Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovice ENVI dostaly od věřitelů čas na záchranu firmy 60 dnů

  12:25aktualizováno  12:25
Jen výrazné „sražení pat“ a zvýšená vstřícnost nejspíš zachránily vítkovickou společnost ENVI před velkými problémy při insolvenčním řízení. Věřitelé firmě nakonec dali čas na zpracování reorganizačního plánu.

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Listopad 2012) | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jako přes kopírák vypadaly výhrady Komerční banky, insolvenční správkyně a státního zástupce, důležitých členů insolvenčního řízení společnosti Vítkovice ENVI.

Všichni si svorně stěžovali na jednání zástupců zadlužené firmy, které se jim nezamlouvalo.

„Spolupráce s bývalým vedením byla velice problematická,“ konstatoval při jednání člen věřitelského výboru zastupujícího Komerční banku.

„Nevystupovali příliš aktivně, což vzbuzovalo další pochybnosti,“ přidala se insolvenční správkyně Eva Hepperová.

„Státní zastupitelství podalo vyjádření, ve kterém konstatovalo určité pochybnosti o poctivém záměru dlužníka,“ přidal se v průběhu čtvrteční schůze věřitelů také přítomný státní zástupce.

„Po výměně vedení firmy problémy ustaly“

Ale vzápětí poznamenal, že současné kroky dlužníka už vnímá pozitivně. Společnost Vítkovice ENVI totiž po problémech se státním zastupitelstvím kromě jiného vyměnila vedení firmy a problémy ustaly.

A stejně tak nové zástupce zadlužené společnosti pochválil i právník Komerční banky. „Komerční banka byla zpočátku znepokojena přístupem dlužníka, ale to se po výměně managementu změnilo,“ řekl.

Změnu chování firmy si pochvaluje i insolvenční správkyně. „Šlo spíše o nezkušenost, neznalost procesu a nepříliš aktivní přístup starého vedení. To se změnilo,“ řekla.

„Nešlo o nějaký nepoctivý záměr, ale o nezkušenost. To se nyní snažíme napravit,“ komentoval bývalé problémy firmy při insolvenčním řízení právník Petr Kuhn, který společnost Vítkovice ENVI v řízení zastupuje.

Spokojeni se změnou vedení byli v podstatě všichni věřitelé, s výjimkou zástupce společnosti Wetag. Ta se zapojila hned do několika insolvenčních řízení firem z vítkovického koncernu.

Společnost Wetag je nadále kritická

„Vypadá to, že se dlužník chytil za nos a snaží se distancovat od svého předchozího jednání změnou vedení. Tak tomu ale podle nás není. Reorganizační plán byl zpracován na základě plánu, který se vzápětí ukázal jako nereálný. A lze pochybovat také o nepodjatosti insolvenční správkyně,“ řekl zástupce společnosti Wetag soudu s tím, že požaduje změnu insolvenční správkyně.

Tu mu ale další věřitelé neschválili. A o pár chvil později se zástupce společnosti Wetag poroučel i z pozice člena věřitelského výboru, do níž jej další věřitelé nepotvrdili a hlasovali pro konkurenční návrh.

Firmě pak dali dalších šedesát dnů na zpracování reorganizačního plánu, o které prostřednictvím Petra Kuhna požádala.

„Sestavujeme výrazně doplněný a upravený reorganizační plán, který by měl uspokojit všechny dosavadní námitky věřitelů v dosavadním průběhu reorganizace. Zajištění věřitelé budou uspokojeni v plné výši, nezajištění věřitelé mimo skupinu vítkovických společností by měli dostat dvacet procent,“ uvedl Kuhn.

Společnosti spadající do vítkovického holdingu by se na reorganizačním plánu měly podílet jinak.

„Firmy ve skupině by asi provedly kapitalizaci svých pohledávek. To abychom šetřili finanční prostředky. Pohledávky by vyměnily za podíly ve společnosti Vítkovice ENVI,“ vysvětlil právník.

A Vítkovice by se na záchraně své dceřiné firmy měly podílet i finančně. „Společnost Vítkovice, a. s., nám již potvrdila, že se na reorganizačním plánu bude podílet do výše dvaceti milionů korun,“ dodal Kuhn s tím, že reorganizační plán firma dokončí do 60 dnů.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Najdete na iDNES.cz