Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhlášený tiskař vystaví na sto betlémů: třímetrový i miniaturní

  17:55aktualizováno  17:55
Těžké tiskařské stroje uvolní místo betlémům. Josef Kleinwächter opět v tiskárně vystaví svou unikátní sbírku. Návštěvníci uvidí také řezbáře, kteří na etapy tvoří obrovský betlém s přívlastky Frýdku-Místku.

Josef Kleinwächter z Frýdku-Místku má ve sbírce postavy z betlémů malé, ale i ty velké, například figuru tiskaře. | foto: Jan Smekal, MF DNES

Už v dětství se Josefu Kleinwächterovi, který patří mezi vyhlášené frýdecko-místecké tiskaře, ohromně líbily betlémy.

„Jako malý jsem s babičkou chodil na roráty. U betlémů se mi vždycky moc líbilo. Když jsem pak dospěl a měl rodinu, tak jsem chtěl, aby každé mé dítě mělo svůj vlastní,“ uvedl Josef Kleinwächter. Dnes se k němu na jeho sbírku zátiší se Svatou rodinou jezdí dívat i lidé ze zahraničí.

Myšlenka, že by ve své tiskárně mohl o Vánocích betlémy vystavovat, se rodila postupně. „Všechno začalo tím, že jsem odpověděl na inzerát, na základě kterého jsem si přivezl první čtyři betlémy z lipového dřeva,“ přiblížil Kleinwächter.

„Jeden z nich se stal později pohyblivým, protože jsem se setkal s jedním řezbářem, kterému jsem řekl, že je mým snem mít pohyblivý betlém. On zase chtěl něco takového udělat. Slovo dalo slovo a po půl nebo tři čtvrtě roku práce vzniklo 108 figur, přičemž 22 z nich se pohybuje,“ přiblížil.

Výstavu v minulosti navštívili i hosté z Austrálie či Argentiny

Letos pořádá Josef Kleinwächter už čtrnáctý ročník výstavy betlémů. V posledních čtyřech letech tuto expozici obohatila akce řezbářů, kteří na etapy tvoří betlém s přívlastky Frýdku-Místku.

„Tvoří jej sochy vysoké asi jeden metr, které postupně přibývají. Zatím je hotová Svatá rodina, tedy Josef, Marie a Ježíšek. Dále tři králové, tiskař, kovář, už je tam i oslík a husopaska,“ vyjmenoval Kleinwächter s tím, že řezbáři už vytvořili také dva díly pozadí zobrazující stavby, které mají nějaký historický význam a pojí se k městu.

„Celkově bude pozadí tvořit šest dílů a nad ním se bude tyčit vršek Lysé hory, protože Frýdek-Místek je s ní nějakým způsobem spojen,“ podotkl.
V posledních třech letech zaznamenala výstava obrovský nárůst návštěvníků. Zavítali na ni hosté nejen z Frýdku-Místku a okolí, ale také z Prahy, Bratislavy či Krakova.

„V pamětní knize pak najdete zprávy od lidí z Německa, Finska, Francie, Itálie, Anglie, Holandska, Ruska, Spojených států, Argentiny a Austrálie,“ vyjmenoval frýdecko-místecký tiskař.

Nejmenším betlémem je asi centimetrová náušnice

Není se čemu divit. Josef Kleinwächter loni vystavoval přibližně 120 betlémů a letos jich bude ještě více. Prozatím mu jich přibylo sedm, ale věří, že do Vánoc mu ještě někdo nějaké přinese.

„Největší je dlouhý asi tři metry a vysoký přibližně jeden metr. Má tři podlaží a obsahuje okolo šedesáti až sedmdesáti figur. Je řezaný z lipového dřeva. Nejmenším betlémem je asi centimetrová náušnice, dále vlašský ořech a kokosový ořech,“ představil největší a nejmenší ze své sbírky.

Vzhledem k tomu, že betlémy vystavuje Josef Kleinwächter přímo v prostorách své tiskárny, musí kvůli nim stěhovat i těžké stroje, z nichž některé váží přes jednu tunu.

„Proto bych chtěl poděkovat všem svým zaměstnancům a zvláště pak dvěma kamarádům Danielu Adámkovi a Jiřímu Bíleckému, které jsem povýšil na spoluvystavovatele. Od počátku totiž pomáhají s instalací oni i jejich rodinní příslušníci bez nároku na honorář,“ poznamenal Kleinwächter.

Výstava letos potrvá dva dny. Zájemci ji mohou navštívit v pondělí 26. prosince od 13 do 18 hodin, o den později pak od 10 do 18 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Syrové borůvky už nejíme, říká žena, které zničila játra liščí tasemnice

Primář Petr Kümpel ukazuje CT snímek jater napadených tasemnicí liščí.

Infekční oddělení Slezské nemocnice v Opavě má v péči čtyři pacienty nakažené vzácnou a životu nebezpečnou liščí...

Našli jste zmiji? Tak ji přineste, vybídl otec chlapce. Had dítě uštkl

Zmije obecná (Vipera berus)

Nerozvážné žertování dospělých s dětmi na dovolené v Jeseníkách skončilo hadím kousnutím. Dvanáctiletý chlapec a jeho...Vítejte v nejhorším městě kraje, hlásá cedule v Jablunkově

Cedule vlevo od vstupu na koupaliště, které navštěvují i lidé ze Slovenska a...

Vítejte v Jablunkově, v nejhorším městě v kraji. Ceduli s tímto nápisem pověsil na venkovní stěnu místní restaurace...

Bohemians - Ostrava 0:1, rozhodli bratři Šašinkové. A Baník je čtvrtý

Milan Baroš (vpravo) z Ostravy pod tlakem Davida Bartka z Bohemians,.

Souboje, snaha, velmi slušná divácká kulisa. A dlouho žádné góly. Až z jedné z posledních akcí zápasu udeřil hostující...

Deset let od Studénky: Bolest pozůstalých sílí s marným hledáním viníka

Na místě se záhy objevili záchranáři, hasiči, policisté. Pomáhali i lidé z

Dnes je to přesně deset let od neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí. Mezinárodní rychlík jedoucí na trase...

Další z rubriky

Prototyp první klimatizované tramvaje v Ostravě začal vozit cestující

Moderní tramvaj nOVA od firmy Stadler bude jezdit po Ostravě. Prototypy však...

Ostravané se od rána mohou projet klimatizovanou tramvají od švýcarské firmy Stadler. Prototyp vozu Tango NF2 je...

Dívku s handicapem začlenili do třídy v době, kdy se ostatní ještě báli

Energická žena Marta Gelnarová patřila k průkopnicím integrace na základních...

Začleňování dětí se zdravotním či mentálním handicapem do základních škol bylo na počátku 90. let v plenkách. Velkou...

Hasiči si odvezli i vrata. Stará zbrojnice se bourá, místo ní vznikne IVC

Na místě hasičské zbrojnice v havarijním stavu v Jablunkově vznikne Integrované...

Jablunkovští hasiči se dočkali. Po třech letech příprav a řadě komplikací začala ve městě výstavba nového integrovaného...

MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita
MATEŘSTVÍ: Očekávání vs. realita

Moje dítě bude hodné a poslechne mě na slovo. Poznáváte se? Přesně tohle jste si mysleli… než se z vás stali rodiče?

Najdete na iDNES.cz