Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (14. února 2017).

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě (14. února 2017). | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

U ostravského soudu pokračuje kauza Dědic, svědkyně vypovídaly z úkrytu

  • 3
Ukrývají se pod dohledem policejní ochranky. Jejich původní telefonní čísla jsou nedostupná. Tak teď žijí Lenka Oborná a Hana Kačenová z Frýdku-Místku, spolumajitelky dříve málo známé, ale nejspíš výnosné reklamní agentury Propag-Storm.

Na tu se policie zaměřila při vyšetřování korupční kauzy Dědic a postupně obvinila v obou souvisejících kauzách už 37 lidí a firem. Naposledy předminulý týden ostravskou firmu Kadamo a jejího ředitele Tomáše Doležala.

Kauzu ostravského lobbisty Martina Dědice obžalovaného z přijímání úplatků za ovlivňování veřejných zakázek v ostravské městské nemocnici a dopravním podniku policie vyšetřovala už v únoru 2015, ale teprve loni v prosinci ji začal projednávat Krajský soud v Ostravě.

Nyní pokračuje hlavní líčení výslechem dalších z mnoha desítek svědků. Mezi nimi byly ve středu i Hana Kačenová a Lenka Oborná. Ty nebyly osobně přítomny v soudní síni, zůstaly ukryté na neznámém místě a mluvily prostřednictvím videopřenosu na kameru a mikrofon.

Raději videopřenos než strážci se samopaly

Výjimku zdůvodnil už minule soudce Igor Krajdl tím, že ženy jsou pod policejní ochranou a on dá přednost videopřenosu před strážci se samopaly v jednací síni.

Ochranu potřebují ženy proto, že přijaly roli spolupracujících obviněných. Stalo se tak poté, co je policie obvinila z daňových úniků ve výši přes 380 milionů korun současně s dalšími 21 lidmi, především podnikateli z Prahy, a skončily ve vazbě.

Ženy během své výpovědi popsaly, jak řadu let fungoval obchod s předraženou sportovní reklamou. S jejich pomocí firmy, včetně Business Advisor, kterou vlastnil Dědic, údajně legalizovaly zisk z trestné činnosti či se snažily vyhnout povinnosti platit daně.

Podle Kačenové spolupracoval Dědic s její firmou od roku 2009. Přivedl jej údajně obchodník se sportovní reklamou Vlastislav Přeček, který podle ní celý obchod řídil.

Na počátku řetězce byly firmy, které nakoupily reklamní práva na méně zajímavé sportovní zápasy. Dědicovo logo se objevovalo často v souvislosti s házenou. V řetězci pak bylo několik dalších nastrčených firem, které hodnotu reklamy uměle navýšily.

„Šlo o úplně něco jiného než o sport“

Poslední v řadě byl Propag-Storm, který předraženou reklamu prodával konečným zákazníkům. Ti ale okolo 80 procent investované částky dostávali zpět. „Cena byla navýšena až desetkrát,“ řekla Kačenová. Podle ní bylo jedno, kolik na jaký sport půjde. „Tam šlo úplně o něco jiného než o sport,“ dodala.

V podobném duchu vypovídala i její partnerka Oborná. Ta si vzpomněla, že Dědicovi na žádost Přečka osobně vracely ve dvou částkách téměř 1,5 milionu korun. Další platby se pak podle ní prováděly převodem na účet v zahraničí.

Dědic je obžalovaný, že manipuloval s některými ostravskými veřejnými zakázkami a za úplatky je ovlivňoval. Jeho firma tak podle obžaloby získala 30 milionů korun. Lobbista to odmítá.

Údajně měl úzkou vazbu na ředitele dopravního podniku či městské nemocnice i na některé regionální politiky, díky čemuž měl informace o veřejných zakázkách. Jejich zadávací kritéria ovlivňoval tak, aby vyhovovala jím vybrané firmě. Za to pak inkasoval provizi, tvrdí obžaloba.

,