Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a...

Generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík je známý i jako milovník a sběratel českého výtvarného umění. (Listopad 2012) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vítkovice ENVI dostaly od věřitelů čas na záchranu firmy 60 dnů

  • 1
Jen výrazné „sražení pat“ a zvýšená vstřícnost nejspíš zachránily vítkovickou společnost ENVI před velkými problémy při insolvenčním řízení. Věřitelé firmě nakonec dali čas na zpracování reorganizačního plánu.

Jako přes kopírák vypadaly výhrady Komerční banky, insolvenční správkyně a státního zástupce, důležitých členů insolvenčního řízení společnosti Vítkovice ENVI.

Všichni si svorně stěžovali na jednání zástupců zadlužené firmy, které se jim nezamlouvalo.

„Spolupráce s bývalým vedením byla velice problematická,“ konstatoval při jednání člen věřitelského výboru zastupujícího Komerční banku.

„Nevystupovali příliš aktivně, což vzbuzovalo další pochybnosti,“ přidala se insolvenční správkyně Eva Hepperová.

„Státní zastupitelství podalo vyjádření, ve kterém konstatovalo určité pochybnosti o poctivém záměru dlužníka,“ přidal se v průběhu čtvrteční schůze věřitelů také přítomný státní zástupce.

„Po výměně vedení firmy problémy ustaly“

Ale vzápětí poznamenal, že současné kroky dlužníka už vnímá pozitivně. Společnost Vítkovice ENVI totiž po problémech se státním zastupitelstvím kromě jiného vyměnila vedení firmy a problémy ustaly.

A stejně tak nové zástupce zadlužené společnosti pochválil i právník Komerční banky. „Komerční banka byla zpočátku znepokojena přístupem dlužníka, ale to se po výměně managementu změnilo,“ řekl.

Změnu chování firmy si pochvaluje i insolvenční správkyně. „Šlo spíše o nezkušenost, neznalost procesu a nepříliš aktivní přístup starého vedení. To se změnilo,“ řekla.

„Nešlo o nějaký nepoctivý záměr, ale o nezkušenost. To se nyní snažíme napravit,“ komentoval bývalé problémy firmy při insolvenčním řízení právník Petr Kuhn, který společnost Vítkovice ENVI v řízení zastupuje.

Spokojeni se změnou vedení byli v podstatě všichni věřitelé, s výjimkou zástupce společnosti Wetag. Ta se zapojila hned do několika insolvenčních řízení firem z vítkovického koncernu.

Společnost Wetag je nadále kritická

„Vypadá to, že se dlužník chytil za nos a snaží se distancovat od svého předchozího jednání změnou vedení. Tak tomu ale podle nás není. Reorganizační plán byl zpracován na základě plánu, který se vzápětí ukázal jako nereálný. A lze pochybovat také o nepodjatosti insolvenční správkyně,“ řekl zástupce společnosti Wetag soudu s tím, že požaduje změnu insolvenční správkyně.

Tu mu ale další věřitelé neschválili. A o pár chvil později se zástupce společnosti Wetag poroučel i z pozice člena věřitelského výboru, do níž jej další věřitelé nepotvrdili a hlasovali pro konkurenční návrh.

Firmě pak dali dalších šedesát dnů na zpracování reorganizačního plánu, o které prostřednictvím Petra Kuhna požádala.

„Sestavujeme výrazně doplněný a upravený reorganizační plán, který by měl uspokojit všechny dosavadní námitky věřitelů v dosavadním průběhu reorganizace. Zajištění věřitelé budou uspokojeni v plné výši, nezajištění věřitelé mimo skupinu vítkovických společností by měli dostat dvacet procent,“ uvedl Kuhn.

Společnosti spadající do vítkovického holdingu by se na reorganizačním plánu měly podílet jinak.

„Firmy ve skupině by asi provedly kapitalizaci svých pohledávek. To abychom šetřili finanční prostředky. Pohledávky by vyměnily za podíly ve společnosti Vítkovice ENVI,“ vysvětlil právník.

A Vítkovice by se na záchraně své dceřiné firmy měly podílet i finančně. „Společnost Vítkovice, a. s., nám již potvrdila, že se na reorganizačním plánu bude podílet do výše dvaceti milionů korun,“ dodal Kuhn s tím, že reorganizační plán firma dokončí do 60 dnů.