Brigáda

Brigáda | foto: Profimedia.cz

Brigád je dost. Studenti chtějí k počítačům, volná místa jsou ale jinde

  • 7
Volných míst na krátkodobé i dlouhodobější brigády jsou i v půlce srpna v Moravskoslezském kraji stovky. Studenti si tak mohou vybírat. A čekají je i lepší peníze než v minulých letech, kdy byl o každou volnou brigádu boj.

„V současnosti už nikdo nejde pracovat za minimální mzdu pětapadesát korun na hodinu. Takže ty hodinové taxy se pohybují od sedmdesáti korun do stokoruny. Pokud jde o kvalifikovanou práci, mohou si lidé vydělat i víc,“ podotkl jednatel společnosti Job centrum v Ostravě Radovan Burkovič. 

„Mladí lidé chtějí nejčastěji pracovat u počítače. Největší nedostatek ale máme především u operátorů výroby, skladníku a montážních dělníků,“ uvedl manažer ostravské pobočky Grafton Recruitment Michal Gargoš.

Chybí také síly do výkopových, stavebních nebo zahradnických prací. „To se mladým lidem moc nechce dělat. A v těch současných vedrech obzvláště,“ připojil se Burkovič. Ale ani takové profese jako například práce v pohostinství teď příliš netáhnou. 

Například spolumajitel kaváren a restaurací Sky point na mošnovském letišti Ondřej Vala k prvnímu srpnu obtížně hledal desítku mladých slečen, klidně bez praxe. Podle něj není pracovní morálka taková jako kdysi. „Z těch deseti nabízených míst jsme obsadili ani ne polovinu. Přitom tady je ruch jen před odletem nebo příletem letadla, jindy se ty holky nepředřou,“ řekl Vala.

Mladé nahrazují na brigádách senioři

Brigádníky, ale i zaměstnance na plný pracovní úvazek shání podnikatel neustále. „Ale když jdu na pracák, tak mi řeknou, že mají nabídku práce pro 300 servírek a že tolik jich v databázi nemají,“ podotkl Vala.

V době brigád je podle něj problém i s těmi, které nakonec zaměstná. „Mladí si chtějí vydělat 10 tisíc na dovolenou. Toho dosáhnou třeba za dva tři týdny a pak bez předchozích varování odcházejí,“ sdělil Vala.

Co nezvládají studenti, to dohánějí důchodci. Na Ostravsku je velká část lidí v předčasném důchodu, ať už jde o vysloužilé horníky či například invalidní důchodce.

Firmy už podle agentur dávno nemají tendenci tuto skupinu žadatelů odmítat. „Naopak zaměstnavatelé si jich pro svou loajálnost a pracovitost velmi cení a objednávka tak nezřídka zní: chceme pět osob, ale ne studenty,“ doplnil Radovan Burkovič.