Vlakové neštěstí ze Studénky nerozsoudí ve městě tragédie, soud bude v Ostravě

  13:50aktualizováno  13:50
Rozsudek nad viníky železničního neštěstí ze Studénky na Novojičínsku nakonec padne v jednací síni Krajského soudu v Ostravě. Okresní soud v Novém Jičíně, kterému případ náleží, několik týdnů hledal dostatečně velkou síň, dlouho byl ve hře i sál Dělnického domu přímo ve Studénce.

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008) | foto: MF DNES

V Novém Jičíně mají jen menší jednací místnosti. Jenže soud tragédie, při které zemřelo osm cestujících a přes devadesát jich bylo zraněno, potřebuje prostory, kam by se vešly nejméně desítky lidí.

Proto bylo nutné najít jiné vhodné prostory. "Nakonec jsem vybíral z pětice míst. Každý nabízený prostor musel splňovat požadavky na bezpečnost, finanční náročnost, ozvučení, další technické zajištění, důstojné zázemí a mnoho dalšího," uvedl předseda novojičínského soudu Jiří Hanzelka.

Nejprve vítkovští žháři, nyní vlakové neštěstí

Mezi vytipovanými místy byla například zasedací místnost Městského úřadu v Novém Jičíně nebo ve stejném městě prostory sálu hygienické stanice. Zvažovalo se také, že by se líčení mohlo uskutečnit přímo ve Studénce, v tamním Dělnickém domě. "Starosta Studénky byl velmi vstřícný a sál Dělnického domu by v mnoha parametrech vyhovoval," sdělil Hanzelka.

Jenže když jednotlivá místa porovnával, jednoznačně zvítězil Krajský soud v Ostravě. "I když nás bude čekat velké stěhování, tak tamní prostory jsou pro jednání takových případů nejvhodnější. Mají tam vše potřebné a s pořádáním tak sledovaných projednávání mají velké zkušenosti," vysvětlil předseda soudu. Železniční tragédie se tak bude konat ve stejné síni, jako například loňské jednání se žháři z Vítkova.

Soud začne nejspíše na přelomu května a června

Starosta Studénky Ladislav Honusek je s verdiktem smířený. "Byli jsme připraveni a považovali jsme za vhodné, aby případ skončil tam, kde začal. Ale rozhodnutí chápeme a respektujeme, nic jiného nám ani nezbývá," uvedl starosta.

Soud by mohl začít na přelomu května a června. "Záleží na soudci, který dostal případ na starosti. Byl bych rád, kdyby začal co nejdříve, ale musíme splnit všechny lhůty," dodal Hanzelka.

Rychlík Comenius narazil v pátek 8. srpna 2008 na trati ve Studénce do zřícené mostní konstrukce. Strojvedoucí stačil rychlost soupravy snížit, ale přesto zemřelo osm lidí a téměř sto bylo zraněno. Vyšetřování trvalo přes dva roky, spis má 41 svazků, které obsahují 9 500 stran. Obžalováno je deset lidí hlavně ze stavebních firem, a to z obecného ohrožení z nedbalosti, za což jim hrozí tři až deset let vězení.
 

Autor:

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

VIDEO: V Ostravě odhalili sochu Věry Špinarové. Synovi se dílo nelíbí

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Socha Věry Špinarové v životní velikosti, dokonce na centimetr přesně, stojí od úterý v ostravském Husově sadu. ...

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Najdete na iDNES.cz