Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravský soud zřejmě spojí dvě Dědicovy kauzy. Zrychlí tím řízení

  12:31aktualizováno  12:31
K projednávané obžalobě Martina Dědice z ovlivňování zakázek a přijímání úplatků přibude brzy i obžaloba z krácení daní. Státní zástupce požádal soud, ať obě kauzy spojí.

Martin Dědic u Krajského soudu v Ostravě. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Až se podnikatel a lobbista Martin Dědic vrátí v lednu do jednací síně Krajského soudu Ostrava, který projednává jeho obžalobu z ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků, zřejmě se dočká další obžaloby z krácení daní.

Na tři lidi včetně Dědice a firmu Kadamo sice podal státní zástupce Vít Koupil dvě obžaloby za krácení daní prostřednictvím přeprodávání nadhodnocené reklamy frýdecko-místeckou agenturou Propag-Storm už dříve, nyní ale žádá soud, aby v případě Dědice a jeho spolupracovníka Břetislava Pavelka obě kauzy spojil. 

Dědic, kterému dosud hrozilo maximálně 12 let vězení, může v případě odsouzení strávit za mřížemi až 13 let a čtyři měsíce. Podle nové obžaloby totiž závažné trestné činy krácení daní z přidané hodnoty i daní z příjmu ve výši přes šest milionů a pokusy o zkrácení daní ve výši přesahující sedm milionů korun spáchal ve prospěch organizované zločinecké skupiny, jejíž činnosti se podle žalobce také účastnil.

Sloučení kauz se obžalovaným nelíbí

„V případě, že spolu trestní věci souvisejí, náš trestní řád počítá s možností sloučení a společného projednávání více žalovaných kauz. Obvinění nemají možnost si proti tomu podat stížnost, ale soud může obžalobu vrátit zpátky,“ říká žalobce Koupil.

Pokud to soudce neudělá, žalobce v lednu při líčení v korupční kauze přečte novou obžalobu a jednání bude pokračovat. Cílem spojení obou Dědicových kauz je snaha zrychlit proces, který se táhne řadu let.

Policisté začali po anonymním udání prověřovat desítky ostravských veřejných zakázek už v únoru 2012. Na podzim 2013 udělali rozsáhlé domovní prohlídky na více než dvou desítkách míst – u podnikatelů v Ostravě i Praze a také u některých ostravských politiků z ČSSD.

Hlavním podezřelým byl už tehdy Martin Dědic. V březnu 2014 policisté obvinili z korupce osm lidí v čele s Dědicem a čtyři firmy. Dědic skončil na tři měsíce ve vazbě. V květnu 2016 podal státní zástupce obžalobu, v prosinci téhož roku začalo hlavní líčení, které by snad mohlo skončit příští rok.

Dědic i ostatní obžalovaní trvají na své nevině a věří, že je soud osvobodí. Přejí si, aby to bylo co nejdříve. Právě proto se jim sloučení obou Dědicových kauz nelíbí.

„My nemáme s kauzou krácení daní nic společného. Její připojení pro nás znamená, že se celý soudní proces prodlouží, protože budou předvoláni další svědci,“ míní někteří z obžalovaných.

Spolumajitelky agentury potvrdily nadhodnocování cen

Na společnost Propag-Storm přišli policisté, když prověřovali Dědicem ovládanou firmu Business Advisor, jíž platili milionové odměny za údajné poradenské, kontrolní či znalecké služby vítězové veřejných zakázek. Podle žalobce svědčí zajištěné důkazy i odposlechy o tom, že ve skutečnosti mělo jít o úplatky za zmanipulovaná výběrová řízení.

Zajímavé pro policii ale bylo to, že firma Business Advisor, která měla pouze jednatele Břetislava Pavelka a vykazovala vysoké příjmy, investovala téměř všechny své peníze do reklamy prostřednictvím agentury Propag-Storm. 

Vyšetřování odhalilo a spolumajitelky agentury v roli chráněných svědkyň Lenka Oborná a Hana Kačenová soudu letos potvrdily, že cenu reklamy cíleně nadhodnocovaly až desetinásobně a zhruba 80 procent zaplacené sumy se pak vracelo klientům v hotovosti. Policie v té souvislosti postupně obvinila z krácení daní už 27 osob a firem. Žalobce dosud podal k soudu obžaloby čtyř z nich. O obžalobě dalších 23 lidí právě rozhoduje.

„Vyšetřování kauzy Propag-Storm skončilo a policie už mi poslala návrh k podání obžaloby na větší skupinu obviněných,“ potvrdil státní zástupce Koupil.
Nejčtenější

O zásahu skladníků proti zlodějům píší světová média. Z videa je virál

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Video, které zachycuje zásah ostravských skladníků proti trojici zlodějů, se stalo hitem nejen tuzemských médií. U...

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

Útočník v tramvaji napadl dva cestující, muži rozbil o hlavu lahev

Agresor napadl cestujícího, rozbil o něj lahev

Ženu a muže napadl neznámý agresor v tramvaji v Ostravě. Cestujícího nejprve udeřil hlavou, pak pěstí a nakonec mu o...Další z rubriky

Celé je to kolos, říká nový šéf činohry Národního divadla Moravskoslezského

Vojtěch Štěpánek od ledna povede činohru Národního divadla moravskoslezského.

Režisér Vojtěch Štěpánek je známý hlavně díky slavné éře pražského Divadla Komedie. Když zaniklo, s jeho rukopisem se...

Agel plánuje otvírání dalších zdravotnických škol v Moravskoslezském kraji

(ilustrační snímek)

Prohlubující se problémy se sháněním personálu do nemocnic chce řešit zdravotnický holding Agel budováním vlastních...

Kasou proteče téměř 10 miliard. Ostrava má rekordní rozpočet v historii

Ostravský magistrát - Nová radnice a Baník

Takový rozpočet, jaký ve středu schválili zastupitelé Ostravy na rok 2018, město ještě nikdy ve své historii nemělo....Najdete na iDNES.cz