Zavraždil bratra. Vrchní soud nyní mladíkovi potvrdil trest 17,5 roku

  17:46aktualizováno  17:46
Vrchní soud v Olomouci potvrdil trest 17,5 roku odnětí svobody mladíkovi za vraždu jeho nevlastního bratra v Budišově nad Budišovkou na Opavsku. K činu se přiznal, sám zavolal policii, svůj čin zdůvodnil depresemi a návalem vzteku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Po soudu však žádal vypracování nového revizního znaleckého posudku kvůli otázce příčetnosti v době činu nebo překvalifikování na trestný čin zabití. Tvrdil, že nebyl schopen se ovládat. Odvolací soud to však neuznal.

Muži hrozilo za vraždu školáka 15 až 20 let. „Nelze opomenout způsob provedení činu, který byl zákeřný a ze strany poškozeného nevyprovokovaný,“ uvedl předseda senátu Štefan Škadra.

Poukázal i na věkový rozdíl mezi obětí a útočníkem. „Navíc k dušení docházelo po dlouhou dobu čtyř až šesti minut. K zasazení řezných ran došlo ještě za života poškozeného. Nejsme daleko od učinění závěru o trýznivém útoku. Trest nelze v žádném případě považovat za nepřiměřeně přísný,“ doplnil Škarda.

Dostal vztek a musel se vybít

Tragédie se stala loni v červnu v domě, kde rodina žila. Školáka podle obžaloby jeho tehdy devatenáctiletý nevlastní bratr vylákal do patra, kde mu zalepil ústa, dusil jej a nakonec mu podřezal hrdlo. Obžalovaný tvrdí, že si až po činu uvědomil, co udělal. Prý chtěl spáchat sebevraždu, rodičům napsal dopis na rozloučenou, na život si ale nakonec nesáhl. Nakonec zavolal policii a ke všemu se přiznal.

Mladík ve čtvrtek u Vrchního soudu zopakoval, že si své jednání uvědomil až po dokonání činu. „Nedokážu si uvědomit, proč se to stalo. Neměl jsem vůči svým sourozencům žádnou averzi, nic jsem neplánoval,“ uvedl ve svém odvolání.

Najednou ho prý popadl vztek, že se musel na něčem vybít. „Neměl jsem to poprvé, ale vždy to přešlo nebo se to rozchodilo. Měl jsem to od základní školy několikrát. Probral jsem se z toho, až bylo po všem. Uvědomil jsem si, co jsem udělal a přišlo mi to strašně líto,“ řekl mladík.

Otec: V jednom okamžiku jsme přišli o dva syny

Obžalovaný nesouhlasil se závěry psychologického posudku, podle kterého měl zachovány rozpoznávací schopnosti a ovládací měl snížené na polovinu. Podle něj nebyl zcela objasněn jeho psychický stav v době činu, a proto žádal o revizní znalecký posudek. Soud jej však odmítl s tím, že pro to nejsou podmínky. „Znalci, kteří posudek zpracovali, se podle soudu s problematikou náležitě vypořádali,“ dodal předseda senátu.

U soudu vypovídal i otec obžalovaného, důvody svého činu prý mladík nevysvětlil ani rodičům. Poukázal na to, že do té doby byl jeho syn bezproblémový.

„Ani nám se nedokázal otevřít. Dusil to v sobě a trpěl,“ řekl dnes jeho otec. Také on žádal, aby soud rozhodl o zpracování nového znaleckého posudku. „Mysleli jsme si, že jsme ho dobře vychovali. V jednom okamžiku jsme přišli o dva syny, které jsme měli stejně rádi,“ doplnil.

Policisté přivádějí pachatele k jednání o vzetí do vazby (červenec 2017)

Autoři: ,


Nejčtenější

Nejraději znovu a lépe. Socha Špinarové čelí kritice odborníků i veřejnosti

Socha Věry Špinarové byla odhalena v Husově sadu v centru Ostravy. (17. 10....

K soše zpěvačky Věry Špinarové míří jeden kritický komentář za druhým. Velké části veřejnosti i odborníkům se nelíbí...

Do střechy vozu s pražskou značkou někdo v Ostravě zasekl krumpáč

Podnikateli z Ostravy někdo zasekl do střechy luxusního vozu krumpáč.

Nepříjemné překvapení čekalo v neděli odpoledne na podnikatele Michala Kubíčka z Ostravy. Do střechy jeho luxusního...Tušil jsem, že bude velmi kontroverzní, říká autor sochy Špinarové

David Moješčík ve svém ateliéru v Janovicích při pracích na soše Věry Špinarové.

Vtípky, petice, výzvy k předělání. Ostravská socha Věry Špinarové od veřejnosti zatím sklízí zejména kritické ohlasy....

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Školačky pomáhaly kolabujícímu seniorovi. Dospělí je při tom míjeli

Statečné dívky ocenil starosta Ostravy-Jihu Martin Bednář.

Tři dívky ze Základní školy Kosmonautů 13 v Ostravě-Zábřehu pomohly seniorovi, který zkolaboval na ulici a sesunul se k...

Další z rubriky

Ostrava vybrala světové architekty pro koncertní halu za 1,5 miliardy

Ostravská koncertní hala bude stát vedle Domu kultury.

O koncertní hale se v Ostravě mluví léta. Teď se plány na její výstavbu stávají realitou. Radní Ostravy tento týden na...

Šéf možného kupce ostravské huti obavy odborářů nerozptýlil

Generální ředitel společnosti Liberty House Jon Bolton při rozhovoru s novináři.

Nepříliš nadějně dopadlo jednání mezi odboráři společnosti ArcelorMittal Ostrava se zástupci Liberty House. Ta chce...

Soud v Ostravě řeší zakázku na sečení trávy, obžalovaných je osm exradních

Sečení trávy v ostravském obvodu Jih se stalo pořádným problémem.

U Okresního soudu v Ostravě pokračuje další kolo hlavního líčení v kauze jedenáct let staré zakázky na sečení trávy v...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz