Moravskoslezští fanoušci patří k nejlepším. Hodně vidět i slyšet byli i na březnovém halovém mistrovství Evropy v atletice. | foto: Michal Růžička, MAFRA

ANKETA: Vyberte nejlepšího moravskoslezského sportovce roku 2015

• 12
Žádná velká sláva. Takový byl minulý rok z ­pohledu sportovců, kteří mají vztah k Moravskoslezskému kraji. Vybrat desítku kandidátu na toho nejlepšího nebylo snadné, byť i loni zástupci regionu dosahovali výborných výsledků. Leč v nejpopulárnějších sportech jich nebylo tolik jako dříve.

Poražený roku 2015 v kraji je naprosto jasný. Jsou to fotbalisté Baníku Ostrava. Ti za celý kalendářní rok vyhráli v lize pouhé tři zápasy!

Ale buďme raději pozitivní.

Podívejme se na úspěchy sportovců, kteří v našem regionu vyrostli, prosadili se ve zdejších klubech, anebo se tu přistěhovali jako australský cyklista Adam Hansen.

Hlasujte pro nejlepšího moravskoslezského sportovce

Kolektivům vévodili hokejoví Oceláři Třinec, kteří získali Prezidentův pohár za vítězství v základní části extraligy. Jenže coby favorité nedosáhli na titul, v extraligovém finále padli s houževnatým Litvínovem.

„Chyběly nám góly lídrů. Co se týče mě, tak když nedám za sedm zápasů gól, tak je to bohužel znát. V­ tom byl ten problém,“ řekl po finále třinecký útočník Zbyněk Irgl.

Jak hlasovat

Redaktoři MF DNES a iDNES.cz vybrali deset sportovců, jejichž výkony je loni nejvíce zaujaly.

Podmínkou bylo, aby měli vztah ke zdejšímu regionu, ať už odsud pocházejí, anebo se ve zdejších klubech výrazně prosadili, či se zde přistěhovali.

O tom, kdo bude sportovcem Moravskoslezského kraje za rok 2015, rozhodnou čtenáři.

Zájemci mohou hlasovat pro dva sportovce na ostrava.idnes.cz od soboty 2. ledna 12:00 hodin do čtvrtku 14. ledna 9:00 hodin. Poté bude znám vítěz.

Ten však rozhodl o postupu TřInce v semifinále nad Spartou. A především pro něj je vítězství, že se loni po vážné nemoci k hokeji vrátil. „Kdyby mi někdo řekl, že budu zase na ledě, tak tomu bych asi nevěřil. Ale co se týče boje o titul, měli jsme kvalitu mančaftu na to, abychom ho urvali,“ dodal Irgl.

K úplnému triumfu scházel kousek

Stříbrné mezi českou elitou zůstaly házenkářky DHC Sokola Poruba, které navíc braly bronz v Interlize. Vítkovické florbalistky vyhrály Český pohár, což se podařilo i volejbalistům Ostravy, byť ti se neprobojovali do extraligového play-off.

„Pro nás má tohle stříbro cenu zlata,“ prohlásil po loňském finále trenér porubských házenkářek Ján Beňadik. „Uspěli jsme ve Vyzývacím poháru, v němž nás vyřadil až pozdější vítěz soutěže Union Mios Biganos-Begles. Získali jsme bronz v Interlize a ve třech zápasech prohráli finále s Mostem.“

Z méně rozšířených sportů si drží pozici českých jedniček zápasníci Sokola Vítkovice, kteří obhájili prvenství v nejvyšší domácí soutěži volnostylařů.

Ligu vyhráli rovněž vzpěrači Bonatransu Bohumín a vzpěračky Sokola Ostrava.

V individuálních sportech se ve světové špičce drží tenistka Petra Kvitová a tradičně jsou hodně vidět atleti. Jakub Holuša a Pavel Maslák se stali halovými mistry Evropy.

Pro koho můžete hlasovat

ADAM HANSEN
Australský cyklista, který dlouhodobě žije v Beskydech, a to ve Frýdlantě nad Ostravicí. Dokončil třináct závodů Grand Tour v řadě, tedy Giro, Tour de France a Vueltu, což dosud žádný jiný cyklista nedokázal. Je to přes 44 tisíc kilometrů na kole, o čtyři tisíce více, než je délka rovníku.

JAKUB HOLUŠA
Odchovanec Sokola Opava fantastickým finišem v Praze vyhrál halové mistrovství Evropy v běhu na 1 500 metrů, a to časem 3:37,68 minuty. Loni překonal i dva české rekordy, halový na 1­000 metrů ( 2:19,45) a při Diamantové lize ve Stockholmu na 1­500 metrů (3:34,26). Ten před tím 32 let držel Jan Kubista.

ERIK HRŇA
Hokejový útočník, který výrazně pomohl Třinci k triumfu v základní části extraligy a pak i v cestě do finále. Je nejlepším střelcem extraligy v sezoně 2014 až 2015

PETRA KVITOVÁ
Tenistka z Fulneku se od roku 2011 drží ve světové desítce. Minulý rok ukončila na 6. místě žebříčku. Opět přispěla k triumfu českého týmu ve Fed Cupu. Vyhrála turnaje Apia International v Sydney a Connecticut Open v New Havenu. Popáté za sebou se probojovala na závěrečný Turnaj mistryň, v němž se dostala do finále.

PAVEL MASLÁK
Odchovanec Slavie Havířov je halovým mistrem Evropy v běhu na 400 metrů časem 45,33 vteřiny. K tomu přidal bronz jako finišmen štafety na 4 x 400 metrů. Při mistrovství Evropy družstev v řeckém Iraklionu přispěl k postup národního celku mezi elitu.

ONDŘEJ PALÁT
Rodák z Frýdku-Místku se s Tampou Bay Lightning probojoval do finále Stanleyova poháru. V minulé sezoně odehrál za Tampu 78 utkání, přičemž dal 17 gólů a na 52 nahrál.

MAREK STROMSKÝ
Žokej ze Štěpánkovic u Opavy v roce 2015 vyhrál Velkou pardubickou spolu s valachem Nikasem v novém traťovém rekordu 8:55,29 minuty. Po té dopingoví komisaři zjistili u Nikase požítí zakázané látky, přičemž případ stále není vyřešen.

TOMÁŠ VACLÍK
Fotbalový brankář, který začínal ve Vítkovicích, se výrazně prosadil ve švýcarské Basileji. Získal s ní titul a Basilej na úkor FC Liverpool postoupila do osmifinále Ligy mistrů. Server goal.com zařadil reprezentanta Vaclíka do ideální jedenáctky základních skupin Ligy mistrů.

JAN VESELÝ
Basketbalista, jenž začínal v Příboře a zdokonaloval se v Ostravě, se v Eurolize s Fenerbahce Istanbul dostal mezi nejlepší čtyři kluby Evropy. Reprezentaci pomohl k 7. místu na mistrovství Evropy, což je nejlepší umístění v historii samostatného Česka.

BARBORA ZÁVADOVÁ
Plavkyně KPS Ostrava byla druhá na Letní univerziádě na 400 metrů volný způsob a pátá na mistrovství světa v polohovce na 400 metrů. K tomu v domácích bazénech sbírala jeden titul za druhým.