Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vesnice si na boj s vandaly najímají bezpečnostní agentury

  15:05aktualizováno  15:05
Jak zabránit řádění vandalů, s nímž se v menší či větší míře setkává řada obcí? Například na Opavsku už si někde radnice na hlídání veřejného majetku najímají bezpečnostní agentury a další o takovém řešení uvažují.
V Bolaticích už radnice obecní policii nahradila bezpečnostní agenturou. Ilustrační foto

V Bolaticích už radnice obecní policii nahradila bezpečnostní agenturou. Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Rozbitá skla v zastávkách, posprejované zdi, poškozené dopravní značení. Takové problémy čas od času řeší v řadě měst a obcí. Pro vandaly, kteří takové škody způsobí, je to chvilková zábava, za kterou však může přijít odplata. O nic líp ale na tom nejsou poškozené obce, které tak často musí věnovat čas a peníze do napravení škod.

Například v Bohuslavicích nedávno vytahovali lavičky z rybníka, protože je tam někdo schválně "přemístil", řešili ohnuté dopravní značky nebo třeba rozbitá okna v autobusových zastávkách.

Za takovou "zábavou" tam stejně jako jinde stojí většinou místní mládež. "Shromažďují se nám v autobusových zastávkách nebo na jiných veřejných místech. Tráví tam svůj volný čas. Ale přitom poškozují obecní majetek nebo majetek někoho jiného," popisuje starosta Bohuslavic Kurt Kocián.

Škody jdou sice "jen" do několika tisíc korun, ale opakují se. "Naši pracovníci by se mohli věnovat smysluplnější činnosti než odstraňovat takovéto škody," říká starosta.

V Bolaticích už agentura nahradila obecní policii

Aby obec zamezila dalším škodám, uvažuje o tom, že si po vzoru sousedních Bolatic najme bezpečnostní službu. Ta by čas od času v nočních hodinách kontrolovala nejproblematičtější místa.

"U nás to takto funguje už asi osm let. Zhruba od roku 1991 do roku 1997 jsme měli obecní policii. Ale časem nám všichni odešli. Proto jsme se přiklonili k tomu, že bychom tady nějakou takovou službu měli mít. Aby nám občas v nočních hodinách pomáhali hlídat některá místa navštěvovaná mládeží," vysvětluje starosta Bolatic Herbert Pavera.

Upozorňuje, že ale nejde o to vytlačovat mládež z míst, kde se baví. "Naopak v místě, kde se scházejí, jsme udělali pergolu a lavičky. Občas je tam chodí kontrolovat bezpečnostní agentura nebo někteří naši zaměstnanci. Pokud se chovají slušně, nic nerozbíjejí a mladiství do osmnácti let nepopíjejí alkohol, tak je to v pořádku," říká starosta. "Sem tam se stane, že jim to ujede. Ale všeobecně se dá říct, že za poslední roky se nám škody na obecním majetku nevyskytují."

Služby agentury jsou podle starosty doplněním bezpečnostního systému v obci. Opavský policejní mluvčí René Černohorský ale upozorňuje: "Když už si obec něco takového najme, každopádně by to neměli řešit sami. Jakékoliv poznatky nebo zjištění pachatele přestupku či přečinu by měli oznámit nám," podotkl Černohorský.

"Samozřejmě spolupracujeme s městskou policií v Kravařích a také se státní policií," souhlasí Pavera.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Ostravské stopy: První záskok budu mít vždy spojený s Ostravou, říká Trojan

Rozstřel Trojan, Dvořál - Celé

Známý herec Ivan Trojan sleduje dění v Ostravě od konce 80. let, kdy se do ní podíval v rámci svého prvního záskoku....

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Najdete na iDNES.cz