VIDEO: Školáci v protidrogovém vlaku okusí pouta, výslech i pobyt v cele

  • 0
Tato protidrogová prevence začíná poměrně standardně. Promítáním filmu. Pak se ale zvedne promítací plátno a za ním je bar. A začíná příběh, který školáky spolu s hrdiny filmu dovede od krabičky cigaret přes policejní výslech až do drogového doupěte.

Příběh nemá happy end, končí smrtí. A děti si pro rozuzlení kráčí v nepřikrášlených kulisách.

Při procházce vlakem školáci ze základky míjejí havarované auto, které předtím, v první části promítaného filmu, řídil opilý šofér vezoucí kamarády z baru.

Průvodce nechává teenagery vyzkoušet si, jaké to je za mřížemi. Jednu dívku na chvíli připoutá a za pomoci dalšího dítěte ji podrobí krátkému policejnímu výslechu.

„Fuj,“ ozývá se v jednom z vagónů, když školáci nakouknou, jak to v takovém drogovém doupěti vypadá.

Vlastní osobní prožitky navazují na dění v mezitím promítaném filmu, ve kterém se někteří protagonisté dokáží dostat ze závislosti na drogách, zatímco jiní umírají. Příběh končí smrtí jednoho z hlavních aktérů.

Školáci ze Základní školy Mendelova v Karviné na konci prohlídky vlaku nepůsobí vyděšeně, ale zaujatě. To je podle jeho autora i cílem projektu Revolution train.

„Vlak žáky nevystraší, to by nemělo potřebný efekt. Je to silný zážitek a impuls, naši lektoři se ale starají, aby to byl impuls pozitivní. Místo abychom návštěvníky ‚lekali‘, raději jim ukážeme téma drog, které dosud vnímali jako zakázané ovoce, jako téma, které v žádném případě nesmí podceňovat. Než se člověk rozhodne experimentovat, musí znát všechna rizika včetně možných důsledků,“ říká Pavel Tůma.

Byli v Německu, míří na Slovensko

Vlak objíždí města napříč republikou. Na jaře například ještě zavítá do Frýdlantu nad Ostravicí, Kopřivnice, či Nového Jičína. Kromě toho už jel za školáky i do Německa a chystá se do slovenské Čadce. V Karviné jeho blízkosti využily i polské školy.

Školáci, kteří navštíví protidrogový vlak, zároveň vyplňují anonymní dotazníky, z nichž vyplývá například to, zda už mají zkušenost s nějakou drogou. Výsledky z Moravskoslezského kraje autoři projektu vyhodnotí v příštích zhruba dvou měsících.

Výsledky to mohou být zajímavé. Například v Orlové před rokem díky testování školáků zjistili, že každý čtvrtý testovaný deváťák má zkušenost s drogou, nejčastěji pak s pervitinem (psali jsme zde).