(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: MF DNES

Nezaměstnaní se vracejí nejen do ulic. Jako veřejná služba

  • 4
Pokud nezačnou pracovat ve veřejné službě, klesnou dlouhodobě nezaměstnaným dávky. Poprvé už teď v srpnu. Radnice i neziskové organizace v Moravskoslezském kraji postupně oprašují už jednou vyzkoušený systém a pracovníky na nejméně dvacet hodin měsíčně nabírají. V regionu je zatím k mání přes šest stovek pozic.

Od srpna například nastoupí veřejnou službu první nezaměstnaní v Opavě. „Přijali jsme nabídku úřadu práce. Veřejná služba je pro osoby v hmotné nouzi novým motivačním prostředkem, který vypovídá o jejich snaze zvýšit svůj příjem vlastní prací,“ uvedl náměstek primátora Opavy Josef Stiborský.

Pro začátek město počítá s deseti lidmi. „Budou zametat a uklízet, hrabat listí, odklízet odpady, vytrhávat plevel, ořezávat dřeviny ruční pilou, dělat pomocné práce v údržbě městského útulku nebo mapovat terén,“ popsala Marie Vavrečková z opavského magistrátu.

Co je veřejná služba

  • Jde o jednu z aktivit, jejímž smyslem je získat či oživit pracovní návyky u dlouhodobě nezaměstnaných.
  • Klient dávek v hmotné nouzi pobírá 3 410 korun měsíčně, po šesti měsících dávka klesá na existenční minimum 2 200 korun.
  • Pokud měsíčně odpracuje 20 hodin ve veřejné službě, dávka se mu ani po šesti měsících nesníží.
  • Pokud odpracuje měsíčně minimálně 30 hodin, dávka se naopak zvýší na 4 015 korun.
  • Veřejnou službu zabezpečují města a obce, ale i neziskové organizace, poskytovatelé sociálních služeb či komunitní centra.

Opava kvůli tomu zřizuje i nové místo koordinátora, o jehož mzdu se podělí s úřadem práce. „K příspěvku úřadu práce patnáct tisíc korun superhrubé mzdy mu připlatíme osm tisíc,“ doplnil Stiborský.

Zájem je velký, zní z Karviné

V Novém Jičíně jsou připraveni na veřejnou službu nabrat dokonce desítky lidí. „Vytvořili jsme pro nezaměstnané 80 pracovních míst. Kolik lidí možnosti využije, si však netroufám odhadovat,“ komentoval ředitel novojičínských technických služeb Václav Bukovský.

Padesát lidí má stejnou možnost v Karviné. „Máme obrovský zájem. Ve veřejné službě pracují i lidé jinak nezaměstnatelní, pro které je to jediná možnost. Když si odpracují to, co musí, za každý další den dostávají stokorunovou stravenku,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová s tím, že se službou má město dobrou zkušenost.

A nezaměstnaným možnost veřejné služby poskytují i organizace, třeba Charita Ostrava. „Umožňujeme ji čtyřem lidem. Uplatňují se v nízkoprahovém denním centru, azylovém domě pro muže, zařízení pro přechodný pobyt seniorů a domově pokojného stáří,“ potvrdil mluvčí Charity Dalibor Kraut.

Zatím uzavřel Úřad práce v Moravskoslezském kraji 79 smluv na organizaci veřejné služby. „Máme tím nasmlouvaných 642 pozic pro její výkon. V tomto regionu na veřejnou službu dosud nastoupilo 276 lidí,“ informovala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Ne všechny oslovené subjekty ale na nabídku kývly.

Problémy s disciplínou

„Naše technické služby mít zájem nebudou. V minulosti jsme se setkali s problémy v kvalitě práce, s docházkou. Tito pracovníci museli být pod stálou kontrolou,“ uvedla mluvčí úřadu obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Pondělíčková.

Dodala, že úklidové práce se plánovaly po cyklech, pracovníci veřejné služby pak ale často nepřišli.

„Na konci měsíce pak dorazila celá skupina, že si chtějí odpracovat svých dvacet hodin,“ dodala mluvčí s tím, že obvod raději nezaměstnané přijímá na veřejně prospěšné práce. Pracují běžně na smlouvu každý den a o jejich mzdu se dělí obvod s úřadem práce. „Některé si pak necháváme jako kmenové zaměstnance,“ doplnila Pondělíčková.

Veřejná služba jako jeden ze způsobů udržet si výši dávek v hmotné nouzi je určená pro ty, kteří nemají práci přes půl roku. Kolika lidí v kraji se opatření týká, zatím úřad práce nevyčíslil. „Dopředu není možné říci, kolika lidí se nové opatření dotkne. Na veřejnou službu nebo jinou aktivitu mohou nastoupit v průběhu srpna, tudíž vypovídající statistiku budeme mít k dispozici v září,“ dodala mluvčí Beránková.