Majitel holdingu Vítkovice Machinery Group Jan Světlík.

Majitel holdingu Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vítkovicím se vyplatila sázka na energetiku, větší tržby nikdy neměly

  • 25
Rekordní rok mají za sebou společnosti sdružené v převážně strojírenské firmě Vítkovice. Za rok 2012 si připsaly největší tržby v historii, výkony narostly na téměř pětadvacet miliard korun.

Podle většinového majitele Vítkovic, Jana Světlíka, se oproti roku 2011 loňské tržby zvýšily o čtyři miliardy korun.

"Jsem rád, že se nám už od roku 2008 daří být v černých číslech a doufám, že tomu tak bude i nadále," řekl na tiskové konferenci, kde představoval hospodářské výsledky minulého roku.

"Velký vliv na to měla hlavně naše sázka na energetiku, díky které se nám daří," přibližuje úspěch firmy Jan Světlík.

Jak si vedly vítkovické firmy

  • Vítkovice Power Engineering                       25%
  • Vítkovice Heavy Machinery                         18%
  • Vítkovice a.s.                                      9%
  • Vítkovice Cylinders                             9%
  • Vítkovice Milmet                                  5%

* podíl jednotlivých podniků na tržbách holdingu

"Jen naše firma Vítkovice Power Engineering se na tržbách v roce 2012 podílela pětadvaceti procenty, osmnácti procenty se pak podílela společnost Vítkovice Heavy Machinery," dodal majitel a zároveň generální ředitel skupiny.

Rekordní tržby přinesly i další rok, kdy je firma v zisku. Podle předběžných, zatím neauditovaných výsledků za loňský rok vydělala okolo 430 milionů korun.

"Vyplatila se nám investice do rozvoje technologií," přibližuje Jan Světlík další důvody úspěšného roku.

"A nešlo jen o investice do infrastruktury, ale také do vývoje nových kotlů a podobně, díky kterým jsme se mohli uplatnit na trhu, jak domácím, tak zahraničním. Že je tato cesta správná, potvrzují například právě výsledky společnosti Vítkovice Power Engineering," dodal Jan Světlík.

Ani při zveřejnění rekordních výsledků ale nebyl generální ředitel firmy zcela spokojený.

"Stále tady jsou obrovské problémy, které nás tíží, jako jsou například poplatky za energie a podobně, které musíme státu platit namísto toho, abychom je použili na rozvoj firmy. Kvůli vysokým nákladům nám ztěžují konkurenční boj," dodal Jan Světlík.

Úlevy pro firmy se kvůli vládní krizi asi projednávat nebudou

"Spolu se Svazem průmyslu a dopravy jsme tvrdě bojovali za změnu, která by českým firmám ulehčila. Nějaké změny se měly projednávat na začátku července, ale asi to kvůli současným politickým problémům nedopadne," poukázal průmyslník, jak pád vlády může ovlivňovat i ekonomiku.

Jedním z klíčových projektů, které se podílely na rekordních tržbách skupiny, je například stavba turecké elektrárny Adularya. Pro tu Vítkovice dodávají klíčové komponenty jako jsou kotle, dopravníky, drtiče, nebo membránové stěny. Zakázka za jedenáct miliard korun je tak jednou z nejdůležitějších v posledních letech.

Úspěšný má být podle Světlíka i letošní rok. "Jsme v polovině a výsledky zatím vypadají hodně dobře," konstatoval.

"V tržbách jsme zatím zaznamenali zhruba dvacetiprocentní růst, jak to bude vypadat se ziskem, to teprve uvidíme, až do konce prosince to bude boj s nákladovými položkami a podobně," dokončil Jan Světlík.