Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všichni na něj čekají, Bárta přesto Bohumínu sebral vytoužený most

  7:03aktualizováno  7:03
Rozhořčené hlasy zaznívají v Bohumíně na adresu ministerstva dopravy. Rozhodnutí Víta Bárty zastavit také financování mostu v Bohumíně-Skřečoni totiž zkomplikuje život tisícům tamních obyvatel.

Rozestavěný dálniční přivaděč v Bohumíně Skřečoni, který ministerstvo dopravy pozastavilo. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Jedno velké staveniště, hluk, prach a tisíce projíždějících aut. A také kolony a objížďky a lidé klopýtající přes provizorní lávku nad železnicí. Tak to už několik měsíců vypadá v Bohumíně-Skřečoni. A nikdo zatím neví, jak dlouho to ještě potrvá. (více o zastavených stavbách čtete zde)

Že rozhořčení lidí je na místě, tušíme ještě dřív, než se k místu dostaneme. Kolemjdoucí paní, které se ptáme na cestu k mostu ve Skřečoni, nám ukazuje směr a volá: "Jen se jeďte na tu naši raritu podívat. Stojí to za to."

Cestou k mostu zastavujeme na chodníku Miroslava Figura, který bydlí jen kousek odsud. "Jezdím tudy denně do práce. Musím prakticky objet celý Bohumín," říká.

Rozestavěný dálniční přivaděč v Bohumíně Skřečoni, který ministerstvo dopravy pozastavilo.

"Na ten most tady čekáme jako na smilování Boží. Veškerá doprava je totiž svedena tudy," dodává naštvaně obyvatel Bohumína. Nejhorší situace v ­dopravě podle něj nastává kolem druhé hodiny odpoledne.

"Lidi končí ve fabrikách a tvoří se tu dlouhé kolony," poukazuje. I tak tudy ale projede denně tisíce aut, mezi nimi spousta kamionů. "Ty tu jezdí ve dne, v noci."

A ačkoliv je už teď situace hrozná, ještě hůř podle něj bude v zimě. "Když napadne sníh, stačí jedna bouračka a zastaví vás to na dvě hodiny," dodává.

S kočárkem nebo o berlích? Jen pro odvážné

Situace není o nic příznivější pro pěší. K přístupu do centra města jim už tři čtvrtě roku slouží provizorní lávka nad železnicí. Vedle ní se tyčí základy rozestavěného mostu.

"Pro důchodce nebo pro maminky s dětmi je to strašné. S kočárkem tudy skoro ani nepřejedete. A když, tak s velkými obtížemi. A důchodce o holích tady z druhé strany nesejde," říká Marie Bosáková.

Její slova si potvrzujeme, když se na druhou stranu mostu jdeme podívat. Cestička ve svahu z hlíny a kamení připomínající spíše chodník na Lysou horu rozhodně není nic pro kočárky ani důchodce o holích.

Navíc, protože je po dešti, překonáváme cestou po lávce dvě velké kaluže. Je v nich dost vody, takže přes ně kdosi položil dřevěné desky. Jsou sice úzké, ale i tak díky za ně.

"Ať si to sem pan Bárta přijde vyzkoušet," zlobí se paní Bosáková, která si na cestu přes lávku vyhrnula nohavice, aby si je nenamočila. To cyklisté, kteří jeli hned za ní, raději nasedli na kolo, i když se to tady nesmí.

"Kéž by se pan ministr Bárta rozhodl trošku jinak. Vždycky se přece dá udělat nějaký ústupek. A mělo by se především myslet na lidi. Peníze nejsou vždy na prvním místě, to víme všichni," říká zase Miroslav Galocz z Dolní Lutyně, který tudy do Bohumína jezdí poměrně často.Nejčtenější

Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Ať chcípne, psali lidé pod fotku kurdského novorozence. Policie je obvinila

Ilustrační snímek

Již několik měsíců řeší policie na Třinecku nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s...Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Bakala před komisi k OKD nepřišel. Necháme ho předvést, vzkázal Černohorský

Podnikatel, investor a filantrop Zdeněk Bakala.

Sněmovní vyšetřovací komise k prověření privatizace OKD se usnesla, že nechá předvést policií Zdeňka Bakalu, protože se...

Tak těm lidem dejte byty, říká autor žaloby na bezdoplatkové zóny

Majitel Hotelu Grand Zdeněk Plaček.

Majitel bohumínského Hotelu Grand Zdeněk Plaček podal žalobu na město kvůli zavádění bezdoplatkových zón. V jeho domě...

Další z rubriky

V Bohumíně už funguje nový kruhový objezd. Ještě ho čeká krátká uzavírka

Kruhový objezd u Turnova bude bezpečnější. (ilustrační snímek)

Řidiči už v Bohumíně na Karvinsku jezdí po novém kruhovém objezdu, který má zjednodušit dopravu u průmyslových podniků...

Výměny potrubí omezují dopravu i dodávky vody v Moravskoslezském kraji

Ilustrační snímek

Cestování po Moravskoslezském kraji dokážou znepříjemnit nejen opravy silnic, ale i rekonstrukce vodovodních a...

Muži zabavili hrnky s nacistickými symboly. Policie je využije při výuce

Zabavené hrnky využije policie pro výukový program.

Desítky keramických hrnků s Adolfem Hitlerem a dalšími nacistickými symboly zabavily úřady muži na Novojičínsku....

Najdete na iDNES.cz