Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum podzemí opavského kostela skončil, archeologové našli hrobky

  8:55aktualizováno  8:55
Archeologové ukončili průzkum opavského kostela svatého Ducha z poloviny 13. století. Loni v srpnu našli v jedné z jeho krypt bohatě zdobené rakve. Není vyloučeno, že v budoucnu by se hrobka s pozůstatky gotických částí kostela zpřístupnila lidem.

VÍTEJTE V HISTORII. První kroky v podzemí kostela svatého Ducha. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Takový průzkum minoritský kostel svatého Ducha v Opavě ještě nezažil. Šlo o vůbec první archeologické bádání v podzemí opavského chrámu, během kterého památkáři ve spolupráci s odborníky z dalších institucí zjišťovali, zda a v jakém stavu se dochovalo pohřebiště opavských Přemyslovců.

„Kromě Mikuláše II. a jeho manželky Jutty byla v kostele pohřbena i řada vévodových potomků (uváděni jsou vévodové Václav II., Přemek a Arnošt - pozn. red.), jejichž památku připomínaly náhrobky,“ uvedla už dříve mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Soupis pochovaných pořídil v roce 1790 klášterní kronikář.

KOMU PATŘILY? V zadní části podzemí leželo několik rakví. Důkaz, že místo...

V zadní části podzemí leželo několik rakví. Důkaz, že místo sloužilo pro pohřbívání.

Celý výzkum v kostele svatého Ducha v Opavě měl několik fází. „Během první fáze jsme pomocí georadaru zjišťovali, zda v podzemí předpokládané pohřební prostory vůbec jsou. Jinak jsme je identifikovat nemohli, protože naši předci kostel v 19. století předláždili a nedochovaly se v něm vůbec žádné vstupy do hrobek a dalších podzemních prostor, vyjma jednoho - v kapli svatého Antonína,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Během georadarového průzkumu odborníci zjistili, že v podzemí chrámu jsou dosud neznámé barokní hrobky. Jedna z nich byla pod hlavním oltářem ve východní části presbytáře.

„V další fázi průzkumu jsme proto barokní kryptu otevřeli a zjistili, že v jejím zdivu jsou zabudované kamenné architektonické články spojované s gotickou podobou kostela a zřejmě také kusy náhrobků, které by mohly souviset s pohřebištěm opavských Přemyslovců. Bližší určení náhrobků v této fázi výzkumu ale nebylo možné,“ řekl Zezula.

Sonda objevila starou pohřební místnost

Mezi další důležité nálezy patří základy raně gotického kostela, které se dochovaly pod podlahou hrobky. Podařilo se tak zjistit, že výstavba kostela svatého Ducha začala patrně v polovině 13. století, kdy pozdější český král Přemysl Otakar II., v té době ještě markrabě spravující Moravu, založil opavský minoritský klášter.

„Bylo zřejmé, že pokud je východní část presbytáře narušená barokní hrobkou, která tam vznikla zřejmě po roce 1790 po posledním požáru kostela, je nutné hledat pozůstatky vévodského pohřebiště v západní části presbytáře, kde jsme georadarem rovněž identifikovali jisté anomálie,“ přiblížil ředitel památkového ústavu.

Archeologům se poté skutečně podařilo u jedné ze dvou otevřených sond identifikovat starší středověkou pohřební místnost. „Šlo o poměrně velkou hrobku zaklenutou valenou cihelnou klenbou. Vzhledem k její poloze v centrální části kněžiště je pravděpodobné, že jde o hrobku vybudovanou vévodou Mikulášem II. Opavským,“ přiblížil Zezula.

Hrobky by se mohly v budoucnosti otevřít lidem

Hrobka byla během pozdně barokní přestavby zasypána. Poté, co archeologové zásyp částečně odebrali, se na jejím dně objevila změť rozptýlených lidských pozůstatků a pozdně renesanční rakev z roku 1635.

Jestli některý z kosterních pozůstatků náleží příslušníkovi rodiny opavských Přemyslovců, však nebylo možné potvrdit ani vyvrátit. „Zjistit by se to dalo například archeogenetickou analýzou během širšího výzkumu,“ doplnil ředitel.

Středověkou hrobku archeologové zasypali, místo pak znovu předláždili. Barokní krypta je však stále přístupná.

„Během letošní Noci kostelů byl o ni veliký zájem, ale vzhledem k tomu, že jsou v ní lidské ostatky z konce 18. a ze začátku 19. století, tak návštěvnický provoz není možný. To by vyžadovalo přesun zde uložených pozůstatků a určité stavební úpravy, nahlédnout dovnitř ale lze. I když ne běžně, spíše jen při výjimečných akcích, jako byla zmíněná Noc kostelů,“ upozornil Zezula.

Prozradil, že se uvažuje o projektu, který by v budoucnu hrobku s pozůstatky gotických fází kostela zpřístupnil lidem, což by se mohlo týkat i dalších prostor, například v podkroví.

„Součástí by mohla být i expozice, která by připomínala opavské Přemyslovce a výsledky posledních výzkumů. Díky tomu by pak bylo možné pokračovat ve výzkumných pracích,“ uzavřel Zezula.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Kočkův vrah Ďuričko si změnil jméno, soud mu dovolil pracovat i v noci

Bohumír Ďuričko chvíli po propuštění z věznice odpovídá novinářům. (30. října...

Hoteliér Bohumír Ďuričko odsouzený za vraždu Václava Kočky mladšího, syna provozovatele Matějské pouti, si změnil po...Hokejistu Jihlavy zbila na severu Moravy přesila, měl otřes mozku

Michal Hlinka po napadení skupinou výtržníků.

Jihlavský útočník Michal Hlinka se bude nějakou dobu léčit z návštěvy severní Moravy, odkud pochází. Hokejistu a jeho...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Páník: Konečně Sparta. Hráli, nefňukali, byť někteří k tomu tendence měli

Ostravský Daniel Holzer (vlevo) a sparťan Alexandru Chipciu.

Nádherná bitva. Plný ostravský stadion. Bouřící tribuny. Leč fotbalisté Baníku po pěti zápasech v první lize prohráli,...

Další z rubriky

Poslední z padesáti mlýnů na Bílovecku bude po opravě znovu mlít

V rámci rekonstrukce byly z mlýna sundány dvě ze čtyř lopatek, které jsou...

Obřím osmimetrovým lopatkám trvá zhruba pět sekund, než se otočí kolem své osy. Nyní je však historický dřevěný mlýn na...

Odvolací soud nejspíš zrušil verdikt v kauze Studénka, jednal neveřejně

Tragická železniční nehoda ve Studénce na Novojičínsku. (8. srpna 2008)

Ani po deseti letech od železniční tragédie ve Studénce na Novojičínsku, při které zemřelo osm cestujících a zranilo se...

Janáčkovu sezonu uzavře čtyřdenní Hudební maraton

Zkouška ostravské Janáčkovy filharmonie.

Čtyřdenním festivalem Hudební maraton Leoše Janáčka vyvrcholí v říjnu celoroční program Janáček Ostrava 2018. Po celý...

Najdete na iDNES.cz