Milan Martinka z Hrabyně patří k lidem, kteří se přesvědčili o tom, že z

Milan Martinka z Hrabyně patří k lidem, kteří se přesvědčili o tom, že z ostravské zoo mizí bariéry. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vozíčkáři mohou navštívit více míst na Ostravsku, zoo dostalo jedničku

  • 2
Stále více turisticky atraktivních míst v Moravskoslezském kraji se otevírá pohybově postiženým lidem. Vozíčkáři například navštívili ostravskou zoologickou zahradu, které bariéry úspěšně odstraňuje řadu let. Jak však lidé na vozících upozorňují, míst, která jsou stále alespoň částečně nepřístupná, je stále hodně.

Pro Zdeňku Štumpovou z Ústavu sociální péče v Hrabyni na Opavsku, která je odkázaná na invalidní vozík, to byl velký zážitek. Poprvé navštívila ostravskou zoologickou zahradu.

V zánovní bezbariérové expozici Papua zaujatě sledovala ošetřovatele, jak hází do vody krmivo pro ryby a želvy, pinzetou nabízí cvrčka varanovi uvelebeném na větvi a rukou ponořenou ve vodě krmí žralůčky okaté. Nadšeně si pohladila živého hada a pak vyrazila na prohlídku zoo.

"V Hrabyni nemáme problém, dostaneme se na vozíku všude. Ale jinde se bez pomoci druhých většinou neobejdeme. Proto moc necestuji. V ostravské zoo jsem poprvé," svěřila se Zdeňka Štumpová.

Sdružení mapuje bezbariérová místa

Ji i další vozíčkáře tento týden pozvalo na prohlídku zahrady občanské sdružení Moravskoslezský klastr cestovního ruchu společně se zástupci Moravskoslezského kraje.

"Sdružení získalo evropské peníze na projekt nazvaný Cestovní ruch bez bariér. Cílem je zmapovat místa přístupná lidem na vozíku nebo i s kočárky, informovat o nich a přispět k tomu, aby bezbariérových míst přibývalo," řekl za organizátora akce Lubomír Zabavík.

"Kraj je hlavním finančním partnerem projektu. Chceme handicapovaným lidem ukázat, jak se mohou pohybovat po zoologické zahradě, a také je informovat o dalších novinkách," doplnila Blanka Sabová z oddělení cestovního ruchu Moravskoslezského kraje.

Krajský úřad vydá brožuru o přístupnosti památek

Na ukázku přinesla hmatové mapy kraje, které mohou bezplatně získat organizace pečující o slabozraké a nevidomé. A dodala, že Moravskoslezský kraj, který chce být průkopníkem v oblasti bezbariérového cestování, nyní mapuje atraktivní turistická místa na svém území a zjišťuje jejich přístupnost. "Chystáme brožuru s titulem Hradní cesta, v níž popíšeme, zda a jak je přístupný zámek v Hradci nad Moravicí i další památky v našem regionu. Hotová by měla být už příští měsíc," řekla Sabová.

Vozíčkáři si prohlédli ostravskou zoologickou zahradu.

Přístupnost turistických atrakcí pro vozíčkáře testuje Irena Hufová z Kyjovic na Opavsku. Podle ní přibývá míst, kam mohou vozíčkáři dojet a občerstvit se, ale nemají šanci zajít si na toaletu či využít dalších služeb.

"Například pod zámkem v Raduni na Opavsku je zajímavá hospůdka spojená s wellness centrem. Zatímco služeb restaurace mohu využít i bez pomoci druhých, do wellness centra se nedostanu," líčí Hufová a přidává další příklad. "Na náměstí v Příboře na Novojičínsku je řada provozoven, kde se mohou lidé na vozíku občerstvit. Ale nejsou tam žádné bezbariérové toalety..."

Zoo pořídí za čtvrt milionu novou plošinu do pavilonu opic

Zoologickou zahradu v Ostravě testovala žena už loni a za bezbariérovost jí udělila jedničku. "Dřív byly i v zoo problémem bezbariérové toalety, teď už jsou k dispozici na čtyřech místech. Zmizela spousta betonových ohrad a neprůhledných plotů, přes které vozíčkáři dobře neviděli," chválí Hufová.

"Zůstal už jen problém se schodištěm v části pavilonu hrochů. Ideální nejsou dvě hrbolaté cesty vydlážděné kamením a plošina v pavilonu opic, vozíčkář totiž potřebuje pomoc s obsluhou," upozornila.

Zoo hodlá v odstraňování bariér pokračovat. Ještě letos pořídí za 250 tisíc korun modernější plošinu do pavilonu opic.