Slavnou Carnegie Hall asi jen tak nenapodobí. Přesto není nereálné, aby v...

Slavnou Carnegie Hall asi jen tak nenapodobí. Přesto není nereálné, aby v Ostravě v budoucnu vyrostla velká koncertní síň. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Koncertní síň oživuje debaty o Černé louce

  • 0
Koncertní síň na Černé louce - ano, či ne? „Ostrava má spoustu vymyšlených projektů, ale žádný z nich se zatím nerealizoval. Je to škoda,“ míní architektka.

Do těch úplně největších se vejdou čtyři tisíce lidí. Bývají vhodné pro koncerty symfonických orchestrů, které doprovází pěvecký sbor, a často jsou v nich i varhany. Koncertní síně po celém světě okouzlují svou architekturou a funkčností. O jedné z nich se znovu začíná mluvit i v Ostravě. Za čas by možná mohla stát na Černé louce. Některým se ta myšlenka líbí, jiným zase vůbec.

Třeba ředitel kulturního centra Cooltour, které už pět let sídlí přímo na území městského výstaviště, nedávno uvažoval, zda by nebylo lepší postavit v místě, které má ožít, něco úplně jiného. Něco, díky čemuž by na Černé louce proudil život.

„Pokud bychom tady nechali postavit třeba koncertní halu, tak to možná není špatné, ale podle mě to je koncepce kulturní budovy minulého století. Celý den by byla zavřená, lidé by do ní vstupovali jen večer a pak by zase jeli pryč,“ uvedl Andrej Harmečko.

Proměna Černé louky

Město mělo před pěti lety s Černou loukou veliké plány. Chtělo z ní vytvořit ukázkovou čtvrť třetího tisíciletí – s kulturními stánky, koncertní síní, kancelářemi, rezidenčním bydlením, školami a zelení. Pět let starý projekt ale ležel až do nedávna v šuplíku. Podle současného primátora Ostravy Tomáše Macury je nyní nutné zhodnotit, co z původních plánů ještě má smysl a je aktuální.

Architektka Milena Vitoulová, která je porotkyní v urbanistických soutěžích a členkou České komory architektů v Moravskoslezském kraji, to však vnímá opačně.

„Podívejme se třeba na koncertní halu v norském Oslu, která je celý den otevřená. Jde o úžasnou stavbu se svažitou střechou, na níž posedávají lidé. Dneska už se to nedělá tak, že by se postavila budova, zamkla se a lidé by do ní chodili jenom na koncerty. Kulturní akce se v ní naopak střídají,“ sdělila Vitoulová.

Připomněla, že o koncertní síni v Ostravě se mluvilo již v sedmdesátých letech minulého století. Tehdy měla stát naproti dnešnímu Domu kultury města Ostravy. Projekt ale upadl do zapomnění.

„Město má spoustu vymyšlených projektů, ale žádný z nich se nerealizuje. Často se vynaloží spousta peněz a energie, ale nakonec nic nevznikne a to je škoda,“ míní architektka.

Ředitel mezinárodního hudebního festivalu Janáčkův máj Jaromír Javůrek ale nevěří, že se v Ostravě během dvaceti let koncertní síň postaví.

„Ale není to utopie, stačí se podívat do okolí - Vratislav, Katovice, Štětín, to jsou tři koncertní sály v Polsku, o kterých vím a které byly nebo budou v blízké době otevřené,“ uvedl před časem Javůrek, jenž je však zároveň nepřítelem univerzálních řešení: „Nesnažme se vytvořit scénu alternativní, která bude zároveň koncertním sálem, postavme kvalitní koncertní síň.“

Aula Gong není dostačující

Podle Vitoulové je třeba Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích pro vážnou hudbu nedostačující. „Gong byl navržený Josefem Pleskotem, který ale dostal jiné zadání. Měla to být multifunkční aula pro konference. Akustika pro koncerty vážné hudby potřebuje úplně jiný tvar stavby a vybavení,“ vysvětlila architektka.

Ostravský primátor Tomáš Macura řekl, že Ostrava, Janáčkova filharmonie a vůbec všechno vážné umění v Ostravě by si koncertní síň zasloužilo. Byl by ale nerad, kdyby se v souvislosti s projektem Černé louky mluvilo jen o koncertní síni.

„Zatím jsme neřešili, jaké konkrétní budovy na území Černé louky budou. Mluvili jsme jen o dopravním napojení a zasíťování území. Vím, že přímo na Černé louce sídlí kulturní centrum Cooltour, a spekuluje se o tom, že jejich dům zboříme. Tak daleko v úvahách ale rozhodně nejsme,“ řekl primátor. 

Jak uvedl, původní architektonickou studii z roku 2010 už dnes asi nebude možné aplikovat ze sta procent.

„Chceme posoudit, co je aktuální a co ne. Existuje pracovní skupina k oživení města, která se Černou loukou bude brzy zabývat, stejně jako se připravuje výjezdní zasedání rady města, které posoudí všechny významné projekty na území Ostravy. Osobně nemám klapky na očích a nejsem zastáncem dogmatických tvrzení. Sám mám vizi, že by se třeba z bývalých jatek mohla stát městská galerie,“ dodal Macura.