Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vrátit dotační miliony? Je to likvidační, říká starosta postižené obce

  15:39aktualizováno  15:39
Padesát milionů z evropských dotací vraťte, ohlásilo ministerstvo po kontrole projektů z Moravskoslezského kraje. Deset milionů už Regionální rada Moravskoslezsko od těch, kdo peníze dostal, vymohla, o zbylých čtyřicet spolu s jejich příjemci stále bojuje.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro obec s osmi sty obyvatel je to velmi špatná zpráva. Po kontrole projektů proplacených předloni v Pstruží na Frýdecko-Místecku ministerstvo financí požaduje dva miliony.

"To je pro obec likvidační. Chtějí dva miliony. Celoroční rozpočet Pstruží je osm milionů. Celé je to postavené na dvou protichůdných názorech. A jednom pojmu, který není nikde přesně specifikovaný," komentuje situaci starosta obce Milan Vaněk.

Nález auditu

Kontrolou ministerstva financí prošlo 34 projektů v kraji v celkovém objemu dotace 1,43 miliardy korun. Šlo o projekty proplacené v roce 2011.

U 14 projektů auditoři našli 33 pochybení, vrátit chtějí celkem 51,8 milionu korun. Regionální rada Moravskoslezsko 27 nálezů přijala, 6 nálezů rozporuje.

V Pstruží za zhruba deset milionů postavili obecní dům a zvelebili střed obce. Ministerstvo teď v projektu vyčíslilo nezpůsobilé výdaje v hodnotě 2,1 milionu. Firma, která zvítězila ve výběrovém řízení, podle ministerstva nepředložila dostatečné reference.

"Audit zjistil, že příjemce v průběhu veřejné zakázky požadoval seznam stavebních prací provedených dodavatelem za posledních pět let, z toho tři nejvýznamnější obdobného typu. Z požadovaných tří referencí ale byla jen jedna obdobného charakteru," sdělil mluvčí ministerstva Jakub Haas.

Obec ani Regionální rada Moravskoslezsko, která dotace povoluje, nesouhlasí. Spor se točí kolem pojmu občanská vybavenost. Dvě ze tří referencí ministerstvo vyřadilo, protože se nejedná o objekty občanské vybavenosti. "Co to je, ale není nikde stanoveno. Ministerstvo vyřadilo například referenci na stavbu bytového komplexu včetně chodníků a cest nebo rekonstrukci památkově chráněných domů s obchody. Pokud bude peníze žádat zpět, obrátíme se na soud," avizuje starosta Vaněk.

Podporuje jej stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. "Předložené reference splňovaly podmínky zadavatele," uvedl jeho mluvčí Martin Švanda. Podle Regionální rady Moravskoslezsko jde o sporný závěr ministerstva. "Máme na to jiný právní názor. Podložený Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo to ale nebere v úvahu," říká mluvčí úřadu rady Michal Sobek.

Ze 33 nálezů auditů rada rozporuje celkem 6 údajných pochybení ve veřejných zakázkách. Celkem jde o 41,2 milionu. "Ve všech případech máme shodné stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a externí právní posudky," říká Sobek.

O miliony bojuje kraj i golfový klub

O peníze z dotací bojuje také Moravskoslezský kraj. Ten čerpal dotace na vybavení středních škol. Ministerstvo napadlo výběrové řízení v projektu o celkovém rozpočtu 30 milionů, který vybavil šestici škol dřevoobráběcími CNC stroji. Konkrétně šlo o veřejnou zakázku na dodavatele strojů.

"Se závěry auditu nesouhlasíme. Podle názoru auditora jsme při opakování zakázky měli vyloučit uchazeče s nejnižší cenou z důvodu formálních a odstranitelných chyb. Celý proces byl přitom potvrzen řídicím orgánem, jak Úřadem regionální rady Moravskoslezsko, tak Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," komentoval hejtman Miroslav Novák.

A o miliony jde i firmě Silgor, jež v Kravařích na Opavsku postavila golfové hřiště a stojí za místním golfovým klubem. "Podle našich právníků jsme nepochybili. Jde o různý výklad předpisů. Ani nepřipouštíme, že bychom museli peníze vracet," řekl prezident golfového klubu Miroslav Tošer.

Audit stále není uzavřený, ministerstvo ale ustoupit nehodlá. Ani stanovisko ÚOHS, že u veřejné zakázky k pochybení nedošlo, pro něj není závazné. "Certifikace může být obnovena až po přijetí nápravných opatření, respektive po finanční korekci," sdělil Haas.

Někteří příjemci už dotace vraceli, rada uznala 27 nálezů auditu. "Šlo až o stotisícikorunové částky. Týkalo se to drobných nálezů. Po dohodě s příjemci už byly částky vráceny, celkem jde o 10 milionů," informoval Michal Sobek. V tomto případě šlo třeba o projekt obnovy bývalé zámecké prádelny, takzvané Vošárny v Raduni na Opavsku.

Vlna vracení dotací dorazila do kraje už podruhé. Loni v létě se vracely peníze po kontrole projektů Nejvyšším kontrolním úřadem. Šlo však jen o případy, kdy si radnice účtovaly práce, které se neuskutečnily. Chyby ve veřejných zakázkách naopak Regionální rada vyvrátila právě díky stanoviskům Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

V ostravské zoo žije téměř dvě stě ptačích druhů, třetina létá volně

Speciální budky pro puštíky jsou zavěšené na stromech.

V ostravské zoologické zahradě viditelně přibývají ptáci. „V současnosti chováme přes 120 druhů ptáků z různých koutů...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz