Odvolací soud zpřísnil dvojnásobnému vrahovi z Raškovic trest na 27 let

  11:02aktualizováno  12:31
Odvolal se, chtěl nižší trest, ale Vrchní soud v Olomouci dal zapravdu státnímu zastupci. Učitel angličtiny Ondřej Dlouhý, který loni v listopadu v Raškovicích na Frýdecko-Místecku zavraždil 17letou studentku a jejího dědečka, dostal trest vyšší o tři roky a za mřížemi by měl strávit 27 let.

Ondřeje Dlouhého, který 4. listopadu 2013 zastřelil svou žákyni a jejího dědečka, přivedla k jednání soudu eskorta. Od útoku je ve vazbě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dlouhý musí podle rozsudku zdravotním pojišťovnám a příbuzným obětí také zaplatit zhruba 2,6 milionu korun.

„Soud zohlednil hlavně to, že muž svůj čin plánoval, rozhodně nešlo o nějaký náhlý afekt. Tři zbraně a sto nábojů si vzal už do zaměstnání, odkud se uvolnil a jel do obce, kde dívka bydlela,“ řekl mluvčí vrchního soudu Vladimír Lichnovský a zdůraznil, že s takovou společenskou nebezpečností se soud setkává jen výjimečně. „Proto bylo rozhodnuto o zvýšení rozsudku do druhé poloviny sazby výjimečného trestu.“

Doživotí nepadlo proto, že Dlouhý dosud nebyl trestán a znalec považuje jeho převýchovu za možnou. Odsouzený si ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to ale neodloží platnost verdiktu.

Státní zástupce Vít Legerský původně žádal třicet let, proto se také po vyhlášení krajského soudu odvolal. Obhajoba nesouhlasila s právní kvalifikací a žádala změnu na zabití z omluvitelných pohnutek, za což by „střelci z Raškovic“ hrozilo maximálně dvacet let vězení.

Tragédie v Raškovicích

„S trestem se nemohu ztotožnit, trvám na tom, že měl být můj klient souzen za zabití, ne za vraždu. Soud měl zohlednit, že klient jednal z omluvitelného hnutí mysli,“ řekla už v srpnu po vyhlášení rozsudku u Krajského soudu v Ostravě obhájkyně Irena Křivánková.

Vztah trval asi měsíc

Jednatřicetiletý kantor nastoupil na střední školu ve Frýdku-Místku v září a záhy navázal vztah se sedmnáctiletou dívkou. Tu neučil pravidelně, jen jednu hodinu při doučování angličtiny.

„Vznikl mezi nimi asi měsíční vztah, kdy si vzájemně sdělovali důvěrné informace o sobě, o svých rodinách a podobně, líbali se, ale k pohlavnímu styku zřejmě nedošlo. Pak se dívka chtěla rozejít a on to neunesl,“ uvedl státní zástupce Legerský.

Jedině trest smrti, řekl otec dívky

Dívka se podle spisu vrátila k předchozímu příteli a údajně učiteli vyhrožovala, že vše o jejich vztahu zveřejní a dozví se to nejen lidé ve škole, ale také jeho manželka.

V pondělí 4. listopadu 2013 odjel Dlouhý taxíkem do Raškovic, kde dívka bydlela. U sebe měl tři legálně držené zbraně. Nalezla ho tam i jeho manželka, které se před časem svěřil, a tušila, kde by mohl být, když se po škole neozval. Přesvědčila ho, aby nic nedělal a chtěli spolu odjet.

Jenže když projížděli okolo domu, před kterým dívka stála, přikázal podle informací ze spisu zastavit a vyskočil. Po prvních výstřelech dívka utekla domů.

Proč vrah nedostal doživotí

Trestní sazba za úkladnou vraždu činí 15 až 20 let vězení. Vzhledem k tomu, že Ondřej Dlouhý zavraždil dva lidi a starší žena přežila jen díky lékařské pomoci, tak v úvahu připadal i výjimečný trest 20 až 30 let vězení. Pak už je jen doživotí.

Státní zástupce pro „raškovického střelce“ žádal třicet let, obhájkyně se domáhala změny z vraždy na zabití z ospravedlnitelných pohnutek, za což pachatel může dostat maximálně dvacetiletý trest. Uváděla, že mu bylo dívkou údajně vyhrožováno zveřejněním vztahu a při svém jednání nebyl zcela při smyslech.

To Krajský soud odmítl a vynesl trest 24 let. Nižší trest Dlouhý dostal proto, že dosud nebyl trestán a znalci uvedli, že je možná jeho převýchova. Po odvolání Dlouhého i žalobce zvýšil vrchní soud trest na 27 let.

V praxi to znamená, že Dlouhý může požádat o podmínečné propuštění po dvou třetinách trestu, tedy po osmnácti letech v listopadu 2031 (do trestu se započítává i doba strávená ve vazbě).

Dlouhý podle obžaloby nejprve střílel do oken, pak vnikl dovnitř. Do cesty se mu postavili prarodiče, kteří bydleli v přízemí. Dědečka zastřelil, babičkou střelou do hlavy těžce zranil.

Dívku střelil do hlavy

Zatím se dívka s matkou pokoušely zabarikádovat v ložnici v patře. Otec byl právě v obci na jednání o kompostérech. Dlouhý několikrát vystřelil přes dveře, přičemž dívku jednou zasáhl do tváře.

„Ty jsi mi zničila život, já ti ho zničím taky,“ prohlásil tehdy podle obžaloby. Dveře nakonec rozrazil a dívku ještě několikrát střelil do hlavy. Matku nechal být a odešel. Celkem podle obžaloby vystřílel více než sto nábojů.

Přivolaná policejní zásahová jednotka muže zadržela na autobusové zastávce. Po zatčení se ocitl v Psychiatrické léčebně v Opavě, odkud se přemístil do vazební nemocnice. Tam se pokusil o sebevraždu, když spolykal větší množství uklidňujících prášků.

Autor:


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Podporou Baníku hlásíme, kam patříme, vysvětluje ředitel Vagónky Ostrava

Ředitel Vagónky Ostrava Martin Bednarz ve vyráběném vagónu. Firma se nyní...

Novou práci na několik let by měla mít zajištěnou společnost Škoda Vagonka vyrábějící v Ostravě vagony a vlakové...

Syntetické drogy, které v Ostravě zabíjely, pocházely nejspíše z Polska

Životu nebezpečné syntetické drogy, které se moravskoslezské policii podařilo...

Osmnáct obviněných už je v kauze syntetických kanabinoidů. Novinářům to oznámili zástupci policie. Podle nich by také...

Pokuty za špatné topení jsou výjimkou, často si jen sousedi vyřizují účty

Ilustrační snímek

Už druhý rok mají radnice možnost ověřit si, čím lidé topí. Proběhly řádově stovky kontrol za celý Moravskoslezský...

Najdete na iDNES.cz