Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vratimov se do konce října zbaví skládky kalů. Po osmi letech

  10:55aktualizováno  10:55
Vratimov se zbaví nepříjemné ekologické zátěže. Skládka s více než sedmi tisíci tun kalů z bývalé chemičky Ostramo do tří měsíců zmizí. Postarají se o to firmy, kterým skládku tento týden předal Moravskoslezský kraj.

Skládka olejnatých kalů z bývalé chemičky Ostramo osm let leží ve Vratimově. Nyní se konečně začíná odtěžovat a likvidovat. | foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

„Nejpozději do konce října by si mohli vratimovští občané oddechnout. Odtěžena a následně zlikvidována bude deponie materiálu i přilehlý násep u železniční vlečky,“ říká náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Fotogalerie

Skládka vznikla v roce 2010, kdy se do areálu bývalých Vratimovských papíren naváželo palivo z lagun firmy Ostramo, upravovalo se tam a odváželo k využití.

Po úpadku jedné ze společností se ale k deponii několik let nikdo nehlásil. Ztroskotaly i snahy o vymáhání odpovědnosti. Kraj sice podal trestní oznámení na neznámého pachatele, ale policie věc odložila.

Veřejnou soutěž na odstranění kalů vyhlásil kraj loni v říjnu. Zaplatí za to téměř čtyřicet milionů korun, ale větší část pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Zakázku vyhrálo sdružení společností SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ odpadové hospodářství. Do tří měsíců musí veškeré kaly odvézt z Vratimova a nejpozději do deseti měsíců je zlikvidovat.

„Po letech, kdy se o problému jen diskutovalo, nastává okamžik, kdy dojde k odtěžení, odvezení a hlavně k ekologickému odstranění materiálu v zařízeních, která splňují nejpřísnější environmentální hlediska. Nesmí přitom vzniknout žádné účelové mezideponie. Naložený materiál bude odvážen rovnou do spalovacích zařízení,“ řekla náměstkyně Uvírová s tím, že kaly zamíří buď po železnici do tlakové plynárny ve Vřesové na Sokolovsku, nebo v nákladních autech do spalovny v Ostravě.

V ovzduší létaly mraky smradlavého prachu, vzpomíná starostka

„Po tak dlouhé době je to pro nás obrovská úleva,“ netají starostka Vratimova Dagmar Hrudová.

„Už to vypadalo, že nám tu kaly snad zůstanou. Lidem samozřejmě hodně vadily. Jsou takřka v centru města a jde o nebezpečný odpad. Celých osm let od svého nástupu do funkce jsem usilovala o likvidaci skládky,“ dodala starostka.

Zavzpomínala, jak to vypadalo v roce 2010. „V ovzduší létaly mraky smradlavého prachu a ke skládce se nikdo nehlásil,“ popsala starostka a ještě nyní kroutí hlavou nad někdejším návrhem, ať likvidaci zaplatí město.

„To by opravdu byl výsměch právu a spravedlnosti. Jediným viníkem je stát a špatně nastavený projekt likvidace ekologické zátěže,“ upozornila Hrudová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Další z rubriky

Polské omezení léků vůbec nepomohlo. Varen v Ostravě naopak přibylo

Pohled do varny pervitinu v pronajatém bytu v Ostravě.

Dominantní pervitin s marihuanou, daleko za nimi halucinogeny nebo fentanylové náplasti, občas heroin a kokain. Tak...

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Soukromí dopravci už nabízí studentům a seniorům jízdenky se státní slevou

Ilustrační snímek

Jedna z nejvytíženějších rychlíkových tratí v České republice, spojení mezi Ostravou a Prahou, může být od září ještě...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz