Zatímco višní a třešní je kvůli deštivému přelomu jara a léta letos méně, jablek naopak očekávají pěstitelé více, avšak ne příliš kvalitních. (Ilustrační snímek)

Zatímco višní a třešní je kvůli deštivému přelomu jara a léta letos méně, jablek naopak očekávají pěstitelé více, avšak ne příliš kvalitních. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Léto je jako na houpačce. Přinese méně višní, zato více pstruhů

  • 4
Uplynulým horkým a suchým dnům předcházelo spíše chladné červencové počasí. Střídání extrémů, to je letošní jaro a léto. Co na to sadaři, rybáři nebo třeba ochranáři?

Někteří jásají, jiným chladnější průběh jara a léta přidělal spíše starosti. Počasí, na které jsme v předchozích letech nebyli zvyklí, zasáhlo do všech oblastí. Například ochránci přírody upozorňují, že chlad i nadprůměrné množství srážek uškodilo letošním mláďatům.

"Stovky, spíše tisíce mláďat pěvců, ale i dalších druhů ptáků nebyly úspěšně vyvedeny, protože rodiče jen s obtížemi sháněli potravu sobě na přežití," komentoval především květnové a červnové počasí vedoucí Záchranné stanice živočichů v Bartošovicích Petr Orel. (jak se povodně podepsaly na ptácích, čtěte zde)

Dodal, že chladno a déšť jsou nepříznivé pro dospělá zvířata i pro jejich mláďata. Deště bylo skutečně více. Třeba Ostrava má průměrně v květnu a červnu po patnácti srážkových dnech. Letos ale v květnu propršelo dvacet dní, v červnu pak osmnáct.

To ale naopak přihrálo vodohospodářům. Zatímco si loni stýskali nad suchem, letos nemusí velkým výkyvům v množství vody čelit.

"V uplynulých letech jsme museli z přehrad upouštět, abychom v tocích pod nimi kvůli rybám a zeleni vůbec udrželi minimální hladinu. Letos jsou výkyvy plynulejší," hodnotí Jindřich Vaněk z Povodí Odry.

Radují se i rybáři. Loni jim vyschly potoky i s násadou pstruhů. Letos je lépe. Jindřich Vaněk však dodává, že poslední dva týdny vody rychle ubývá.

"Přítok do přehrad teď není nijak omračující. Například v Šanci bylo 10. července 75 milionů kubíků a o týden později už jen 55 milionů kubíků vody," uvádí.

Ovocnáři letos hlásí méně třešní a višní. "Slabší úroda je kvůli deštivému počasí v době květu," zdůvodňuje pěstitelka z Opavska Marie Burianová. Více by mělo být naopak jablek a hrušek, vyšší srážkovost však nesvědčí jejich kvalitě. Kvůli nižším teplotám měla zpoždění jarní zelenina jako saláty, ředkvičky či špenát. "Na mrkev bude třeba počkat až do července," avizují farmáři.