Policie v Ostravě prověřuje tok peněz, v případech údajně figuruje i Martin Dědic. (ilustrační foto)

Policie v Ostravě prověřuje tok peněz, v případech údajně figuruje i Martin Dědic. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Vládl lobbista Dědic Ostravě? Policie vyšetřuje, svědci ztrácejí paměť

  • 6
Další zátah policie potvrdil, že lobbista Martin Dědic zůstává hlavním podezřelým ve vyšetřování veřejných zakázek Ostravy. On ale s médii nemluví a další lidé ztrácejí paměť, nebo se bojí mluvit.

Měl velký vliv, rozhodoval o osudu veřejných zakázek i lidí. Bral peníze a větší část odevzdával na volební kampaň ČSSD. Tak mluví o ostravském podnikateli Martinu Dědicovi řada lidí, kteří ho v uplynulých letech poznali jako lobbistu napojeného na sociální demokraty, především ty z Ostravy-Poruby.

"Dokud byl hejtman Miroslav Novák na kraji ještě náměstkem, Dědic ho doprovázel na řadu akcí - soukromých i veřejných," zavzpomínal člen ČSSD s podmínkou, že nezveřejníme jméno.

"Měl vliv na řadu městských společností," připustil i další sociální demokrat, který by mohl vyprávět víc. Ale zatím to neudělal ani při výslechu na policii. Bojí se.

"Nevěřím, že najdou důkazy a někoho obviní. Kdokoli promluví, ohrozí tím sám sebe, své postavení, práci," vysvětluje.

Mluvit s Dědicem? Pro média nemožné

Martin Dědic s médii nemluví. Mobilní telefon nezvedá a sekretářka ho chrání, redakce nemá k dispozici ani jeho fotografii. 

"O vyšetřování s vámi mluvit nebude. Nepřepojila bych vás, i kdyby tu byl," říká jasně. O tom, že policie se v souvislosti s ostravskými veřejnými zakázkami zajímá i o Martina Dědice, vědí komunální politici nejméně od září, kdy probíhal zátah na magistrátě i v ostravských domech kultury. V písemné žádosti o vydání dokumentů bylo také jeho jméno.

Zátah z minulého týdne, kdy protikorupční policie sbírala dokumenty k zakázkám na nákup autobusů v Dopravním podniku Ostrava, potvrdil, že Dědic patří k hlavním podezřelým.

V policejním dokumentu, který MF DNES viděla, stálo totiž pouze jeho jméno a pak název téměř neznámé firmy Business Advisor, o jejíž činnosti neměli donedávna potuchy ani lidé z její dozorčí rady.

"Kamarád Radim Falta mě před pěti lety požádal, abych se stal členem dozorčí rady. Podepsal jsem to a čekal, že mi pak řekne co dál, ale to se nestalo. Nikdy jsem nic neřešil, nedostal jsem ani korunu. Myslel jsem, že firma nezačala pracovat. Až nedávno mě oslovila policie a sháněla účetnictví," říká člen dozorčí rady Business Advisor Luděk Kubáň. "Cítím se podvedený. A možná nejen já. Na kamaráda nemám kontakt, slyšel jsem, že přišel o všechno," dodal.

Záhadná firma Business Advisor

Podle mínění lidí z ostravských politických kruhů firma údajně patří Dědicovi. Oficiálně mnoho informací zjistit nelze. Jde o akciovou společnost, majitel akcií není znám.

MF DNES se ale podařilo zjistit, že minimálně přes člena představenstva má firma spojitost s Dědicem. Zjistila to i policie, ale dozorující státní zástupce Vít Koupil to zatím komentovat nehodlá. Ani to, proč byli policisté v Dopravním podniku. "Nechceme ohrozit vyšetřování," říká.

A o co přesně policii jde, zatím netuší ani vedení Dopravního podniku. "S panem Dědicem ani firmou Business Advisor nemáme uzavřené žádné smlouvy," říká mluvčí podniku Miroslav Albrecht. "Vyšli jsme ale policii samozřejmě vstříc a odevzdali všechny dokumenty o veřejných zakázkách, které požadovali," dodal.

Návrh na poradenské místo nakonec neprošel

Protože vyšetřování podezřelých ostravských veřejných zakázek se vleče přes rok, řada lidí si myslí, že celá kauza nakonec "vyšumí." Podle Koupila má ale policie důkazy, které potvrzují, že trestní řízení je důvodné. A lidem, kteří se bojí svědčit, vzkazuje, že vyšetřovatelé umí uchránit informace.

"Z naší strany k únikům nedochází. Pokud budou lidé vypovídat, my uděláme maximum pro jejich ochranu," dodal Koupil.

Jedním z těch, kdo má zřejmě co říci, je bývalý radní města a současný předseda dozorčí rady Dopravního podniku Ostrava Aleš Boháč (ČSSD). S médii ale mluvit nechce.

Naznačil jen, že s Dědicem nemá nic společného a policie se ho zatím na nic neptala. Na povrch ale i tak pomalu vyplývají záležitosti, které dokazují propojení Dědice se sociálními demokraty.

Dědic měl například v minulém volebním období zájem dostat se do řídících orgánů ostravského dopravního podniku. Pomoci mu chtěl bývalý šéf dozorčí rady a radní města, dnešní europoslanec za ČSSD Vojtěch Mynář.

"Navrhoval ho jako poradce dozorčí rady, ale my jsme byli proti. Přišlo nám to divné," shodli se tři tehdejší členové dozorčí rady Dopravního podniku za ODS Martin Štěpánek, Marcel Lesník a Roman Zedníček.

Co za tím bylo a zda to souvisí se současným vyšetřováním, nevědí. "Ať to policie vyšetří a potrestá viníky, to je jediná možnost," říká náměstek primátora Štěpánek.

Mynář si sice vzpomíná na jméno Dědice, ale už si nepamatuje koho a proč vlastně tehdy napadlo, že by měl být poradcem dozorčí rady. "Mě určitě ne, nemám s ním nic společného," brání se.

Od Dědice dávají ruce pryč i další lidé. Spolupráci s ním zrušil například senátor Petr Guziana, jemuž dělal asistenta. A také hejtman Novák odmítá bližší vazby. "Znám ho asi tak jako dalších tisíc lidí, především z tenisu," říká a zlobí se, že městem se šíří fámy.

"Jestli je aspoň malá část pravdy na fámách o tom, jak Dědic vládl Ostravě, bral peníze z veřejných zakázek městských společností a pak je nosil v igelitkách na financování kampaně ČSSD, tak se nedivím, že jsou všichni vyděšení a mlčí. Když ho udají, on udá je," komentuje situaci ostravský komunální politik z opoziční strany.