VIDEO: Ostravská firma dodává do USA tramvaje, které jezdí na baterky

  • 23
V americkém městě Seattle začne brzy jezdit sedm unikátních tramvajových souprav z Ostravy. Kromě elektřiny jsou poháněné i bateriemi. Zaoceánští cestující si také užijí více pohodlí.

Na takové tramvaje si cestující v České republice počkají ještě řadu let. Společnosti Inekon Group a Ekova Electric dokončují zakázku sedmi souprav pro americký Seattle. Stroje v mnohých parametrech i v míře pohodlí předbíhají středoevropské zvyklosti.

V čem jsou tramvaje pro Seattle vylepšené

  • Pohon na elektřinu i baterie
  • Klimatizace i pro cestující
  • Kamery zobrazují dění za soupravou i v prostoru dveří
  • Více místa pro kočárky a invalidní vozíky
  • Přístup k internetu
  • Sedadlo řidiče má větší nosnost
  • Sedadla pro pasažéry i další vnitřní zařízení jsou z nehořlavých materiálů

„Především není tramvaj poháněná jen elektřinou, ale také bateriemi, které jsou umístěné na střeše. V ­případě nutnosti souprava ujede na energii z baterií až patnáct kilometrů,“ řekl generální ředitel Inekon Group Josef Hušek.

Troleje vadí památkám

Tramvaje na baterky jsou za oceánem nutností. Jen málokde jsou v ­amerických městech natažené troleje. A pokud, tak tamní nařízení zakazují, aby nehyzdily výhled na památky.

Proto i Seattle měl stejný požadavek. „Na koncept propojení bateriového systému s řízením tramvají jsme podali žádost o udělení patentu. Chtěli bychom také dokončit projekt tramvaje s dvojnásobnou kapacitou baterií,“ dodal Hušek.

Tím vylepšení oproti tuzemskému standardu nekončí. Klimatizace neosvěží jen řidiče, stejnou vymoženost si dopřejí i pasažéři. Samozřejmostí je připojení na internet, k dispozici jsou držáky na kola, uvnitř zůstává dost místa pro kočárky a invalidní vozíky.

Tramvaj nemá zpětná zrcátka, řidič dění za vozem sleduje na obrazovce díky kamerovému systému. Ten zobrazuje i veškerý pohyb u dveří.

Americká tramvaj takřka jednou tak drahá

Všechno zařízení musí být z nehořlavých materiálů. V USA totiž platí na tramvaje stejné nároky jako u nás na kabiny lanovky či vozy metra.

Značně rozdílné jsou také pořizovací ceny. „Zatímco nová souprava, která jezdí v Ostravě, přijde na zhruba 35 milionů korun, tak tramvaj pro Seattle stojí přibližně šedesát milionů,“ přiblížil Hušek. Inekon Group společně s Ekovou Elektric, která patří pod Dopravní podnik Ostrava, získává v USA nové pozice. Seattle po současné zakázce za přibližně 720 milionů korun plánuje přivézt z Ostravy dalších 25 kusů tramvají. To by převýšilo 2,5 miliardy korun.

Před podepsáním dodávky pěti tramvají je Inekon Group i v Oklahomě. A v maďarské Budapešti zvažují odstranění trolejí před budovou parlamentu. „Vývoj a kompletace tramvají s pohonem na baterie je prostě už nutností pro všechny výrobce,“ konstatoval Hušek.

Odborníci odjeli do USA

V Ekově na zakázce pracovalo osmdesát lidí, z toho dvacet špičkových odborníků se podílí na konečné přípravě přímo v Seattlu.

„Výroba byla pro nás jedinečná, s takovým pohonem jsme se ještě nesetkali,“ uvedl předseda představenstva Ekovy Radoslav Hanzelka.

V Ostravě se zatím bateriové tramvaje do provozu nechystají. „Chtěli bychom ale lidem postupně zpříjemnit cestování například zaváděním wi-fi a dalšími změnami. A na baterie také určitě jednou dojde,“ nastínil primátor Ostravy Tomáš Macura.