Velké firmy na Ostravsku začínají lidem zvyšovat platy

  13:22aktualizováno  13:22
Po dvou chudých letech, kdy podniky na severní Moravě a ve Slezsku bojovaly o přežití, a na zvyšování mezd neměly ani pomyšlení, se snad blýská na lepší časy. Mírný růst platů hlásí většina největších firem v zemi.
Také v podniku ArcelorMittal by se mzdy mohly zvýšit.

Také v podniku ArcelorMittal by se mzdy mohly zvýšit. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

O čtyři procenta by se v příštím roce měly zvýšit platy například lidem zaměstnaným v největší soukromé firmě v republice, těžební společnosti OKD. Nárůst je předběžně dohodnut mezi odboráři a vedením firmy, smlouva by měla být podepsána po vyřešení dalších detailů do konce ledna příštího roku, letošní průměrný plat ve firmě by měl dosáhnout 32 500 korun.

Ještě o půl procenta více by mohli na svých výplatních páskách najít zaměstnanci bohumínských ŽDB, s jednoprocentním zvýšením platů mohou počítat zaměstnanci opavského Ostroje.

Podniky a platy

ŽDB Bohumín
O 4,5 procenta narostou v roce 2011 tarifní platy bohumínských železáren. Firma, která se zabývá výrobou širokého sortimentu zboží, v letošním roce oslavila 125. výročí trvání, k této příležitosti zaměstnanci dostali speciální prémie.

OKD
Platová doložka kolektivní smlouvy ještě není podepsána, obě strany si daly čas do 31. ledna. Do té doby by se měly doladit podrobnosti toho, jaké budou mít zaměstnanci firmy, která letos vyplácela platy v průměru přesahující 32 tisíc korun, další mzdové výhody.

Ostroj Opava
S jedno až dvouprocentním růstem platů mohou v příštím roce počítat zaměstnanci společnosti Ostroj Opava, která se už dávno nezaměřuje pouze na výrobu strojů pro těžební společnosti. V letošním roce se firmě podařilo získat nové zakázky pro automobilový průmysl.

AlcelorMittal
Jaké platy si budou v příštím roce nosit domů zaměstnanci ArcelorMittalu Ostrava, zatím není jasné. Vedení firmy a odbory si daly s vyjednáváním čas do konce ledna, do té doby by chtěly všechny záležitosti okolo platů a dalších zaměstnaneckých výhod vyřídit.

Vítkovice
Strojírenský gigant Vítkovice, zahrnující převážně strojírenskou část bývalého podniku, nepočítá s hromadným přidáváním všem zaměstnancům, růst platů se tak bude lišit podle výkonnosti jednotlivých firem spadajících pod mateřskou společnost.

"Ta částka se ještě může navýšit o další procento, když půjde vše tak, jak jsme naplánovali, není vyloučen ani další podstatnější růst," vysvětlil generální ředitel opavského Ostroje Vladimír Trochta.

Většina velkých firem sice ještě kolektivní vyjednávání na příští rok neuzavřela, takže není jasné, zda a o kolik se budou platy jejich zaměstnanců měnit, není ani jasné, zda se díky předpokládanému růstu platů ve velkých firmách bude v příštím roce výrazněji zvyšovat průměrná mzda v regionu, která ve třetím čtvrtletí dosáhla výše 21 329 korun.

Do této statistiky totiž může výrazně zasáhnout plánované snížení platů státních zaměstnanců, kteří proti snižování v průběhu prosince stávkovali.

Menší firmy jsou opatrné

Navíc nejsou velké firmy stěžejními zaměstnavateli v kraji, většina lidí pracuje v menších společnostech. A jejich majitelé jsou zatím spíše opatrní.

"Plat se nám v příštím roce asi nezvýší, ale já jsem s ním v mezích možností spokojená," říká sedmadvacetiletá Lenka, pracující ve významné firmě působící v loterijním průmyslu. "Mám fixní plat, pohybující se kolem čtrnácti tisíc, a k tomu další výhody, jako jsou například stravenky. Člověk v současnosti asi příliš moc víc čekat nemůže," dodává.

David Marek ze společnosti Patria Finance si myslí, že by se příští rok měly na růstu mezd podílet hlavně soukromé firmy.

"V příštím roce vývoj mezd ovlivní především snížení mezd ve veřejném sektoru, naopak v soukromých firmách by se po letošním zlepšení ekonomické situace mohly mzdy mírně zvýšit," vysvětluje David Marek. "Celkově počítáme s tím, že se průměrná mzda zvýší o 3,5 procenta, respektive reálně o 1,1 procenta," dodal ekonom.

Zaměstnanci menších firem by se tak mohli dostat do začarovaného kruhu, společnosti, ve kterých pracují, jsou často závislé na koupěschopnosti obyvatelstva, ta se ale kvůli nízkému růstu platů příliš nezvyšuje. "Finanční situace domácností se tedy nijak výrazně nezlepší, což je důvod, proč spotřeba domácností bude víceméně přešlapovat na místě a růstu ekonomiky příliš nepomůže," dokončil David Marek.

K platům si zaměstnanci velkých firem, mnohdy i mimo plán, přilepšili už letos.

Například ve společnosti OKD dostali její zaměstnanci nejen kolektivní smlouvou garantovaný dvanáctidenní plat navíc, ale ještě dalších pět denních průměrných platů k tomu.

Až do výše měsíčního platu pak mohly vystoupat vánoční odměny v nošovické automobilce společnosti Hyundai, v prosinci vyplácela mimořádné odměny i společnost ArcelorMittal Ostrava nebo Třinecké železárny. Firmy tím zaměstnancům vynahradily problémy z minulého a začátku letošního roku.

Zvyšování mezd

Mzdy v Moravskoslezském kraji nerostou tak rychle, jak by si zaměstnanci přáli, ve většině dalších regionů jsou na tom ale ještě hůř. Hlavní podíl na výši platů v kraji mají průmyslové podniky.

Zatímco v celokrajském průměru dosáhly platy ve třetím čtvrtletí letošního roku 21 329 korun, což znamenalo nárůst o 3,2 procenta, už v březnu letošního roku (novější údaje nejsou k dispozici), pobírali lidé zaměstnaní v průmyslových podnicích v průměru 24 086 korun, nárůst oproti stejnému období loňského roku přesáhl 5,2 procenta. Vysoký růst platů v průmyslu byl ale vykoupen vyšší nezaměstnaností, kvůli krizi firmy propouštěly hlavně zaměstnance s nižšími příjmy.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Zóna v Odrách je v provozu. První firma už tam zahájila provoz

Ilustrační snímek

První firma zahájila provoz v nové průmyslové zóně v Odrách na Novojičínsku. Ve čtvrtek tam slavnostně přestřihli pásku...

Najdete na iDNES.cz