Vracení odtažených aut zpátky do zákazu? Hloupost, zlobí se starosta

  10:50aktualizováno  10:50
Některým radnicím se nelíbí, že by měly podle nového rozhodnutí Nejvyššího soudu vracet na místo odtažená auta, která překážela úklidu silnic. Nevoli takový postup vyvolal především v Ostravě. Například starosta Ostravy-Jihu označil rozhodnutí za hloupé.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Pokud se rozhodnete kvůli čištění silnice odtáhnout auto, které majitel nepřeparkoval jinam, musíte ho po skončení úklidu vrátit zpět na místo. To vzkázal úřadům Nejvyšší soud, když rozhodl v případu ženy z České Lípy, která měla za odtažený vůz zadržovaný dva roky na parkovišti zaplatit přes 132 tisíc.

Některé z radnic v Moravskoslezském kraji už teď říkají: Případ z České Lípy je extrémní, rozsudek nám situaci nezkomplikuje. Zní ale i negativní ohlasy.

Co nařídil soud

Je-li vlastníkem místní komunikace, nebo průjezdního úseku silnice odstraněno auto na náklady jeho provozovatele, je vlastník místní komunikace, nebo průjezdního úseku silnice (nepřevzal-li poté vozidlo jeho provozovatel) po odpadnutí důvodu veřejného zájmu, pro který byla cesta, nebo její úsek označena dočasně dopravní značkou zákazu stání silničních vozidel, povinen vrátit odtažené auto zpět na místo, odkud bylo odtaženo.

"Považuji to za jedno z nejhloupějších rozhodnutí Nejvyššího soudu v posledních letech," uvedl například starosta Ostravy-Jihu Karel Sibinský.

Pokud je podle něj v místě zákazová dopravní značka, tak tam řidič prostě nemá parkovat. "Pokud tam zaparkuje, porušuje předpisy - a ty snad platí pro každého - takže nevím, proč by úřady měly auta vracet na původní místa," doplnil starosta.

Zástupci Ostravy-Poruby, Frýdku-Místku či třeba magistrátu v Ostravě řekli, že na rozsudek zareagují, až se s ním seznámí. Zatímco Jana Matějíková, mluvčí Frýdku-Místku, uvedla, že rozsudek asi moc neovlivní způsob čištění místních cest, Andrea Vojkovská, mluvčí Ostravy, řekla: "Výrok soudu v každém případě není v souladu se zavedeným systémem a značně zkomplikuje situaci při rajonovém čištění komunikací ve městě."

V Opavě auta parkující v zónách čištění neodtahují. "Majitele vyzvou strážníci, ať vůz odstraní. Když ho nezastihnou, oznámí mu přestupek. Když pak neprokáže, že mu v odstranění auta bránily objektivní důvody, řeší se to domluvou. Při opakování přestupku dojde na blokovou pokutu," řekl náměstek primátora Daniel Žídek.

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Kostel v Kravařích má nový zvon. Předchůdce odvezl za války wehrmacht

Zvon dostal jméno po svatém Floriánovi.

Aby jej dostali do věže, museli přistavit jeřáb. Jeho hlas lidé poprvé slyšeli ve čtvrtek vpodvečer, od pátku odbíjí...

Lékaři z Ukrajiny české pacienty neohrožují, říká gynekolog Smetanskyi

Ukrajinský gynekolog Vitalij Smetanskyi pracuje ve Slezské nemocnici v Opavě.

„Skládal jsem v životě mnoho zkoušek, ale aprobační zkouška v Praze byla nejtěžší. Třeba v Německu to mají jednodušší,“...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Najdete na iDNES.cz