Ivo Vondrák by si troufl zvládat zároveň funkce hejtmana Moravskoslezského kraje a poslance. | foto: Dan Materna, MAFRA

Hnutí ANO v Moravskoslezském kraji dominovalo, ČSSD s KSČM paběrkují

  • 6
Volby do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji zcela změnily dosavadní poměry. Za dominantním hnutím ANO se usadila SPD, naopak ČSSD a KSČM v minulosti silně levicovém regionu jen paběrkují.

Jen jedno číslo zůstalo v porovnání s posledními parlamentními volbami před čtyřmi roky stejné. Kraj bude v Poslanecké sněmovně zastupovat 22 poslanců. Tím výčet podobností končí.

Z tohoto počtu totiž zůstává jen pět dosavadních poslanců. A zatímco sociální demokraté s komunisty v zisku mandátů významně tratí, hnutí ANO bude zastupovat deset poslanců místo pěti.

Výsledky voleb v kraji

1. ANO 35,42 % (10 křesel, ve srovnání s rokem 2013 +5)

2. SPD 13,87 % (3 křesla, +3)

3. ČSSD 8,83 % (2 křesla, -5)

4. KSČM 8,69 % (2 křesla, -2)

5. Piráti 8,64 % (2 křesla, +2)

6. ODS 7,47 % (2 křesla, +1)

7. KDU-ČSL 6,45 % (1 křeslo, -1)

8. STAN 2,64 %

9. TOP 09 2,58 % (-1)

10. Strana zelených 1,20 %

O jeden mandát si polepšili občanští demokraté, naopak jediného zástupce ve Sněmovně, starostu Bolatic na Opavsku Herberta Paveru, ztratila moravskoslezská TOP 09. O jednoho poslance přišli i lidovci.

Historicky poprvé překročili práh Sněmovny SPD (tři poslanci) a Piráti (dva poslanci).

„Čekal jsem méně hlasů pro hnutí ANO v kraji. Ale o to větší uspokojení z naší práce nyní převládá,“ komentoval výsledky lídr hnutí ANO a hejtman Ivo Vondrák, kterého nyní čeká přesvědčování stranického šéfa Andreje Babiše, aby si mohl ponechat pozice hejtmana a poslance zároveň.

Babiš totiž několikrát opakoval, že tato kumulace funkcí nebude možná.

Vondrák MF DNES přiznal, že by v případě nutné volby dal přednost hejtmanovi. Ale doufá v dohodu se stranickým šéfem.

ČSSD volby do Poslanecké sněmovny v Moravskoslezském kraji pokaždé vyhrála. Od roku 1996 slavila šestkrát. Nyní se sociální demokraté musejí spokojit se ziskem až třetího místa za necelých devět procent voličů.

Přitom před jedenácti lety získala ČSSD v kraji o 32 procent a zhruba 200 tisíc hlasů více. „Je to porážka, která mě zdrtila. Ale nemůžeme teď utéct, musíme ukázat, že zvládneme i porážku,“ řekl krajský i republikový lídr ČSSD Lubomír Zaorálek.

Komunisté hovoří o nutnosti radikalizace programu

O těžké defenzivě levice hovoří rovněž komunisté. Nutně se podle nich musí něco změnit, a to razantně. Vždyť ze čtyř poslanců spadli na dva.

„Je zcela evidentní, že strana musí převzít zpátky i radikální voliče. Je proto možná nutné radikalizovat náš program, zejména ve vztahu k vládě v době volebního období,“ naznačil příští strategii krajský šéf KSČM Josef Babka.

Splněný cíl hlásí regionální předseda ODS Pavel Drobil. Strana si polepšila z jednoho na dva poslance, s čímž se však občanští demokraté nesmiřují.

„V minulosti jsme měli pět i více poslanců, což musí být úkol do budoucnosti,“ řekl a vrátil se k současnosti: „Vzhledem k tomu, čím si ODS v nedávné minulosti musela projít, tak letošní výsledek určitě není zklamáním.“

Politologa Pavla Šaradína z Univerzity Palackého v Olomouci překvapují moravskoslezské výsledky dvakrát. „Jednak pětatřicet procent pro ANO nečekal nikdo. Stejně tak si zřejmě nikdo nedokázal představit tak hluboký pád levice.“

„ODS pomáhá slabost konkurence, hlavně TOP 09“

Příčin tak výrazného triumfu ANO je podle něj více. „Nejsilnější moment však vidím v tom, že hnutí je ochotno slíbit všechno všem,“ konstatoval.

ANO také podle Šaradína výrazně pomáhá, že stále zabírá vize jiného způsobu vedení státu, díky němuž slibuje více peněz na důchody a platy. „Lidé panu Babišovi věří.“

Naopak výrazný zisk SPD a mírný vzestup ODS Šaradína neudivuje. Upozornil, že SPD má nejvyšší zisky v oblastech, kde je horší sociální situace. A ODS se všude pomalu vrací na scénu. „V tom jí také pomáhá slabost konkurence, zejména TOP 09,“ zhodnotil politolog situaci pravicových stran.

Vondrák: Kdybych si musel vybrat, tak volím hejtmana

Politická kariéra bývalého rektora Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ivo Vondráka strmě stoupá.

Loni coby nezávislý lídr na kandidátce hnutí ANO zvítězil v krajských volbách a stal se hejtmanem. Letos už jako člen ANO ještě přesvědčivěji vyhrál v hlasování do Poslanecké sněmovny. „Před volbami jsem doufal v deset poslanců z kraje. Takže cíl jsme splnili,“ zhodnotil Vondrák.

Čím si jasné vítězství ANO vysvětlujete? V kraji bylo hodně dominantní...
Z celostátního pohledu se ukázalo, že jde vždy o to, co se koná, ne o čem se mluví. A co se týče výsledku v regionu, tak ho vnímám jako průběžné hodnocení našeho působení na krajském úřadu.

Šéf ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro MF DNES řekl, že striktně bude po hejtmanech chtít, aby si vybrali mezi hejtmanstvím a Poslaneckou sněmovnou.
Na druhou stranu také zaznělo, že si to v některých případech dovede představit. Hejtmanství dávám přednost, protože v něm vidím skutečný smysl. Poslance vnímám jako nástroj, jak krajům pomoci.

Takže pokud byste si opravdu musel vybrat?
Tak bych si zvolil hejtmana, to říkám dlouhodobě. Ale nemám rád, pokud by se některé věci děly násilím, jsem pro diskusi a domluvu, jen to dává pozitivní smysl.

Kdy se s Babišem na toto téma sejdete?
Nyní začne jednání o případné koalici, ale očekávám, že se sejdeme brzy.

Stále častěji jste rovněž zmiňován coby možný ministr školství. Takovou funkci s hejtmanem už spojit nelze.
Nevím, jak dopadne jednání o vládě, ale musím říci, že tyto ambice nemám. Měl jsem představu, že toto ministerstvo bychom případně mohli nabídnout koaličním partnerům. Mám 58 let, tak věřím tomu, že mohu ještě hodně odpracovat. Pokud možno nejdříve na kraji.