Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veteráni slavili 28. říjen ve válce i ve vězení. Mladým vyčítají nezájem

  14:22aktualizováno  14:22
Vznik samostatného Československa ve čtvrtek oslavili hlavně politici, váleční veteráni, političtí vězni a sokolové. Zástupců mladších ročníků bylo na oslavách jen minimum. Podle veteránů by se však měl přístup mladých zlepšit.

Den vzniku samostatného Československa si připomínají veteráni i političtí vězni. Zástupci mladé generace však u těchto oslav většinou chybí. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dechovka, záplava uniforem a věkový průměr vysoko nad šedesát let. Takové byly oficiální oslavy výročí 28. října v Ostravě. Stejné jako v jiných letech a přece jiné.

Válečných veteránů, kteří se oslav státního svátku pravidelně účastní, totiž bylo zase o několik méně. "Jsme staří, ubývá nás," komentoval s povzdechem stále užší kroužek například válečný veterán, tankista Svobodovy armády Mikuláš Končický.

Jako voják přitom slavil výročí osmadvacátého října i v těch nejtěžších podmínkách, v tanku na frontě. "Za války jsme na oslavy 28. října nikdy nezapomněli, byl to pro nás vždy slavnostní den, ať jsme byli, kde jsme byli. Nejvíc si pamatuji na 28. říjen roku 1944, který jsme strávili v bojové linii, nedaleko Dukelského průsmyku," vzpomíná muž.

"V noci za tmy za námi přišli důstojníci od sboru s tím, že mne shánějí, když jsem vylezl z tanku, řekli mi, že mi jménem armádního sboru předávají válečný kříž. Na oslavy moc času nebylo, byli jsme v první linii a museli držet hlídky, ale na vznik Československa jsme si i tam vzpomněli. Byl to můj první válečný kříž, později jsem dostal ještě dva," vypráví veterán, který mimo jiné osvobozoval i Ostravu.

Během bojů na Dukle proběhlo předávání válečného kříže 28. října 1944 jen v rychlosti, kvůli těžkým bojům nebyl na velké oficiality čas.

Ke slavnostnímu předání kříže došlo až o pár měsíců později. "Proběhlo v Ligotě u Těšína na začátku roku 1945, kdy se jednotka přesunovala k ostravské operaci. Kříž mi osobně připnul hrdina Sovětského svazu Richard Tesařík, kterého jsem shodou okolností právě na Dukle tahal z hořícího tanku a přišel tehdy o oko," popsal Končický.

Je špatné spojovat vlastenectví s nacionalismem

"Jen je mi líto, že tady nejsou téměř žádní mladí lidé. Vlastenectví se dnes spojuje hodně s nacionalismem, a to je špatně. Ředitelé škol by měli dětem vysvětlovat, co je to republika, že máme být na co hrdí. Ale často se to neděje, mladí o významu tohoto dne příliš neví a projevuje se to i tím, že tady žádní nejsou," uvažuje veterán.

PAMÁTNÍK BITVY U ZBOROVA

Pomník připomínající první velkou bitvu 1. světové války, do níž se na ruské frontě zapojily legie, byl v pondělí místem, kde si Ostrava oficiálně připomněla výročí vzniku samostatného státu.

Československá střelecká brigáda tehdy během jediného útoku pronikla přes čtyři pásma zákopů a dostala se pět kilometrů do hloubky obrany. Díky úspěchu povolilo carské Rusko vznik dalších legií.

Na čtvrteční oslavě státního svátku se u pomníku padlých legionářů z bitvy u Zborova, která byla prvním velkým vystoupením československých legií za první světové války, sešli vedle politiků také zástupci skautů, sokolské župy a válečných veteránů.

A paradoxně také komunisté, kteří v dobách, kdy si uzurpovali moc v celém státě, oslavy vzniku republiky v roce 1918 spíše upozaďovali a trnem v oku jim bylo i působení legionářů na ruské frontě za první světové války.

Vedle nich přitom u pomníku stáli i zástupci konfederace politických vězňů, z nichž mnozí skončili ve vězení i proto, že bojovali za ideály první republiky.

Ti ve vězení, hlavně v padesátých letech, zažívali ještě těžší a podstatně smutnější oslavy vzniku samostatné republiky než vojáci za druhé světové války. "Ve vězení jsme na žádné oslavy neměli čas," vzpomíná na oslavy výročí vzniku republiky v padesátých letech třeba Lubomír Gizický.

"Bachaři věděli, co jsme zač, takže nás dávali od sebe, pravidelně jsme v tento den pracovali, abychom nemohli nic zorganizovat. Ale každý si na to samozřejmě vzpomenul," popisuje muž, který dostal za protistátní činnost šest let žaláře.

"Měl jsem štěstí, že jsem nebyl zletilý, jinak by za to byla sekerka. Trest jsem dostal za sabotáže a pokus o útěk za hranice. Dneska to už vypadá legračně, ale tehdy to žádná legrace nebyla," dodal Gizický.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Diamo obnovuje rybníky v Ostravě-Nové Vsi, které poničila těžba uhlí

Rybník v Ostravě-Nové Vsi po rozsáhlé obnově.

Tři rybníky v ostravské části Nová Ves obnoví do konce podzimu pracovníci státního podniku Diamo. Rybníky byly v...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz