Vítkovsko může zůstat bez nemocnice. Krajský plán omezí lůžka

  11:18aktualizováno  11:18
Starostové Vítkova a okolních obcí vyhlašují pohotovost. Analýza, kterou si zadal krajský úřad, počítá se zrušením nemocnicích lůžek, což by právě tuto oblast se špatnou dopravní dostupností mohlo těžce postihnout.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Na Vítkovsku by tak zanikla poslední nemocniční lůžka. "Ještě před deseti lety jsme měli plnohodnotnou nemocnici. Dnes už tu kromě ambulancí, rentgenu a laboratoří zůstává jen 40 lůžek léčebny dlouhodobě nemocných a jak jsem slyšel, i ty chce kraj teď zrušit," zlobí se starosta Vítova Pavel Smolka (SNK-ED).

To se podle něj nelíbí ani starostům okolních obcí. "Ve středu se všichni sejdeme a domluvíme se na podnětu, který zašleme řediteli nemocnice i krajskému úřadu," dodal.

Úředníci kdysi ujišťovali, že nemocnice je potřebná

Když se před deseti lety místní lidé obávali zániku malé nemocnice se 120 lůžky, tehdejší zdravotní rada v okrese Opava Vladimír Plaček ujišťoval, že nemocnice je potřebná a její zánik nehrozí. "Vítkovsko je odlehlou částí okresu s horší dostupností," argumentoval.

Jenže malá nemocnice byla tak ztrátová, že postupně přišla o chirurgická, dětská i gynekologická lůžka a v roce 2006 se sloučila s nemocnicí v Novém Jičíně. A ztrátová je dál. To je také důvod, proč zrušení lůžek, ale i rentgenového pracoviště a laboratoří ve Vítkově navrhla firmy RGM Medical, která pro krajský úřad vypracovala analýzu všech jeho osmi nemocnic.

Obsah analýzy kraj sice zatím tají, ale dílčí informace kolují regionem a budí nevoli. "Neznám ekonomickou situaci zdejší nemocnice, ale určitě by neměla být jediným hlediskem, který rozhodne o jejím osudu,"míní starosta Vítkova.

Starosta se obává i zvýšení nezaměstnanosti

Pro Vítkovsko je tamní detašované pracoviště novojičínské nemocnice důležité nejen kvůli poskytování zdravotní péče. "Jsme region s vysokou nezaměstnaností a v nemocnici pracují desítky zdravotníků, patří tedy k významným zaměstnavatelům," vysvětluje Pavel Smolka, který se obává, že místním lidem velmi ublíží i zrušení rentgenu či laboratoří. Hrozil by pak i zánik některých ambulancí.

"Nedovedu si představit, že by tu nebyl rentgen. Když přijde pacient do chirurgické ambulance a lékař ho pošle 20 kilometrů daleko na rentgen, tak se přece nebude se snímkem vracet k ošetření zpět..."

Vedení novojičínské nemocnice i kraje plánované změny ve Vítkově zatím odmítají komentovat. "Ještě nevíme, co se chystá. Je to záležitost kraje," vysvětluje mluvčí nemocnice Miroslav Fajkus.

Hejtman sdělí podrobnosti po 10. březnu

Podle mluvčí kraje Šárky Vlčkové jsou zatím výsledky analýzy nemocnic neveřejné a nemá smysl komentovat dílčí údaje. "Po 10. březnu hejtman na tiskové konferenci seznámí veřejnost se všemi záměry," říká Vlčková.

Lidí, kteří už měli možnost prostudovat si celou analýzu nemocnic, je jen pár. Prozradit detaily nechtějí, ale netají, že se jim nelíbí.

"Firma RGM Medical doporučuje zrušit asi 500 lůžek v nemocnicích kraje. Celý postup je ale dost nestandardní. I já tvrdím, že ekonomické hledisko nemůže být jediným vodítkem," míní Alena Krušinová, předsedkyně zdravotního výboru kraje.

Pacienti z Vítkova by museli dojíždět do Opavy, Ostravy nebo Nového Jičína.

Pacienti z Vítkova by museli dojíždět do Opavy, Ostravy nebo Nového Jičína.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

V den narozenin svého dítěte bych nikoho nezabila, plakala obžalovaná

Žena známého bodla nožem do hrudníku

Krajský soud v Ostravě začal řešit případ vraždy z letošního března, ze které je obžalovaná 28letá Marta Lešková. Podle...

Vítkovice zbourají komín Strakáč, nepomohla ani snaha sdružení o záchranu

Komín zvaný Strakáč je vysoký 101 metrů.

Kostkovaný komín někdejší úpravny a spékárny rud takzvané Aglomerace v Ostravě-Vítkovicích zvaný Strakáč půjde k zemi....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz