Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Moravskoslezskou ODS povede Stanjura. Drobil či Svoják vzbudili kritiku

  11:40aktualizováno  11:40
Krajská ODS si zvolila nové vedení. Pod jeho taktovkou se nyní bude chystat hned na čtvery volby, které ji stejně jako další strany příští rok čekají. V čele opět stanul ministr dopravy Zbyněk Stanjura. Některá jména zvolených místopředsedů se však ve straně stala terčem kritiky.

Předsedou moravskoslezské ODS se opět stal nynější ministr dopravy Zbyněk Stanjura.

Zatímco obsazení postu předsedy, jenž stejně jako v posledních jedenácti letech připadl Zbyňku Stanjurovi, nikoho příliš nepřekvapilo, u některých dalších jmen členů nově zvoleného vedení to bylo jinak. Z řad delegátů pondělního volebního regionálního sněmu se k nim vznesla i slova nesouhlasu.

Vedení krajské ODS

Předseda:

Zbyněk Stanjura - nynější ministr dopravy, vede krajskou ODS už od roku 2002.

Místopředsedové:

Pavel Drobil - poslanec a exministr, do vedení krajské ODS se vrací.

David Sventek - šéf úřadu, který dělí dotace z EU, vedl ODS v krajských volbách.

Libor Nowak - krajský zastupitel, vede ODS na Bruntálsku.

Igor Svoják - poslanec a člen výkonné rady ODS, řídí stranu na Frýdecko-Místecku. 

Jakub Unucka - místostarosta Klimkovic, je i členem oblastní kontrolní komise ODS.

Martin Štěpánek - náměstek primátora Ostravy, šéfuje ostravské ODS.

Týkal se třeba nově zvoleného místopředsedy krajské ODS Pavla Drobila, jenž se před časem coby ministr životního prostředí dostal do potíží, když jeho poradce naznačoval, že by miliony ze Státního fondu životního prostředí měly jít na podporu Drobilovy kariéry. Policii se ale nepodařilo prokázat, že se tak opravdu stalo (podrobněji zde).

A dotkla se i Igora Svojáka, jenž byl rovněž zvolen krajským místopředsedou ODS a jemuž spolustraníci z Frýdecko-Místecka vyčítají, že se prý dostal k moci v okrese netransparentní cestou (více zde).

"Když jsem viděl, že je nominován pan Drobil, tak mě málem omylo," řekl například jeden z delegátů sněmu, který nechtěl zveřejnit jméno, MF DNES je ale zná.

Výtky měl i ke způsobu volby vedení. "Většina z delegátů dostala pokyny, jak mají volit. Ale třeba volba pana Svojáka nebyla jednoznačná. Zvolen byl až napotřetí a ještě předtím si členové vedení vzali bokem delegáty z Ostravy a ptali se, proč panu Svojákovi nedali hlasy," dodal straník.

Pochybnost nad složením nového vedení vyjádřil třeba i další z delegátů Josef Jalůvka, jenž se neúspěšně ucházel o post místopředsedy krajské ODS. "Některá jména v novém krajském vedení nedělají ODS nejlepší image," řekl starosta Kopřivnice Jalůvka.

"Nesmíme se pesimisticky upínat na preference"

Nový předseda krajské organizace ODS Zbyněk Stanjura, ale i mnozí další straníci nicméně novému vedení věří a stejně tak věří, že ODS ve volbách příští rok uspěje.

"Za klíčové pro budoucnost ODS považuji komunální volby. Chtěli bychom minimálně obhájit pozice, které jsme v městských a obecních zastupitelstvech získali v roce 2010," řekl Zbyněk Stanjura.

Nynější atmosféru v ODS, která v poslední době zažívá pokles preferencí, popisuje jako lepší, než se zdá. "Pokud chceme ve volbách uspět, tak tomu nejdříve my sami musíme začít věřit, a ne se jen pesimisticky upínat na preference," uvedl Zbyněk Stanjura. 

Podobně mluvili i další straníci. "Doba není snadná pro nikoho, kdo je dnes na vládních pozicích. My zbytečně přebíráme 'blbou náladu' a někdy upadáme až do letargie," podotkl třeba Ivan Týle. 

ODS přitom ubývají členové i v Moravskoslezském kraji. "Za poslední rok poklesla členská základna asi o 350 až 400 lidí na 2 100 osob. Nepovažuji to ale za příliš podstatné," sdělil Zbyněk Stanjura s tím, že třeba TOP 09 má celorepublikově mnohem méně členů než ODS a nikdo to neřeší.

Má ODS šanci si do voleb spravit reputaci? Třeba politoložka Jiřina Pavlíková myslí, že ano. To by ale dle ní strana musela skutečně vyřešit problémy, s nimiž se potýká, a začít se navenek chovat důvěryhodně.Nejčtenější

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...

Olomouc - Ostrava 1:4, vítězové se dotáhli na Slavii, Diop má hattrick

Střelec druhého ostravského gólu Dame Diop (vlevo) se raduje s Martinem Fillem,...

Ostravští fotbalisté se v tabulce první ligy dotáhli na třetí Slavii. V dohrávce 5. kola nečekaně vysoko zvítězili v...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Orchideje i cenné lesy. Moravskoslezský kraj zdobí nové přírodní památky

Kvetoucí vstavačové louky u Býkovic

V okolí Kopřivnice a Štramberka leží dvě nové přírodní památky. Krajští radní na základě doporučení odborníků schválili...

Nový fenomén? Uprostřed měst se objevují louky s kvítím

Květnatá louka ze semen firmy Planta Naturalis

Zatímco na vesnicích květiny ze zahrad téměř vymizely a kolem domů roste pouze nízce posekaný trávník bez bylin i...

Sucho souží Moravskoslezský kraj méně. V regionu častěji pršelo

Korytem Ostravice ve Frýdku-Místku teče velmi málo vody.

Ačkoliv v současné době všichni žehrají na nedostatek vody, aktuální mapa intenzity sucha z vědeckého webu Intersucho...

Najdete na iDNES.cz