Velká města Moravskoslezského kraje budou své dluhy splácet mnoho let, jejich hospodaření by to ale extrémně zatížit nemělo. (Ilustrační snímek)

Velká města Moravskoslezského kraje budou své dluhy splácet mnoho let, jejich hospodaření by to ale extrémně zatížit nemělo. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Velká města kraje celkem dluží sedm miliard, z toho čtyři jen Ostrava

  • 0
Města v Moravskoslezském kraji mají dluhy, které dohromady dosahují miliard korun a budou je léta splácet. Například Ostrava včetně svých obvodů dluží celkem bankám a majitelům dluhopisů čtyři miliardy. Další tři pak dluží zbylá velká města v regionu.

Z hlediska poměru výše dluhu k ročnímu rozpočtu je na tom nejhůře Karviná, která má při ročním rozpočtu 1,4 miliardy korun dluh ve výši 908 milionů. Splácení půjčky je tak rozloženo až do roku 2023. Vyšší částky, okolo osmdesáti milionů korun ročně, bude splácet do roku 2016, pak se splátkový kalendář sníží na šestatřicet milionů ročně.

"Největší podíl má úvěr na stavbu kanalizace, město si muselo půjčit 870 milionů korun. Počítalo se i s evropskými fondy, příprava stavby se ale prodlužovala, což nakonec ovlivnilo i cenu, kterou město muselo zaplatit," vysvětlila mluvčí Karviné Šárka Swiderová.

Dluhy velkých měst

podíl zadlužení na ročním rozpočtu / rok splacení

Karviná
64,86 % / 2023

Opava
47,31 % / **

Ostrava
40,26 % / 2027

Bruntál
32,66 % / 2019

Frýdek-Místek*
31,08 % / 2022

Havířov
19,69 % / 2021

Třinec
13,86 % / 2019

Krnov
7,61 % / 2022

Nový Jičín
3,60 % / 2018

* Jsou započítány i schválené, ale nepoužité úvěry
** Opava rok splacení neuvedla.

"Dluhy ovšem hospodaření města neovlivňují. Na rozdíl od jiných měst si totiž nemusíme půjčovat na další investice, ty financujeme ze zhruba miliardového balíku, který jsme utržili při prodeji městských bytů," dodala mluvčí.

Nový Jičín splatí své dluhy z úspor

Na opačné straně pomyslného žebříčku je Nový Jičín, jehož úvěry sice dosahují 23 milionů, které bude splácet do roku 2018, nicméně má ušetřenu částku, která výši dluhu překryje.

V průměru 60 milionů korun ročně bude mezi léty 2013 až 2018 splácet také Frýdek-Místek. Město v současnosti dluží 217 milionů korun, ke kterým je ale nutno započíst i další, nedávno schválenou půjčku, ve výši 200 milionů korun.

"Frýdek-Místek chce peníze z půjčky použít například na stavbu nové sportovní haly Polárka," vysvětlil primátor města Petr Cvik.

Zadlužení měst hlídá ministerstvo

"Na dofinancování úvěrů, které si vzalo bývalé vedení radnice, jsme si letos museli půjčit 500 milionů korun. Většina z těch peněz ale bude splácena z dotací Evropské unie," popsala další klasický případ, proč si města půjčují, mluvčí opavského magistrátu Lada Dobrovolná.

Města by se i přes výši svých dluhů do problémů dostávat neměla. "Rozpočty i zadlužení jsou hlídány ministerstvem financí, které na šestnácti ukazatelích sleduje, jak na tom města jsou," komentoval možné problémy zadlužení vedoucí Katedry veřejné ekonomiky Ekonomické fakulty VŠB Petr Tománek.

"Daleko větší riziko plyne z faktu, že to, co dnes města stavějí, třebas to i díky evropským fondům vypadá hodně levně, budou muset v budoucnu financovat. A provoz některých zařízení, jako je třeba wellness centrum, může rozpočty měst hodně zatížit," dodal vedoucí katedry.