Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítkovická nemocnice má nové moderní centrum pro boj s rakovinou prsu

  11:23aktualizováno  11:23
Vítkovická nemocnice v Ostravě se může od tohoto týdne pyšnit novým moderním mamodiagnostickým a screeningovým centrem. To je vybaveno několika unikátními přístroji, které jiná zdravotnická zařízení v krajském městě zatím nemají, a nabízí tak ženám větší šanci na včasné odhalení rakoviny prsu.

Nové mamodiagnostické a screeningové centrum nemocnice v Ostravě-Vítkovicích. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Díky dvanáctimilionové investici totiž získala Vítkovická nemocnice jako první v Ostravě špičkový digitální mamograf, který vyšetření žen zpřesňuje a urychluje. Navíc má zatím jako jediná v zemi také horizontální bioptický stůl určený pro odběr malého vzorku tkáně z prsu automatickou jehlou nebo pomocí vakua, takzvanou vakuovou mamotomii.

"Po takovém zařízení jsme velmi toužili," netají vedoucí lékařka vítkovického mamodiagnostického centra Jana Vymětalová. Z nového mamodiagnostického pracoviště, které vzniklo rekonstrukcí přízemních prostor chirurgického pavilonu F, však budou mít výhody hlavně jeho klientky, tedy pacientky s podezřelým nálezem v prsu i zdravé ženy, které přijdou na preventivní vyšetření.

"Dosud jsme museli některé pacientky odesílat do Nového Jičína, protože jedině tam mohly podstoupit vakuovou mamotomii. Jde o odběr tkáně speciální jehlou v případech, kdy mamografické vyšetření odhalí v prsu ženy například shluk drobných zvápenatělých teček, takzvaných mikrokalcifikací. Ty mohou, ale také nemusí být příznakem počínajícího nádoru. A právě k upřesnění diagnózy je nutný odběr tkáně pomocí vakua," vysvětluje Vymětalová.

Do Nového Jičína kvůli tomu vítkovičtí lékaři dříve odesílali asi 35 žen ročně. Před pár dny už je začali vyšetřovat sami a u pěti z prvních sedmi žen odhalili nádor. Za hranice krajského města ale muselo dřív cestovat mnohem více žen s podezřením na problém. Pacientky tam totiž odesílala a stále odesílají také ostatní ostravská mamodiagnostická centra.

Ženy teď budou mít na výběr kde si nechají odebrat tkáň

"Protože takové zařízení nemáme, odesíláme asi dvacet pacientek ročně do Nového Jičína. Teď ale dáme ženám možnost vybrat si, zda chtějí podstoupit odběr tkáně tam, nebo v Ostravě-Vítkovicích," řekla vedoucí mamografického pracoviště ostravské fakultní nemocnice Markéta Pernicová, která si nová zařízení ve Vítkovické nemocnici také prohlédla.

Vybavení nového mamodiagnostického a screeningového centra nemocnice v Ostravě-Vítkovicích.

Vybavení nového mamodiagnostického a screeningového centra nemocnice v Ostravě-Vítkovicích patří mezi nejmodernější v kraji i v zemi. foto: Adolf Horsinka, MF DNES

To je unikátní i v dalších ohledech. Ve všech nemocnicích například zatím zdravotníci odebírají pacientkám patologickou tkáň z prsu vsedě, což je pro ženy nepohodlné, navíc sledují celý zákrok. Na speciálním stole s rentgenem a počítačem ve Vítkovické nemocnici při zákroku pohodlně leží a vpich jehly nevidí. Přínosem pro pacientky je ale také samotný digitální mamograf.

"Díky většímu rozlišení, než měly starší přístroje, můžeme s větší jistotou odhalit i počínající nádory prsu. A protože odpadá práce s filmovým materiálem, můžeme místo 35 pacientek vyšetřit až kolem 60 žen denně," řekl primář radiologického oddělení Jaroslav Krátký. Dodal ale, že čekací lhůty na preventivní vyšetření se nezkrátí, protože zájemkyň stále přibývá.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Přestaňte podnikat s chudobou, vyzvali krajští zastupitelé poslance SPD

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Upusťte od nemorálního podnikání s chudobou a vysvětlete občanům své počínání. Takové prohlášení schválila většina...

VIDEO: V někdejší strojovně těžní věže trénují hasiči práci ve výškách

V bývalé strojovně těžebního stroje někdejšího Dolu Hlubina v areálu Dolní...

Práci ve výškách, na střechách, nebo nad propastí si mohou nově nacvičovat hasiči, policisté, záchranáři, ale i...

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Najdete na iDNES.cz