S vodou v podchodu řeší problémy opakovaně. Naposledy v lednu, kdy voda zmrzla...

S vodou v podchodu řeší problémy opakovaně. Naposledy v lednu, kdy voda zmrzla a vytvořila v podchodu kluziště. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Voda pravidelně zaplavuje českotěšínský podchod. Radnice chystá řešení

  • 1
Podchod pod železničním nádražím v Českém Těšíně zalila v první mrazivé dny letošního roku voda a zima z ní vytvořila ledové kluziště. Lidé několik dní nemohli místem procházet, přestože podchod slouží nejen jako přístup k vlakům, ale i jako spojnice a zkratka mezi dvěma částmi města rozdělenými železnicí.

Tato situace nebyla ojedinělá, do podchodu se voda dostává opakovaně při větších deštích. Zodpovědnost na sebe přehazují Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a město. Radnice se právě se SŽDC o vlastnictví podchodu dělí.

„Je velice neakceptovatelné, že se zástupci města nedokáží domluvit se SŽDC ohledně podchodu. Není přece možné jednoduše podchod uzavřít a hotovo. Takhle spoustě lidí komplikují denní režim,“ komentoval jeden z občanů na webu Českého Těšína opakující se situaci.

Podle mluvčí SŽDC Kateřiny Šubové je problémem prosakování spodní vody. „Pronikání vody se projevilo po rekonstrukci podchodu. Závěry odborné analýzy, které si zadalo město, hovoří o technickém problému v městské části stavby,“ podotkla mluvčí.

V současnosti je podle ní hladina spodní vody nižší a průsaky menší, než tomu bylo například na začátku ledna, situace se ale muže s táním, nebo naopak se silným mrazem rychle změnit.

„Proto ponecháváme v podchodu dřevěné přemostění a stále je zamezen příchod na 4. nástupiště. To však nijak neovlivňuje plynulost osobní dopravy,“ dodala Šubová.

Radnice zaplatí injektáž

Město se brání tím, že problémy s vodou se začaly objevovat až po rekonstrukci nádraží.

„Tehdy SŽDC vykopala a znovu vystavěla prostřední část podchodu, čímž zřejmě došlo k porušení izolací. Voda se hromadí ve střední části v majetku státní firmy,“ uvedla mluvčí těšínské radnice Dorota Havlíková.

Podle zástupců radnice jsou výsledky zmíněné studie nejednoznačné, nicméně městští úřednicí uznávají, že ani části podchodu patřící městu nejsou bezproblémové.

„Dvě části podchodu v majetku města vznikly ve dvou etapách za předchozích vedení. Z dnešního pohledu je zřejmé, že nebyly dobře vymyšleny a že nezastřešené bezbariérové vjezdy a zelený ostrov jako část podchodu u pošty do něj mohou zbytečně přivádět další vodu,“ dodala Havlíková.

A je to právě město, kdo přichází s konkrétním plánem, a kdo opravu podchodu zafinancuje.

„Pro letošní rok jsme vyčlenili v rozpočtu částku na injektáž, která může pomoci zocelit izolace, ale nemusí problém vyřešit v celém rozsahu,“ řekla místostarostka města Gabriela Hřebačková. Práce by měly začít v teplejších měsících.