Trvalky mezi starosty: rekordmana Chovance lidé volí už čtyři dekády

  7:55aktualizováno  7:55
I přes významný příklon k novým tvářím zůstávají v Moravskoslezském kraji i politici, kteří stojí v čele obce, města či obvodu nepřetržitě desítky let. I tentokrát voliči zachovali přízeň například starostovi Slavkova u Opavy Vladimíru Chovancovi.

Vladimír Chovanec řídí radnici ve Slavkově na Opavsku už 38 let. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vladimír Chovanec nemá v regionu konkurenci. Tamní radnici řídí nepřetržitě už 38 let. A povede ji dál. S dalšími nezávislými kandidáty totiž získal 10 z 15 křesel v místním zastupitelstvu.

Začínal ve svých 26 letech jako předseda místního národního výboru. Nikdo starší funkci nechtěl, protože Slavkovu hrozilo připojení k Opavě. To se ale nestalo a Chovanec se dnes může chlubit řadou ocenění i nárůstem obyvatel.

„Před dvaceti lety nás bylo kolem 1 500, teď už téměř dva tisíce. Máme bohatý spolkový život, zajímavé akce, i proto tu lidé staví domky,“ vysvětluje starosta, který kvůli důchodovému věku předpokládá, že za čtyři roky skončí. Teď ho ale zajímá přítomnost. „Potřebujeme získat dotace na přístavbu dvou učeben k naší škole, kam dochází stále víc žáků,“ dodává.

Ve Stonavě jezdí děti k moři zdarma

Právě záchrana samostatnosti obce nebo její viditelný rozvoj je důvodem úspěchu i řady dalších starostů v regionu, kteří jsou ve funkci dvacet let a déle.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Stonavský starosta Ondřej Feber.

Například Ondřej Feber zachránil Stonavu na Karvinsku odsouzenou k zániku kvůli poddolování. Starostou je od roku 1990 a bude pokračovat. Pod jeho vedením získalo hnutí ANO čtyři ze sedmi křesel v zastupitelstvu. Poprvé tedy ani nemusí hledat koaličního partnera.

V minulosti kandidoval za jiné strany či hnutí. Obyvatele ale víc zajímá to, že obec staví nové byty, dotuje chov dobytka i svoz odpadu a místní děti včetně přespolních, které chodí do stonavských škol, mohou každý rok vyjet na dva týdny k moři zdarma.

„Lidé volí Febera, protože něco dokázal. Ví, jak pro obec získat peníze, je diplomat, umí jednat s OKD a je zárukou rozvoje Stonavy. A zatím se nenašel nikdo, kdo by mu byl schopný konkurovat,“ míní obyvatel obce Jiří Brzoska.

Spravené cesty i byty, zateplené školy

Stejných 24 let vládne i Vladislava Latochová Vělopolí. Obec, která se v 90. letech společně s dalšími odtrhla od Hnojníku na Frýdecko-Místecku, původně o samostatnost ani nestála. „Ale nikdo nás tehdy nechtěl,“ vzpomíná Latochová na doby, kdy mělo Vělopolí 69 domů, necelé dvě stovky obyvatel a potřebovalo peníze na opravu rozbitých cest.

Starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí).

Liana Janáčková, NEZ

„Dnes jsou cesty spravené, dokončili jsme vodovod a lidé si tu postavili 32 nových rodinných domů, takže počet obyvatel se zvýšil na 280,“ líčí žena, která ve volbách opět uspěla. Je v pětičlenném zastupitelstvu, ale jestli bude dál starostkou, to ukáže až hlasování.

Ke známým stálicím mezi starosty v regionu patří bezesporu také Liana Janáčková z Ostravy–Mariánských Hor a Hulvák, která s přestávkou sedmi měsíců, kdy ji nahradila opozice, řídí radnici už 24 let, nebo Petr Vícha, který jen o čtyři roky méně šéfuje Bohumínu se 23 tisíci obyvatel. Oba budou pokračovat.

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Starosta Bohumína Petr Vícha (ČSSD).

Víchy si lidé cení za to, že mají ve městě vše, co potřebují – dostupné bydlení, nemocnici, kulturní i sportovní vyžití. Proměny Bohumína ukazuje starosta každý rok imobilním obyvatelům, které bere na projížďku jako jejich průvodce. „Máme přes 4 000 opravených bytů napojených na teplovod, upravené centrum, zregenerovaná sídliště, sportovní a rekreační areál s akvacentrem a novou víceúčelovou halou i dalšími atrakcemi...“ líčí starosta Bohumína.

Malou výjimkou mezi „dvacetiletými“ starosty je Luděk Míček ze Slatiny u Bílovce. Ten se totiž chopil funkce až v březnu 1995. „V roce 1994 u nás volby nebyly, protože neměl nikdo zájem,“ vysvětluje Míček, který svého rozhodnutí, zkusit to, nelituje.

Podařilo se mu obec plynofikovat, opravit její střed i se zámkem, v němž sídlí radnice a knihovna, spravit chodníky, zateplit školu či zakopat kabely do země. Ve funkci by měl pokračovat. Je totiž lídrem Sdružení nezávislých kandidátů, které obsadilo všech devět křesel v zastupitelstvu obce.

Nejčtenější

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Na okraji Třince se v noci srazil kamion s dodávkou, zemřeli čtyři lidé

Tragická nehoda v Třinci si vyžádala čtyři mrtvé. (11. 11. 2018)

V Třinci-Neborech na Frýdecko-Místecku se v noci stala tragická dopravní nehoda. Při střetu kamionu s dodávkou tam...

Ženu paralyzovaly bludy. Zřejmě jako první Češka bojuje s následky malárie

Komáři trápí hlavně v oblastech s vydatnými srážkami a v oblastech záplav.

Nedbala doporučení lékařů a při návštěvě Ugandy neužívala antimalarika. Po návratu domů onemocněla 49letá žena z...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Karviná - Sparta 1:3, hosté po pauze vydřeli obrat proti deseti

Fotbalisté Sparty slaví třetí branku v utkání proti Karviné. Z pokutového kopu...

Fotbalisté Sparty poprvé od poloviny září zvítězili v nejvyšší soutěži na hřišti soupeře. Proti Karviné, která hrála...

Další z rubriky

Slabé výsledky Tatry Kopřivnice vedly k propouštění manažerů

Šéf Tatry Petr Karásek

Necelé dva roky vydržel ve funkci generálního ředitele kopřivnické Tatry Radek Strouhal. Obdobně v minulých dnech...

Ochranáři se přou s Lesy ČR o těžké stroje a noční těžbu v Beskydech

Těžký lesní stroj harvestor v akci.

Ochráncům přírody vadí obří stroje, které v lesích těží dřevo. Podle nich jsou i v místech, kde by být neměly. Navíc...

Silničáři začali opravovat zvlněnou D1 u Ostravy. Zatím jen provizorně

Na ostravské části dálnice D1 začaly provizorní opravy zvlněné vozovky. (12....

Jen do rozhodnutí soudů, kdo může za zvlněnou dálnici D1 na Ostravsku, by měly vydržet opravy, které dnes zahájilo...

Najdete na iDNES.cz