V tradičním dřevařském podniku přijde o práci stovka lidí. Ilustrační foto

V tradičním dřevařském podniku přijde o práci stovka lidí. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyšroubované ceny dřeva položily stoletou pilu v Ostravici

  • 8
Dřevařský podnik se stoletou tradicí, Pila Ostravice v Beskydech, končí. Firma doplatila mimo jiné na vysoké ceny dřeva. O práci kvůli tomu přijde stovka tamních zaměstnanců.

"Jsme uprostřed Beskyd, ale nemůžeme si dovolit nakupovat dřevo," vysvětluje důvody konce Karel Bystřický, jednatel firmy Timber Mill.

"Oproti loňskému roku se zvedly ceny za kubík z 1 750 korun na 2 500 korun, a to je pro nás ekonomicky neúnosné. Za vším je chaotická politika státu, který prostřednictvím společnosti Lesy ČR dřevo prodává. Je chaos ve výběrových řízeních, jednu dobu se skoro vůbec netěžilo, to vyhnalo cenu dřeva do výše, za jakou nejsme schopni nakupovat," dodal Bystřický.

Historie Pily

Několik pil v Ostravici fungovalo už od poloviny 19. století.

Moderní pila s parním pohonem zde vznikla v rámci průmyslových aktivit olomouckého arcibiskupství v roce 1910.

Zdroj: www.pilaostravice.cz

Pro stovku zaměstnanců pily teď začínají krušné časy, jejich šance najít si novou práci nejsou právě nejlepší. "Většinou se jedná o lidi s nižším vzděláním, v úterý s nimi budeme jednat o jejich dalších možnostech uplatnění, ale v regionu Frýdlantska takových možností moc není," podotkl ředitel frýdecko-místeckého úřadu práce Libor Černý.

"Zatím nemohu hovořit o konkrétních nabídkách, neznáme ještě přesně, jací lidé o práci přijdou, ale obecně platí, že se v okolí Ostravice hledá práce dost těžko," dodal Černý.

Pila v Ostravici přitom neměla o zakázky nouzi, vyvážela do Velké Británie, Řecka, Německa i na Blízký východ.

Cena dřeva ohrožuje i další firmy

Kvůli vysokým cenám dřeva, které už jsou vyšší než v Polsku nebo na Slovensku se mohou brzy dostat do problémů i další společnosti podnikající v dřevařském průmyslu.

Dvěma stovkám lidí například zajišťuje práci společnost Lesy Beskydy. Ta beskydské dřevo těží a prodává, vyšší ceny by jí tedy mohly vyhovovat. Ale není tomu tak.

"Ceny dřeva zvedla výběrová řízení, kde jdou firmy ve svých nabídkách na hranu možností, aby zakázku dostaly," vysvětluje předseda představenstva Lesy Beskydy Pavel Tejček.

Ceny dřeva mohou ohrožují i další podniky.

"Další zdražení přinesl cenový index určovaný statistickým úřadem, podle toho musíme platit státu o osm procent víc, než bylo ve smlouvě, všichni přitom předpokládali, že se cena o více než čtyři procenta nezvýší," popsal Tejček.

"Kvůli vysokým cenám nám klesá odbyt, vedle pily v Ostravici, která kvůli svému uzavření přestala odebírat dřevo úplně, to jsou i další podniky. A my musíme těžit podle smlouvy, ať se děje, co se děje, i kdybychom neměli komu prodávat. Pak se může klidně stát, že se do problémů dostaneme i my - a to by mohlo mít další vliv na zaměstnanost, práci dáváme zhruba dvěma stovkám lidí," dokončil předseda představenstva.

Drobil: Roli mohla sehrát i válka v Lesích ČR

O faktu, že za koncem stoleté historie pily v Ostravici může stát i dlouhodobě špatný přístup státu, je přesvědčen i poslanec a bývalý předseda představenstva společnosti Lesy ČR Pavel Drobil. "Bohužel v tomto případě může hrát roli i mnoho let trvající válka o těžbu dřeva v Lesích ČR i spory o podobu tendrů," řekl.

Ředitel Pily Ostravice nicméně doufá, že firma nezanikla napořád. "Když ceny dřeva klesnou, zase začneme s výrobou," věří.