Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu

Nejvyšší hora Jeseníků Praděd s vysílačem na vrcholu | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Vysílač na Pradědu analogově utichne, lidem hrozí televizní zrnění

  • 3
Desetitisíce lidí v Jeseníkách a v jeho podhůří mohou mít od konce října velmi jednotvárné televizní vysílání. Pokud si nepořídí satelit, set top box nebo jiné zařízení zajišťující digitální příjem, na obrazovkách uvidí jen zrnění. Poslední říjnový den totiž vysílač na Pradědu vypne analogový signál.

Analogové vysílání přestane fungovat 31. října a kromě vysílače na Pradědu přestane tento signál šířit i řada na něj napojených menších vysílačů a dokrývačů. Podle průzkumu Národní koordinační skupiny pro digitální vysílání je v této oblasti kolem 100 tisíc lidí, kteří ještě na digitální vysílání nepřešli.

Analogové vysílání

Z vysílače Jeseník - Praděd jsou analogově vysílány programy ČT1 (kanál 50) a Nova (kanál 53). Právě ty budou 31. října 2011 vypnuty.
Měsíc po vypnutí zemského analogového televizního vysílání z vysílače Jeseník - Praděd, tedy 30. listopadu 2011, dojde k vypnutí i druhého vysílače v územní oblasti Jeseník, vysílače Olomouc -Radíkov.

 "Čím víc se termín ukončení vysílání blíží, tím víc jsme zaneprázdněni a přestáváme stíhat. A nejedná se jen o mou firmu, ale i o další. Takže teď budeme schopni pokrýt třeba nějakých třicet procent lidí," říká jednatel firmy HSR Digital Pavel Sebök.

"Situace se od dříve vypínaných regionů liší vyšším procentem lidí, kteří jsou závislí pouze na končícím analogovém vysílání. Je to dáno především tím, že se zde digitální vysílání komerčních televizí spouští z technologických důvodů později. Přesto věříme, že lidé přistoupí k digitalizaci zodpovědně," říká Tadeáš Novák, tiskový mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání.

Podle něj je třeba s dostatečným předstihem zajistit především úpravu společných televizních antén. Majitelé bytových domů si ale většinou pospíšili. "Na vypnutí analogového vysílání jsme připraveni. Už během loňského roku jsme nechali nainstalovat zařízení, které umožní příjem digitálního signálu," říká Lenka Vavřičková, ředitelka organizace Byterm Rýmařov, která zajišťuje správu bytového fondu Rýmařova.

Mapka analogového televizního pokrytí vysílače Praděd, které skončí na konci října.

Připraveni jsou i v Krnově, kde potřebné úpravy v městských bytových domech proběhly loni.

Se starou televizí uzpůsobenou pouze pro příjem analogového vysílání není sledování pozemních digitálních programů možné. Lidé si musí pořídit buď takzvaný set top box, nebo si koupit novou televizi s digitálním tunerem.

Další možností je přijímat digitální programy prostřednictvím kabelového připojení, satelitního kompletu nebo internetu.