Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Spory volejbalistů přivádí ostravský klub až k soudu

  14:01aktualizováno  14:01
Počáteční dohady o to, kdo bude ve vedení volejbalového klubu VK Ostrava, přerostly v otevřenou válku mezi současným a bývalým vedením. To chce poslat klub do insolvence.

Zatímco ostravští volejbalisté bojují na palubovce, vedení klubu se musí hájit u soudu. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

Více než 1,3 milionu korun má dlužit ostravský volejbalový klub VK Ostrava. Dvě pohledávky, jednu na 629 tisíc korun a druhou na 744 tisíc korun, přihlásil do insolvenčního řízení bývalý místopředseda klubu Ivan Cap a společnost PV Fin.

V obou případech se má jednat o půjčky, které klub získal v září 2015, krátce předtím než ve vedení klubu došlo ke změně a Ivan Cap zde skončil.

„Dlouhá léta jsem sháněl sponzory, dával jsem do klubu vlastní peníze, teď je prostě chci zpátky,“ zdůvodnil podání insolvenčního návrhu Ivan Cap.

Spory se vedou už přes rok

Současné vedení volejbalového klubu ale fakt, že by dlužilo peníze, odmítá. „Pohledávky jsou sporné. Správní rada nikdy nedala souhlas s jejich uzavřením. Jedná se o zjevně neopodstatněný, šikanózní insolvenční návrh,“ napsalo ve svém vyjádření současné vedení klubu. „VK Ostrava není v úpadku a tento jí v žádném případě ani nehrozí.“

Spory o vedení volejbalového klubu běží už více než rok. O posty ve správní radě se přetahují dvě skupiny. Jedna vedená Ivanem Capem, druhá současným předsedou správní rady Pavlem Žurkem.

Obě skupiny na sebe podaly několik žalob, které skončily u soudu. První insolvenční návrh, podaný vedle Capa i Danielem Homolou, krajský soud během několika dnů odmítl. Zabývat se začal až druhým návrhem na 1,3 milionu. Nařídil i projednání insolvenčního návrhu na 13. prosince. K tomu ale nakonec nedošlo, jednání bylo odloženo. Ivan Cap totiž své přihlášené pohledávky mezitím prodal.

Zástupci současného vedení volejbalového klubu odmítají, že by měl extraligový klub finanční problémy. Nejasnosti kolem výplat odměn hráčům za minulou sezonu, které by už měly být z velké části vyřešeny, vysvětlují současní šéfové klubu problémy při přebírání jeho vedení.

„Pan Cap nám například dosud nepředal účetnictví. Vůbec netušíme, co se tam v době jeho působení dělo,“ komentoval situaci jeden ze současných jednatelů Tomáš Dvořák. Stejně klub argumentuje i ve svém vyjádření k insolvenčnímu návrhu. „Tato situace společnosti znemožňuje zkontrolovat oprávněnost plateb, které mají podklad právě v době, kdy společnost ovládala skupina vedená Ing. Capem.“

Klub musel vrátit část dotací

To však Ivan Cap odmítá. „Nebylo co převádět, účetnictví klubu spravuje stále stejná účetní firma. My jsme vedli jen pokladnu a tu jsme proti podpisu předali, včetně dokumentů.“

Podle současného vedení je někdejší místopředseda zodpovědný i za problémy při vyúčtování dotací z ostravského magistrátu. Peníze, kterými klub mimo jiné hradil služby poskytované firmou manželky Ivana Capa, vyhodnotil magistrát jako neoprávněně vyplacené a klub musel část dotací vrátit.

„Šlo o odvod ve výši 515 tisíc korun za neoprávněné použití finančních prostředků, vrácení části dotace (418 tisíc korun), která byla využita na úhradu jiných než uznatelných nákladů, a smluvní pokuty ve výši 12 tisíc korun,“ vyjmenovala mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Zodpovědnost za špatné vyúčtování ale Ivan Cap odmítá. „Nebylo jasné, na co můžeme dotaci použít, a na co ne. Magistrát ty náklady prostě neuznal,“ dodal.
Nejčtenější

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...Bagristovi se při demolici zasekly nůžky, padající most ho stáhl s sebou

Na Novojičínsku se zřítil most, na kterém byl dělník v bagru.

Při demolici mostu na silnici I/48 u Příbora na Novojičínsku se v sobotu ráno těžce zranil bagrista. Podle informací...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Vítkovické strojírny podaly insolvenční návrh, lidé dostanou peníze

Provoz ve Vítkovických strojírnách.

Problémy s penězi mohou alespoň na nějakou dobu vyřešit zaměstnanci společnosti Vítkovické strojírny. Firma na sebe...

Přestaňte podnikat s chudobou, vyzvali krajští zastupitelé poslance SPD

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Upusťte od nemorálního podnikání s chudobou a vysvětlete občanům své počínání. Takové prohlášení schválila většina...

Slavný výrobce varhan Rieger-Kloss Orgelbau z Krnova je v insolvenci

Krnov se dlouhá léta pyšnil výrobnou varhan. Nyní se však společnost...

Vedení společnosti Rieger-Kloss Orgelbau, která vyráběla v Krnově varhany už v 19. století, požádalo soud o zahájení...

Najdete na iDNES.cz