(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: OKD

Věřitelé rozhodnou o OKD v půlce června, proberou reorganizační plán

  • 0
Rozhodující okamžik pro budoucnost společnosti OKD nadejde přesně v polovině června. Soudce Petr Kula na tento den svolal schůzi věřitelů těžařské firmy.

„Předmětem jednání schůze věřitelů bude projednání reorganizačního plánu předloženého dlužníkem a hlasování o jeho přijetí,“ napsal soudce Kula v usnesení o svolání schůze.

Věřitelé budou 15. června hlasovat o tom, zda souhlasí s reorganizačním plánem navrženým manažery společnosti OKD. Ten mimo jiné předpokládá uzavírání dalších šachet, snižování počtu zaměstnanců a hlavně převod činných částí společnosti do nově vzniklé dceřiné firmy, kterou by následně odkoupil stát prostřednictvím podniku Prisko.

Společnost OKD Nástupnická, kterou OKD coby jediný akcionář nechala zapsat na konci března u krajského soudu, disponuje základním majetkem ve výši dvou milionů korun. Pokud budou věřitelé souhlasit, převede na ni společnost OKD za 80 milionů korun od státu své fungující provozy.

Reorganizační plán, nebo konkurz?

„Do nové společnosti bude převeden provozní kapitál, mezi který patří i zařízení jednotlivých šachet a stroje a zaměstnanci společnosti,“ řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „V OKD zůstanou neprovozní aktiva.“

Pokud by věřitelé s reorganizačním plánem nesouhlasili, čekal by těžební společnost s nejvyšší pravděpodobností konkurz.

Pro schválení programu ze strany věřitelů hovoří jen málo. V podstatě je pro ně reorganizace zajímavá jen z pohledu udržení svých dodávek pro OKD.

Věřitelům se vrátí jen minimum

Na peníze, které jim firma dluží, mohou v podstatě zapomenout. „Dlužník předpokládá celkovou míru uspokojení pohledávek věřitelů skupiny 2 z výtěžku prodeje a výtěžku z provozu ve výši nejméně 0,31 a nejvýše 2,59 procenta,“ stojí v reorganizačním plánu.

Kolik peněz věřitelé dostanou, ovlivní rovněž spor mezi insolvenčním správcem, OKD a londýnskou CitiBank, která u soudu žádá uznání své více než desetimiliardové pohledávky. OKD a také insolvenční správce ji zamítli, Citibank následně podala žalobu.