Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vítkovice pomohou stavět ruský CERN. Získají tak obrovské reference

  • 11
K prestižní zakázce se dostala ostravská strojírenská firma Vítkovice. Pro ruskou obdobu ženevského urychlovače částic CERN dodá části magnetu urychlovače. A pro firmy z kraje to není jediný úspěch.

Urychlovač částic v ruském městě Dubno i armatury jaderné elektrárny v běloruském Ostrovci vznikají v Moravskoslezském kraji. Zdejší firmy se dokázaly prosadit v ostré mezinárodní konkurenci.

„Skupina Vítkovice Machinery Group získala prestižní zakázku na dodávku částí magnetu urychlovače částic obdobného typu, jakým disponuje Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v Ženevě,“ potvrdila zakázku vítkovická mluvčí Eva Kijonková.

„Urychlovač buduje ústav jaderných výzkumů JINR, označovaný za ruský CERN, v rámci projektu NICA,“ doplnila.

Pro Vítkovice jde o prestižní zakázku, kterou získaly i díky investicím do modernizace závodů, v tomto případě konkrétně do rychlokovárny.

„Díly pro urychlovač dodáme během tohoto a příštího roku. Celkem půjde o 690 tun zařízení,“ doplňuje detaily kontraktu obchodní ředitel společnosti Vítkovice Heavy Machinery Jiří Brož.

Cena kontraktu by měla dosáhnout padesáti milionů korun, velkou váhu ale vítkovičtí přikládají také získané reputaci, pokud zakázku zdárně dokončí.

„Význam kontraktu je také v obrovských referencích. V této chvíli už vítkovická skupina zahájila s JINR společnou práci na výrobní dokumentaci ve vědeckém městě Dubno, kde pracují už i naši pracovníci,“ doplnil Jiří Brož.

Význam zakázky pro český průmysl, ale i vědu potvrzuje i Petr Závada z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, vědecký tajemník výboru pro spolupráci s CERN.

„Pokud se takový kontrakt podaří získat české firmě, je to jen dobře. Nejde jen o dobrý obchod pro český průmysl, ale i o dobrou zprávu pro českou vědu. Samotná zakázka může pomoci s rozvojem technologií, firmám dělá velkou reklamu, a co se týče vědy, takto unikátní zařízení přivítají vědci celého světa,“ vysvětluje Petr Závada.

„Je dobře, že se k firmám, které dodávaly součástky při výstavbě CERN, jako byla například společnost Vakuum Praha, přidala další.“

Opavská firma Arako získala zakázku pro jadernou elektrárnu

Ne pro výzkum, ale přímo pro výrobu budou sloužit ventily opavské společnosti Arako. Ta získala zakázku na dodávku pro jadernou elektrárnu.

„Firma Arako obdržela od své mateřské společnosti Atomenergomash objednávku na výrobu 350 vlnovcových ventilů, které najdou uplatnění v potrubním systému prvního a druhého bloku jaderné elektrárny nedaleko města Ostrovec na severozápadě Běloruska,“ řekla mediální zástupkyně společnosti Zuzana Sommerová.

Pro opavskou firmu to není první zkušenost s jadernými elektrárnami. „Opavská armaturka byla například přizvána i k projektu čtvrtého bloku Bělojarské jaderné elektrárny s rychlým reaktorem, který je základem pro uzavírání palivového cyklu a pro komerční využití reaktorů čtvrté generace,“ popsala Sommerová.

„Další dodávky směřovaly do Novovoroněžské jaderné elektrárny, kde má být ještě před koncem tohoto roku zahájeno spouštění prvního bloku tohoto typu,“ dodala.