Volební fraška v Českém Těšíně pokračuje. Kuś si bude také stěžovat

  18:59aktualizováno  18:59
Dozvuky sobotních komunálních voleb, které se v Českém Těšíně konaly už podruhé, začínají připomínat frašku. Jednotlivé strany se navzájem obviňují ze skupování hlasů a hodlají podat trestní oznámení. K Ústavnímu soudu navíc míří Kuśova stížnost proti zrušení říjnových voleb.

Lídr strany SOS pro Český Těšín Marian Kuś. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Zatímco sociální demokraté oznámili už v pondělí, že výsledky voleb napadnou u soudu, mimo jiné proto, že hlasy ve městě skupovalo sdružení SOS pro Český Těšín, dnes lídr tohoto sdružení Marian Kuś oznámil, že i SOS pro Český Těšín podá stížnost.

Důvod? Hlasy podle něj ve městě skupovala ODS a ČSSD. Každá z uvedených stran přitom popírá, že by hlasy ve městě skupovala (o průběhu opakovaných voleb čtěte zde).

"Mám důkazy o tom, že ODS skupovala hlasy. Co se týče ČSSD, tam vycházím z prohlášení Transparency International (nevládní organizace, která sobotní volby ve městě monitorovala - pozn. red.). Když taková organizace vydá nějaké prohlášení, tak se pravděpodobně opírá o nějaké důkazy," uvedl Kuś, kterému se mimo jiné také nelíbí, že média před volbami informovala o snaze odvolat kandidáty SOS pro Český Těšín.

Také sociální demokraté se ve svých tvrzeních odvolávají na Transparency International. Místopředseda městské ČSSD Vladimír Kroček uvedl, že přímé důkazy o tom, že hlasy v Českém Těšíně skupovalo sdružení SOS pro Český Těšín nemá, městská organizace ČSSD se podle něj opírá o důkazy, které má k dispozici Transparency International.

TI: Hlasy se opět nakupovaly

Stanislav Beránek z Transparency International sdělil, že pracovníci organizace zaznamenali mnohá oznámení od občanů, kteří popisovali osobní zkušenosti s manipulováním voleb. "Proto jsme dospěli k závěru, že stejně jako v říjnu doprovázelo opakované volby nakupování voličských hlasů, a to ve prospěch hned několika subjektů," sdělil Beránek.

Podle něj probíhalo kupčení s hlasy skrytější formou. "Ale vzhledem k rozsahu tohoto jednání došlo ke zmaření vyjádření svobodné vůle občanů ve volbách," uvedl s tím, že Transparency International zvažuje podání trestního oznámení na organizátory kupčení s hlasy.

ODS už dřív popřela, že by se jakýmkoli způsobem pokoušela skupovat hlasy. "Je to lež. ODS nikdy nekupovala a ani nebude kupovat hlasy. Prohlášení pana Kuśe jsou stejně věrohodná jako jeho pověst, stejně pravdivá jako jeho předvolební letáky a stejně absurdní jako jeho stále opakované tvrzení, že hlas se nedá kupit," konstatoval lídr českotěšínské ODS Stanislav Folwarczny. Kuśe vyzývá, aby jakékoliv důkazy předložil Policii ČR.

Marian Kuś současně sdělil, že podal ústavní stížnost proti rozhodnutí krajského soudu ve věci říjnových voleb. Soud řekl, že výsledky říjnových voleb neplatí, protože se během nich ve městě masivně skupovaly hlasy ve prospěch SOS pro Český Těšín.

Opakované komunální volby se konaly v sobotu 8. ledna. Zvítězili lidovci, druhá byla ČSSD a třetí SOS pro Český Těšín.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.

Najdete na iDNES.cz