrazili na koledu.

Kluci vyrazili na ostravském sídlišti Bělský les šmigrustovat kamarádky a spolužačky. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ráno o Velikonočním pondělí venku bloumalo jen pár pejskařů a koledníci se trousili jen nenápadně. 

"Nechtělo se nám vstávat, když je venku tolik sněhu," vysvětlují kamarádi Ondra Žůrek a Honza Skalický, proč za pomlázkou vyrážejí až po osmé, a ne v šest, jak se původně domluvili.

Oba v rukou drží karabáče. Dvanáctiletý Honza si jej koupil, o dva roky mladší Ondra si jej upletl sám. Dvojice má v plánu navštívit hlavně kamarádky a spolužačky.

Proč slavíme Velikonoce? To bych musel kouknout do sešitu...

Fotogalerie

A proč se vůbec Velikonoce slaví? "No, to nevím. Musel bych se podívat do sešitu, tam to mám napsané," odpovídá jeden z hochů. 

V tom, proč kluci každoročně šmigrustují (severomoravsky mrskají - pozn. red.) holky, ale mají víc jasno. "Aby holky vykvetly," odpovídají jednohlasně. "Nejprve jdeme za Nelou," usmívají se šmigrustníci a vychází najevo, že Nela je mezi kluky velmi žádaná. "Ve škole jsou o ní i bitky."

Dívka bydlí v nejvyšším, sedmém patře jednoho ze zdejších paneláků. Když se otevřou dveře bytu, kde bydlí, kluci nejprve nesměle oznamují, že jdou Nelu vyšmigrustovat.

A pak Ondra spustí říkanku: "Hodky, hodky, doprovodky, dejte aspoň litr vodky. Nedáte-li litr vodky, dejte aspoň půllitr." Rýmovačka, již se chlapec naučil od strýce, má i další variantu: "Nedáte-li litr vodky, dostanete přes kalhotky."

Výtahem v tu chvíli za Nelou přijíždí i další skupina koledníků, rázem je tu snad desítka kluků. "Jsme spolužáci, kamarádi, támhleten už chodí na střední," vysvětluje pak venku na ulici nejmladší z nově příchozích hochů, jedenáctiletý Kristián.

Taky jeho skupinka má v nejbližší době v plánu obejít snad všechny spolužačky a kamarádky. "Když nás nepustí dovnitř, neřešíme to, a jdeme na další štaci."

Jeden z party kluků má u sebe místo karabáče obří vařečku a během chůze s ní občas z legrace plácne ostatní kluky. "Petře, spadly ti stužky z karabáče!" křičí Kristián a zatímco ostatní pokračují v cestě, zvedá ze zasněžené země svazek pestrobarevných stuh a peláší je podat kamarádovi. 

Když kluci vstupují do dalšího z paneláků, možná omylem, možná schválně jeden z nich spustí: "Koleda, koleda, Štěpáne..."

A co dostávají za vyšmigrustování? "Čokoládu, čokoládového zajíčka, perník, dvacku a nějaký oplatek," vyjmenovává Kristián odměnu, kterou mu dali na jedné ze zastávek. Zatímco se ládují perníkovými vajíčky, kráčejí si to kluci zasněženou ulicí za další koledou.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Muž zemřel při práci na statku, spadl z dvoumetrové betonové zídky

Záběr na jedno z aut, které používají moravskoslezští záchranáři.

Devětapadesátiletý muž, který pracoval jako dělník na statku v obci Hošťálkovy na Bruntálsku, zemřel po pádu ze zídky....

Ostravské stopy: Vítkovice mají nezaměnitelný genius loci, říká Ilja Novák

Profesní kariéra animátora Ilji Nováka je z velké části spojena s ostravským...

Svůj vztah k městu líčí v seriálu MF DNES a iDNES.cz Ostravské stopy režisér a animátor Ilja Novák. Vzpomíná na rodné...

Najdete na iDNES.cz