Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Vodáci proti Povodí Odry. Řeší, kdo zabezpečí vražedné jezy

  • 20
Cedule, žebříky, podkovy s lanem, záchranné kruhy. To všechno by podle vodáků mělo být u jezů, ale není. „Se všemi jsme se domluvili, jen s Povodím Odry ne,“ říká Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

Srpen 2010: Šestnáctiletý David skočil do jezu u Vratimova, aby zachránil kamaráda. Tonoucí vyplaval, David to nedokázal.

Červen 2011: Tragédií skončil výlet školáků z Nového Jičína na raftech po Mlýnském potoce v Olomouci. Jeden z žáků se vrhl do splavu. Utonul i s učitelkou a instruktorem, kteří mu skočili na pomoc.

Červen 2012: Mladý muž se vrhl do jezu u Vratimova pro zakopnutý míč. Už nevyplaval.

Srpen 2014: Na Karvinsku utonul vodák z Polska, s kamarádem vjeli pod nebezpečný jez u Věřňovic.

Červenec 2015: O víkendu se v Ostravě Hrabůvce utopilo dítě, ženu, která skočila za ním do jezu, křísili.

Zas a znovu se ukazuje, jak jsou jezy v kraji nebezpečné. „U všech by měla být alespoň výstražná cedule,“ řekl Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany.

U některých jezů ale cedule chybí a se záchrannými prvky je to ještě horší – žádná lana ani kruhy u jezů nejsou. „Všechna povodí, která mají jezy ve správě, s námi spolupracují a snaží se je zabezpečit, jen s Povodím Odry jsme se zatím nedomluvili,“ uvedl Ptáček.

Chápe, že přestavby jezů nepřichází v úvahu, stály by miliony korun. Jiné možnosti zabezpečení ale podle něj existují.

„Pod jezy se vytváří zpětný proud, takže voda neproudí dolů od jezu, ale naopak se vrací zpátky pod něj. Cokoli se v proudu zachytí, nemůže z jezu odplavat. V úvahu proto přicházejí výstupní žebříky, záchranná lana i kruhy pro hasiče, kteří by u jezu zasahovali. Ale každý jez by se měl nejprve posoudit, ne všechny záchranné prvky jsou vždy vhodné,“ zmínil Ptáček.

Podle mluvčího Povodí Odry Čestmíra Vlčka by to mělo být tak, že pokud vodáci potřebují něco k provozování svého sportu, měli by se na tom podílet.

Povodí Odry: Vodáci by se měli sami zapojit

„Říkáme, že s nimi budeme spolupracovat a připravíme jezy pro záchranné prvky z hlediska stavebního, ale vodáci sami by si je měli vybavit a udržovat,“ uvedl Vlček.

Vodáci s takovým tvrzením nesouhlasí. „Všechna ostatní povodí přistoupila na to, že jde o jejich majetek, jezy zabezpečí na své vlastní náklady a pak je předají Českému svazu kanoistů, který se o záchranné prvky na jezech postará. Když je někdo ukradne, koupí nové a zaplatí to ze svého. Prvotní zabezpečení by ale mělo být na správci jezu,“ podotkl Ptáček.

Nebezpečné jezy

Moravice 

Vyrovnávací nádrž Podhradí Vítkov, říční kilometr 28,1 

Odra 

Splav v Jakubčovicích nad Odrou, říční kilometr 88,4 

Opava 

Třebovický jez, Ostrava-Třebovice,říční kilometr 1,3 

Ostravice 

Vratimovský jez O.-Hrabová, říční kilometr 11,9 

Kamenec, Hodoňovice-Kamenec, říční kilometr 31,1

Prženský most, Frýdlant nad O., říční kilometr 32,5 Zdroj: www.nebezpecnejezy.cz

Podle něj Povodí Odry odmítá minimalizovat rizika, která jsou s jezy spojená, a přesouvá odpovědnost na vodáky.

„Pod jezy se přece netopí jenom vodáci, právě v Ostravě se topí především lidé, kteří si jdou zaplavat nebo do jezu náhodně spadnou, nevím, proč by zrovna vodáci měli zabezpečovat něčí nebezpečný majetek,“ uvedl Ptáček.

Jak ještě řekl Vlček, některé jezy se budou v letošním a příštím roce rekonstruovat za téměř jeden milion korun. „Půjde o stavby na řece Ostravici u Frýdlantu a ve Frýdku-Místku, v dalších letech to budou stavby zejména na řece Opavě. V té souvislosti připravujeme záchranné prvky, které budou zejména pro hasiče, aby měli kde uvázat záchranné lano. U stávajících jezů lana a jiné záchranné prvky skutečně nejsou, protože zpravidla nevydrží na místě ani týden. Vždy je někdo ukradne,“ zdůvodnil Vlček.

Zákaz příchodu k jezům není možný, protože přístup k vodě mají mít podle zákona všichni. Pokud jsou zvýšené průtoky, Povodí Odry vydává varování.

Nebezpečí číhá v centru Ostravy

Adam Šindler z Vodáckého klubu Kaskády upozornil, že přímo v centru Ostravy jsou dva nové nebezpečné jezy s rybochody – u Komenského sadů a o něco výše pod Slezskoostravským hradem.

„Na vlastní kůži je máme otestované, malým dětem v nich může mezi kameny zůstat noha, při vyšším průtoku zpětný válec dokáže podržet i dospělého člověka. Podle mě je jen otázkou času, kdy se na těchto nových stavbách někdo utopí,“ zmínil Adam Šindler.

Správcem toků v Moravskoslezském kraji je Povodí Odry, vlastníci jezů jsou ale různí. Ten v Hrabůvce, kde o víkendu zemřel chlapec, patří Povodí Odry. Jezy u Slezskoostravského hradu a u sadů v centru Ostravy vlastní město.