Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trvalky mezi starosty: rekordmana Chovance lidé volí už čtyři dekády

  7:55aktualizováno  7:55
I přes významný příklon k novým tvářím zůstávají v Moravskoslezském kraji i politici, kteří stojí v čele obce, města či obvodu nepřetržitě desítky let. I tentokrát voliči zachovali přízeň například starostovi Slavkova u Opavy Vladimíru Chovancovi.

Vladimír Chovanec řídí radnici ve Slavkově na Opavsku už 38 let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vladimír Chovanec nemá v regionu konkurenci. Tamní radnici řídí nepřetržitě už 38 let. A povede ji dál. S dalšími nezávislými kandidáty totiž získal 10 z 15 křesel v místním zastupitelstvu.

Začínal ve svých 26 letech jako předseda místního národního výboru. Nikdo starší funkci nechtěl, protože Slavkovu hrozilo připojení k Opavě. To se ale nestalo a Chovanec se dnes může chlubit řadou ocenění i nárůstem obyvatel.

„Před dvaceti lety nás bylo kolem 1 500, teď už téměř dva tisíce. Máme bohatý spolkový život, zajímavé akce, i proto tu lidé staví domky,“ vysvětluje starosta, který kvůli důchodovému věku předpokládá, že za čtyři roky skončí. Teď ho ale zajímá přítomnost. „Potřebujeme získat dotace na přístavbu dvou učeben k naší škole, kam dochází stále víc žáků,“ dodává.

Ve Stonavě jezdí děti k moři zdarma

Právě záchrana samostatnosti obce nebo její viditelný rozvoj je důvodem úspěchu i řady dalších starostů v regionu, kteří jsou ve funkci dvacet let a déle.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Například Ondřej Feber zachránil Stonavu na Karvinsku odsouzenou k zániku kvůli poddolování. Starostou je od roku 1990 a bude pokračovat. Pod jeho vedením získalo hnutí ANO čtyři ze sedmi křesel v zastupitelstvu. Poprvé tedy ani nemusí hledat koaličního partnera.

V minulosti kandidoval za jiné strany či hnutí. Obyvatele ale víc zajímá to, že obec staví nové byty, dotuje chov dobytka i svoz odpadu a místní děti včetně přespolních, které chodí do stonavských škol, mohou každý rok vyjet na dva týdny k moři zdarma.

„Lidé volí Febera, protože něco dokázal. Ví, jak pro obec získat peníze, je diplomat, umí jednat s OKD a je zárukou rozvoje Stonavy. A zatím se nenašel nikdo, kdo by mu byl schopný konkurovat,“ míní obyvatel obce Jiří Brzoska.

Spravené cesty i byty, zateplené školy

Stejných 24 let vládne i Vladislava Latochová Vělopolí. Obec, která se v 90. letech společně s dalšími odtrhla od Hnojníku na Frýdecko-Místecku, původně o samostatnost ani nestála. „Ale nikdo nás tehdy nechtěl,“ vzpomíná Latochová na doby, kdy mělo Vělopolí 69 domů, necelé dvě stovky obyvatel a potřebovalo peníze na opravu rozbitých cest.

Starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí).

Liana Janáčková, NEZ

„Dnes jsou cesty spravené, dokončili jsme vodovod a lidé si tu postavili 32 nových rodinných domů, takže počet obyvatel se zvýšil na 280,“ líčí žena, která ve volbách opět uspěla. Je v pětičlenném zastupitelstvu, ale jestli bude dál starostkou, to ukáže až hlasování.

Ke známým stálicím mezi starosty v regionu patří bezesporu také Liana Janáčková z Ostravy–Mariánských Hor a Hulvák, která s přestávkou sedmi měsíců, kdy ji nahradila opozice, řídí radnici už 24 let, nebo Petr Vícha, který jen o čtyři roky méně šéfuje Bohumínu se 23 tisíci obyvatel. Oba budou pokračovat.

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Víchy si lidé cení za to, že mají ve městě vše, co potřebují – dostupné bydlení, nemocnici, kulturní i sportovní vyžití. Proměny Bohumína ukazuje starosta každý rok imobilním obyvatelům, které bere na projížďku jako jejich průvodce. „Máme přes 4 000 opravených bytů napojených na teplovod, upravené centrum, zregenerovaná sídliště, sportovní a rekreační areál s akvacentrem a novou víceúčelovou halou i dalšími atrakcemi...“ líčí starosta Bohumína.

Malou výjimkou mezi „dvacetiletými“ starosty je Luděk Míček ze Slatiny u Bílovce. Ten se totiž chopil funkce až v březnu 1995. „V roce 1994 u nás volby nebyly, protože neměl nikdo zájem,“ vysvětluje Míček, který svého rozhodnutí, zkusit to, nelituje.

Podařilo se mu obec plynofikovat, opravit její střed i se zámkem, v němž sídlí radnice a knihovna, spravit chodníky, zateplit školu či zakopat kabely do země. Ve funkci by měl pokračovat. Je totiž lídrem Sdružení nezávislých kandidátů, které obsadilo všech devět křesel v zastupitelstvu obce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Zraněný houbař měl v krvi 8,83 promile alkoholu. Pil jsem jen pivo, tvrdil

Ilustrační snímek

Neuvěřitelných 8,83 promile alkoholu v krvi měl houbař z Ostravska, který si o víkendu v lesích na Bruntálsku zlomil...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Na Jablunkovsku zastřelili dva cvičené psy. Majitel podezřívá myslivce

Nejvyšší soud uzavřel případ z roku 2013, ve kterém čtrnáctiletý hoch zastřelil...

Cvičenou fenu a mladého psa zastřelil zatím neznámý pachatel na soukromém pozemku Radka Gomoly v Dolní Lomné na...

Další z rubriky

V Hlučíně mají unikátní exponát. Zlomený meč posledního Přemyslovce

Muzeum Hlučínska do konce září vystavuje zlomený meč knížete Valentina...

Unikátní exponát do konce září vystavuje Muzeum Hlučínska. Z polské Ratiboře tam minulý týden dorazil meč posledního...

Podívejte se: Zasvěceno kráse. Opavské studentky oživily Muchovy obrazy

Studenti opavské základní umělecké školy v rámci multižánrového festivalu...

Šest desítek plakátů Alfonse Muchy tento týden dočasně ožilo v opavském kostele sv. Václava. Živé obrazy na motivy...

Tramvaje se do Těšínů vrátí nejspíše jen jako připomínka, jezdit nebudou

Pohled na výhybnu tramvají před Hlavním mostem. Pohlednice pochází z roku 1911....

V polském a Českém Těšíně v minulých letech řešili, zda by ve městech nebylo reálné obnovení tramvajové linky spojující...

Najdete na iDNES.cz