Voda se valila z polí na vesnici na Opavsku. Pomohli až hasiči

  14:40aktualizováno  18:58
Prudké deště rozvodnily malé vodní roky na Opavsku. Lidi trápí nejen rozvodněné potoky, ale snad ještě více voda valící se z polí a lesů. Větší povodně však podle meteorologů v Moravskoslezském kraji nehrozí.

Lukáš Hrivňák prochází kolem domu své babičky v Žimrovicích na Opavsku. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Od pondělního odpoledne také v Moravskoslezském kraji vydatně prší, v několika lokalitách se objevily bouřky s přívalovými dešti.

Hasiči od úterního rána zasahovali kvůli záplavě čtyřicetkrát, nejčastěji, a to ve dvaceti případech, na Opavsku. Například do Žimrovic, místní části Hradce nad Moravicí, vyjely čtyři jednotky hasičů.

"Zatopeny byly zahrady, spodní voda se dostala do sklepů několika obytných domů. Hasiči použili zhruba osm stovek pytlů s pískem na zabránění odtoku vody do domů, k tomu i několik velkých pryžových vaků napuštěných vodou, a několik čerpadel," vypočítal mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Velká voda v Žimrovicích

Řeka Moravice se v obci dostala na první povodňový stupeň. Bdělost platí i na sedmi měřených místech Moravskoslezského kraje. Podle meteorologů však ve středu pršet přestane a vodní toky by se už rozlévat neměly.

"Už třicet let se několikrát do roka plaveme. Teď máme pod vodou kus zahrady a sklep, máme s tím velké problémy. Jenže když se potoky nevyčistí, tak je všechno zbytečné. Při povodni přijedou kravaťáci, vše si nafotí a pak se zase nic neděje," posteskla si například Marie Dolenková ze Žimrovic.

Podobně hovořil i další žimrovický občan Ladislav Juchelka: "Prevence pomůže více, než pak narychlo stavěné zábrany. Voda přiteče, to je jasné, ale pak nemá kudy odtékat. Bohužel lidé ze Žimrovic jsou na záplavy zvyklí, ale už by se s tímhle problémem opravdu mohlo něco udělat."

V kraji jsou kvůli vodě uzavřeny dvě silnice. Komunikace číslo 461 mezi silnicí I/57 a Oticemi by měla být zprovozněna ještě v úterý, silnice 4662 mezi Raduní a Opavou-Komárovem až ve středu ráno.

Hasiči také zasahovali v Karviné-Hranicích, kde velká laguna na poli začala přetékat přes ulici Rudé armády a zatápět rodinný domek na druhé straně silnice. "Vodaři hasičům řekli, že uprostřed laguny je revizní šachta. Hasiči se lagunou brodili a pomocí bidla pátrali po šachtici. Našli ji asi padesát centimetrů pod hladinou laguny, poklop otevřeli a voda z laguny jí odtekla," popsal Kůdela.

na Opavsku jsou kvůli velké vodě uzavřeny silnice 461 u Otic (zelená značka) a 4662 mezi Raduní a Komárovem (modrá značka)

na Opavsku jsou kvůli velké vodě uzavřeny silnice 461 u Otic (zelená značka) a 4662 mezi Raduní a Komárovem (modrá značka)

Autor:

Nejčtenější

Havíři vyfotili v Beskydech medvěda. Stál od nás patnáct metrů, říkají

Medvěd v oblasti beskydské hory Smrk na Frýdecko-Místecku. (15. listopadu 2018)

Medvěda, který se pohybuje v oblasti beskydské hory Smrk, vyfotili dva muži. „Na ten zážitek nikdy nezapomeneme,“...

Nové tramvaje v Ostravě zlobí, část řidičů s nimi odmítá jezdit

V Ostravě už jezdí nové tramvaje.

Dvě desítky počítačem řízených tramvají firmy Stadler jezdí po Ostravě teprve od 1. listopadu, lidé už ale poznali,...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Svět podle Pastrňáka. Co dělá z kluka z Havířova hokejovou superstar?

David Pastrňák (88) z Bostonu útočí na branku Buffala kolem Rasmuse Dahlina.

I jeho blízcí dál žasnou, co všechno si David Pastrňák dovolí mezi machry v NHL. Nádherné akce, hattricky. Čeští...

Prodloužená Rudná začíná i končí v poli, dostaví ji snad v roce 2020

Prodloužená Rudná končí a dalších zhruba čtyři sta metrů už vede jen zpevněná...

Už tři roky je otevřená nová silnice I/11 mezi Ostravou a Opavou, která zklidnila dopravu v Hrabyni či Velké Polomi....

Další z rubriky

Mozek je líný. Musí se neustále trénovat, tvrdí trenérka paměti

Do kurzů Dagmar Maroszové chodí studenti, dospělí i senioři. Při lekcích...

Stres, netrpělivost a roztržitost – i kvůli tomu dnes lidé často zapomínají. Dagmar Maroszová z Třince je naopak učí,...

Liberty je bez peněz, bojí se odbory. Možný kupec ostravské huti to popírá

Majitel Liberty House Sanjeev Gupta na návštěvě ostravské huti ArcelorMittal,...

Odboráři někdejší Nové huti se už delší dobu netají obavami, že společnost Liberty House, která má být novým majitelem...

Po letech debat a sporů doplnilo cennou alej na Opavsku osmnáct lip

Staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí. Tři...

Zatímco staré stromy v historické lipové aleji v Radkově na Opavsku v klidu dožijí, tři metry od nich už rostou nové....

Najdete na iDNES.cz