Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v...

Podnikatel Martin Dědic předloni v březnu, kdy na něj byla uvalena vazba. Byl v ní tři měsíce. (28. března 2014) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Kauza lobbisty Dědice je ve finále. Policii se však hrnou další oznámení

  • 3
Policisté po čtyřech letech od zahájení vyšetřování uzavřeli korupční kauzu Dědic. „Obvinění i jejich obhájci se už seznámili se spisem a policejní orgán připravuje spis na konečné rozhodnutí,“ řekl MF DNES žalobce Vít Koupil, který případ dozoruje.

V září roku 2013 policisté prohledali domovy i pracoviště řady vlivných politiků, podnikatelů či manažerů v Ostravě a Praze. Zabavovali jim dokumenty i počítače.

V březnu roku 2014 policie obvinila osm lidí a čtyři firmy v čele s podnikatelem a lobbistou Martinem Dědicem z několika trestných činů za údajné ovlivňování a uplácení tří zakázek Městské nemocnice Ostrava a tří zakázek Dopravního podniku Ostrava.

Všichni vinu odmítají. „Chybí důkazy. Jsem přesvědčený, že k soudu případ nedojde. Až skončí vyšetřování, státní zástupce ho bude muset odložit. A když ne, soudce případ odmítne,“ míní Dědicův obhájce Miloslav Kijas.

Stanovisko policie není pro státního zástupce závazné

Policisté kauzu nekomentují. Během několika dní by ale měli státnímu zástupci Koupilovi předat uzavřený spis s doporučením, zda má celé stíhání zastavit nebo podat návrh na obžalobu obviněných.

Verdikt Koupil předjímat nechce, nemusí se jím ale řídit. „Až spis dostanu, prostuduji ho a pak rozhodnu. Stanovisko policie však pro mě není závazné,“ poznamenal Koupil.

Zatímco o šesti veřejných zakázkách dvou ostravských společností by tak mohlo být po letech jasno, policii se hrnou další podněty k prověřování jiných veřejných zakázek ostravských městských firem.

Forenzní audity potvrdily, že firmy města porušovaly zákon

Loni předalo nové vedení města policii výsledky vlastní kontroly, při které úředníci magistrátu odhalili v městské nemocnici porušování zákona o veřejných zakázkách v hodnotě kolem 150 milionů korun.

Před pár týdny předali radní města policii další složku, a to se závěry najaté auditorské firmy.

„Nejen, že forenzní audit potvrdil zjištění našich úředníků, ale odhalil další porušení zákona o veřejných zakázkách. Nemocnice v letech 2011 až 2014 v rozporu se zákonem nesoutěžila nákupy léků, zdravotnického materiálu, přístrojů nebo služeb za 700 milionů korun,“ řekl primátor Tomáš Macura (ANO) před dvěma týdny.

A nyní naznačil, že trestních oznámení bude asi brzy ještě víc. Tentokrát ale na jiné městské firmy.

Ostravský primátor Tomáš Macura předpokládá, že policie bude muset prověřit i další městské zakázky.

Zastupitele ve středu Macura informoval, že v pondělí dostal výsledky forenzních auditů v dalších devíti městských firmách. O detailech zatím mluvit nechtěl, protože si materiály ještě nestihl prostudovat.

„Většina firem ale stejně jako nemocnice porušovala zákon o veřejných zakázkách,“ řekl primátor politikům.

Na dotaz MF DNES, zda lze očekávat další podněty policii, odpověděl jasně: „Předpokládám, že ano.“

Vít Koupil redakci potvrdil, že podezřelé zakázky městské nemocnice prověřuje stejný útvar protikorupční policie jako kauzu Dědic. „Vzhledem ke stadiu šetření ale nelze poskytnout informace,“ řekl.

K 55 šanonům se spisem a desítkám dalších s přílohami v kauze Dědic tak postupně přibývají další policejní šanony.