Ropné laguny v Ostravě už jsou takřka věčným ekologickým problémem. Kaly z lagun obtěžují obyvatele Vratimova. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kaly z lagun otravují ovzduší ve Vratimově. Nikdo se k nim nemá

  • 8
Hromada paliva, ze které se vydatně práší a line se z ní nepříjemný zápach. Takový výhled z oken bytového domu mají obyvatelé Vratimova nedaleko Ostravy. Odtěžené kaly z lagun po bývalé ostravské chemičce tady otravují ovzduší už šest let.

Předseda ostravské Strany zelených Jiří Klega žádá o obnovení trestního stíhání: „Chceme, aby někdo převzal odpovědnost za navezené kaly, které ohrožují zdraví místních. Proto jsme na základě nového posudku podali návrh na okresní státní zastupitelství, aby se vyšetřování případu znovu otevřelo. Existuje nově vypracovaný odborný posudek, který jednoznačně říká, že palivo má nepříznivý dopad na lidské zdraví, a lze to tedy kvalifikovat jako trestný čin obecného ohrožení.“

Kontroly minulých let ale neprokázaly, že by navezené kaly byly toxické.

„Výsledky hygieny i inspekce životního prostředí považuji za úlet. Problém je v tom, že když se kaly vyvezly z lagun, byly nebezpečným odpadem, smíchaly se ovšem s vápnem a uhelným prachem, a tak se odpad zlegalizoval a stal se z něj vlastně jiný produkt – palivo,“ vysvětlila starostka Vratimova Dagmar Hrudová, která toto jednání označila za nezákonné.

„Není přece možné, aby někdo takto beztrestně nakládal s odpadem z lagun. I kdybychom pominuli, jaké látky se v kalech musí skrývat, tak už jen skutečnost, že lidé v okolí dýchají uhelný prach s vápnem, považuji za zdraví škodlivou. Proto ten boj vzdávat nemůžeme, a dokud tam ta halda bude stát, musíme se pokoušet situaci řešit,“ pokračovala starostka.

S likvidací chce pomoci ministerstvo

Na začátku měl zakázku těžby lagun na starost státní podnik Diamo, který pověřil Sdružení Čistá Ostrava.

„To palivovou směs prostřednictvím svých subdodavatelů distribuovalo ke konečnému zpracování. Dokumenty, které má Diamo k dispozici, dokládají, že palivo deponované v areálu ve Vratimově bylo v době realizace zakázky majetkem soukromé firmy Simul trust,“ sdělila mluvčí Diama Jana Dronská.

Společnost toto ale odmítá. „Simul trust zakázku nepřevzala a není kompetentní s palivy uloženými ve Vratimově jakkoliv nakládat,“ stojí ve stanovisku firmy.

Podle ní je majitelem další subdodavatel – firma Baltom. Ta je ovšem v likvidaci. Kaly se pak skladují na pozemku dalšího soukromého vlastníka. Výsledkem těchto kliček zůstává, že oficiální majitel v podstatě neexistuje.

„V průběhu vedených řízení se nepodařilo jednoznačně prokázat, kdo je vlastníkem paliva, a nebylo možné je tedy označit za odpad,“ zmínila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová. Podle Klegy ale stačí vše dohledat v účetních knihách. „Ten, kdo převzal peníze za zakázku by měl být za palivo odpovědný. Jasné stanovisko by pak měl zaujmout i stát.“

Ministerstvo životního prostředí se už likvidací zabývat začalo. „Aktuálně hledáme finanční prostředky z evropských fondů nebo národního programu,“ přiblížila mluvčí Petra Roubíčková.

V lagunách zbývá ještě 90 tisíc tun kalu. Aby se neopakovaly chyby, požadovali ekologové přísnější kontroly těžby. Ministerstvo životního prostředí tak zakázku firmy AVE podrobilo procesu EIA – posouzení vlivu na životní prostředí.