Lidé ve Věřňovicích na Karvinsku dýchali jedno z nejvíce znečištěných ovzduší....

Lidé ve Věřňovicích na Karvinsku dýchali jedno z nejvíce znečištěných ovzduší. Nyní se situace výrazně zlepšuje. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vandalové poničili měřicí stanici. Údaje o stavu ovzduší jsou neúplné

  • 0
Na stanici, která ve Věřňovicích měří kvalitu ovzduší, zaútočili již podruhé vandalové. Meteorologům kvůli několikatýdennímu výpadku za letošní zimu chybí dvacet procent dat. Lokalita, která byla na mapě kvality ovzduší nejvýraznějším bodem, tak už tabulce míst s nejvíce zatíženým ovzduším nevévodí.

Letošní statistiky budou pro místní část Dolní Lutyně výjimečné. V počtu dní s překročeným limitem se stanice ve Věřňovicích propadla z prvního na pětadvacáté místo. Bohumín, Orlová a Havířov mají po osmatřiceti, Věřňovice o šestnáct dní méně.

"Chybí nám dvacet procent dat. Celkový výsledek za lokalitu to při hodnocení zimní sezony ovlivní. Je ale jisté, že znečištění, které jsme naměřili v Bohumíně, bylo i v okolí Věřňovic," uvedl Libor Černikovský z Českého hydrometeorologického ústavu.

Dodal, že celková čísla o znečištění v kraji to ale zřejmě nezkreslí. Stanice je mimo provoz od 9. února. Terčem vandala se stala už podruhé. "Stejný případ evidujeme také z 3. listopadu 2012," informovala karvinská policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

V obou případech je scénář stejný. Vylomené a vypáčené dveře, poškozené a ztracené zařízení. V listopadu škoda činila deset a půl tisíce, začátkem února 34 tisíc, zmizel i počítač. Jde o snahu poškodit stanici, nebo o krádež? "Špatně se to odhaduje, ale pravděpodobně je důvodem majetek. Jsou tam kabely, měděné cívky," říká Viačková.

Provoz stanice dotuje kraj

K témuž se přiklání starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek. "Lidí se dotýká, když se o Věřňovicích mluví jako o nejšpinavější obci v republice. Ale že by jim vadila přímo stanice, to ne. Poslední dva měsíce ale čelíme velkému náporu trestné činnosti."

Kdyby záleželo jen na legislativě, stanice ve Věřňovicích už dávno není. Po obnově monitorovací sítě měla zmizet. Pro kraj je ale důležitá a její provoz už téměř deset let dotuje. Stejně jako další stanice, třeba Bohumín.

"Přispíváme na stanice Českého hydrometeorologického ústavu i Zdravotního ústavu," řekl šéf odboru životního prostředí Tomáš Kotyza. V březnu bude zastupitelstvo kraje rozhodovat o dalších 2,3 milionu na tyto účely.