Vězni přinutili mladíka k orálnímu i analnímu sexu. Dostali 7 a 6 let

  15:25aktualizováno  15:25
Situace netypická, ale nikoliv výjimečná. Tak soudce Krajského soudu v Ostravě zhodnotil případ, ve kterém dva vězni v ostravské káznici přinutili podle obžaloby ještě mladistvého spoluvězně k nejrůznějším sexuálním praktikám. Muži od soudu nakonec odešli s trestem sedmi a šesti let vězení.
Jeden z vězňů měl v ostravské věznici těžký život. Dva vězni ho dokonce znásilnili. Přesto je opět za mřížemi. (ilustrační snímek)

Jeden z vězňů měl v ostravské věznici těžký život. Dva vězni ho dokonce znásilnili. Přesto je opět za mřížemi. (ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Byl to takový vězeňský otloukánek. Nyní osmnáctiletý mladík je sice kvůli krádežím už počtvrté ve vězení, ale za mřížemi platil za fackovacího panáka. Jak poznamenal jeden ze spoluvězňů, „nikomu se nepostavil, nechal si s...t na hlavu.“

Naopak 19letý Josef Mišalko ze Starého Města na Šumpersku byl opakem. „Barákový kápo, náš mluvčí,“ shodovali se svědci na soudu. Mišalko loni v září podle spisu na toaletě přinutil mladšího spoluvězně k orálnímu sexu.

Věděl při tom, že jeho oběť tehdy neměla ještě ani osmnáct let. Když se mladík vzpouzel, dal mu podle soudu několik ran pěstí a vyhrožoval mu, že pokud se mu nepodvolí, bude mít ve vězení velké problémy.

O měsíc později si podle obžaloby na totéž troufl Mišalkův známý ze Starého Města, devatenáctiletý René Girga. Když oběť odmítla a chtěla z cely odejít, vešel dovnitř opět Mišalko. Girga podle vyšetřovatelů odešel do umývárny, Mišalko tam dotáhl spoluvězně, ručníkem mu zakryl ústa, druhou rukou ho přinutil, aby poklekl a Girga pak vykonal anální styk.

Jeden z vězňů sepsal, co slyšel a viděl

Postižený se svěřil spoluvězni, další svědci říkali, že něco viděli, případně slyšeli. „Ve věznici to bylo skoro veřejným tajemstvím,“ poznamenal soudce.

Jeden z vězňů dokonce na lístek napsal, co se stalo a ten předal dozorci. „Slyšel jsem, jak Girga vzdychá a jak někdo říká: Renku, nechej toho,“ napsal vězeň.

Pak však vše popřel, aby se zbavil nálepky udavače. Ostatně jeden z obžalovaných mu dokonce vyhrožoval, aby své udání stáhl. „Nechci další nášup,“ vysvětlil již dříve u soudu.

„Postižený u soudu už odmítl vypovídat. Přesto soud nemá důvodné pochybnosti, že se tak nestalo,“ uvedl soudce a podrobně vysvětlil, proč se nakonec soud přiklonil k potrestání. Například zkoumal důvěryhodnost postiženého, zkoumal ho psychiatr i psycholog.

Soudce také pochválil i zkritizoval práci policie současně. „Je s podivem, že při výslechu musel mladík popisovat, co se mu stalo, mladé pěkné policistce,“ řekl, ale pak dodal: „Na druhé straně byla s policií naprosto bezchybná spolupráce při pátrání po obžalovaných, kteří se nejdříve k soudu nedostavili.“

Rozsudek zatím není pravomocný

Oba obžalovaní byli u soudu jednou, kdy vše popřeli. Když jim však soudce nabídl, že mohou být se svou údajnou obětí konfrontováni, odmítli. Pak už dali souhlas s tím, aby se líčení konalo bez jejich přítomnosti. I oni mají bohatou trestnou minulost, například ve vězení seděli za loupež. Nyní jsou na svobodě.

Oba se vzhledem k tomu, že postižený neměl osmnáct let a skutek se stal ve výkonu trestu, pohybovali v trestní sazbě pět až dvanáct let. Mišalko dostal za dva skutky sedm let, Girga o rok méně. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání, rozsudek proto není pravomocný.

Autor:

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Další z rubriky

Na Pustevnách se letos nebude lyžovat, není voda na zasněžování

Lyžaři i snowboardisté si letos na Pustevnách nezajezdí.

Kvůli nízkým srážkám má stále více sjezdovek v Moravskoslezském kraji problém se zasněžováním, chybí jim voda. Pro...

Lidé z Ostravy-Jihu podpořili opravu kašny, autor návrhu ji už neuvidí

Kašna u polikliniky v části Hrabůvka nejvíce uspěla v hlasování občanů a dočká...

Obyvatelé Ostravy-Jihu měli možnost už potřetí rozhodovat o tom, za co by měla místní radnice utratit sedm milionů...

Soudní spor o miliardový dluh OKD bude pokračovat v březnu

Krajský soud v Ostravě. (ilustrační snímek)

Právníci společností OKD, NWR a Citibank už znají datum pokračování soudního jednání o pravosti desetimiliardové...

Najdete na iDNES.cz