Vratimov se do konce října zbaví skládky kalů. Po osmi letech

  10:55aktualizováno  10:55
Vratimov se zbaví nepříjemné ekologické zátěže. Skládka s více než sedmi tisíci tun kalů z bývalé chemičky Ostramo do tří měsíců zmizí. Postarají se o to firmy, kterým skládku tento týden předal Moravskoslezský kraj.

Skládka olejnatých kalů z bývalé chemičky Ostramo osm let leží ve Vratimově. Nyní se konečně začíná odtěžovat a likvidovat. | foto: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

„Nejpozději do konce října by si mohli vratimovští občané oddechnout. Odtěžena a následně zlikvidována bude deponie materiálu i přilehlý násep u železniční vlečky,“ říká náměstkyně hejtmana pro životní prostředí Jarmila Uvírová.

Fotogalerie

Skládka vznikla v roce 2010, kdy se do areálu bývalých Vratimovských papíren naváželo palivo z lagun firmy Ostramo, upravovalo se tam a odváželo k využití.

Po úpadku jedné ze společností se ale k deponii několik let nikdo nehlásil. Ztroskotaly i snahy o vymáhání odpovědnosti. Kraj sice podal trestní oznámení na neznámého pachatele, ale policie věc odložila.

Veřejnou soutěž na odstranění kalů vyhlásil kraj loni v říjnu. Zaplatí za to téměř čtyřicet milionů korun, ale větší část pokryje dotace ze Státního fondu životního prostředí.

Zakázku vyhrálo sdružení společností SUEZ Využití zdrojů a AVE CZ odpadové hospodářství. Do tří měsíců musí veškeré kaly odvézt z Vratimova a nejpozději do deseti měsíců je zlikvidovat.

„Po letech, kdy se o problému jen diskutovalo, nastává okamžik, kdy dojde k odtěžení, odvezení a hlavně k ekologickému odstranění materiálu v zařízeních, která splňují nejpřísnější environmentální hlediska. Nesmí přitom vzniknout žádné účelové mezideponie. Naložený materiál bude odvážen rovnou do spalovacích zařízení,“ řekla náměstkyně Uvírová s tím, že kaly zamíří buď po železnici do tlakové plynárny ve Vřesové na Sokolovsku, nebo v nákladních autech do spalovny v Ostravě.

V ovzduší létaly mraky smradlavého prachu, vzpomíná starostka

„Po tak dlouhé době je to pro nás obrovská úleva,“ netají starostka Vratimova Dagmar Hrudová.

„Už to vypadalo, že nám tu kaly snad zůstanou. Lidem samozřejmě hodně vadily. Jsou takřka v centru města a jde o nebezpečný odpad. Celých osm let od svého nástupu do funkce jsem usilovala o likvidaci skládky,“ dodala starostka.

Zavzpomínala, jak to vypadalo v roce 2010. „V ovzduší létaly mraky smradlavého prachu a ke skládce se nikdo nehlásil,“ popsala starostka a ještě nyní kroutí hlavou nad někdejším návrhem, ať likvidaci zaplatí město.

„To by opravdu byl výsměch právu a spravedlnosti. Jediným viníkem je stát a špatně nastavený projekt likvidace ekologické zátěže,“ upozornila Hrudová.

Autoři: ,

Výsledky voleb 2018

Přehledně zpracované výsledky komunálních voleb dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

V Moravskoslezském kraji vyhráli druhé kolo voleb do Senátu ve volebních obvodech 68 - Opava: Herbert Pavera, 71 - Ostrava-městoLeopold Sulovský a 74 - Karviná: Petr Vícha.Nejčtenější

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Ostravica granica. Oblast Těšínska po Mnichovu zabraly polské jednotky

Říjen 1938: Polské tanky v Českém Těšíně před hotelem Piast.

Nejen Němci nebo Maďaři. Před osmdesáti lety využilo politicky příznivé situace a agónie prvorepublikového...

V Kauflandu se plazila užovka. Prodejna po třech dnech otevře

Chycená užovka obojková.

Neškodnou užovku obojkovou odchytili v pátek ráno v prodejně Kaufland v Orlové. Kvůli výskytu hada byl market od...

V orlovském Kauflandu se plazil had. Druhým dnem ho hledají

Ilustrační snímek

Od úterního rána hledali hasiči v orlovském Kauflandu hada, kterého předtím lidé spatřili na prodejně. Neupřesněný druh...

Další z rubriky

Žebrání brzy v Těšíně zakáže nová vyhláška sepsaná i kvůli Polákům

UŽ JEN MINERÁLKU? V centru Olomouce je od začátku roku zakázáno žebrání a

Od listopadu bude na frekventovaných místech Českého Těšína zakázáno žebrání. Rozhodli o tom zastupitelé na svém...

Vyměňte šéfa Fakultní nemocnice Ostrava, žádají zdravotníci i studenti

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a Evžen Machytka (zleva) při středečním...

Ve Fakultní nemocnici Ostrava to opět vře. Rušno je tam od nástupu nového ředitele Evžena Machytky, ale tak vyhrocená...

Zavíječ likviduje keře na Hlučínsku. Padly buxusy na hřbitově i sídlišti

Buxusy na hlučínském náměstí se podařilo zachránit. Lidé z technických služeb...

Stovky vzrostlých keřů musely v Hlučíně na Opavsku k zemi kvůli napadení škůdcem. Zavíječ zimostrázový zničil zeleň na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz