Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výzkum podzemí opavského kostela skončil, archeologové našli hrobky

  8:55aktualizováno  8:55
Archeologové ukončili průzkum opavského kostela svatého Ducha z poloviny 13. století. Loni v srpnu našli v jedné z jeho krypt bohatě zdobené rakve. Není vyloučeno, že v budoucnu by se hrobka s pozůstatky gotických částí kostela zpřístupnila lidem.

VÍTEJTE V HISTORII. První kroky v podzemí kostela svatého Ducha. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Takový průzkum minoritský kostel svatého Ducha v Opavě ještě nezažil. Šlo o vůbec první archeologické bádání v podzemí opavského chrámu, během kterého památkáři ve spolupráci s odborníky z dalších institucí zjišťovali, zda a v jakém stavu se dochovalo pohřebiště opavských Přemyslovců.

„Kromě Mikuláše II. a jeho manželky Jutty byla v kostele pohřbena i řada vévodových potomků (uváděni jsou vévodové Václav II., Přemek a Arnošt - pozn. red.), jejichž památku připomínaly náhrobky,“ uvedla už dříve mluvčí Národního památkového ústavu Jana Tichá. Soupis pochovaných pořídil v roce 1790 klášterní kronikář.

KOMU PATŘILY? V zadní části podzemí leželo několik rakví. Důkaz, že místo...

V zadní části podzemí leželo několik rakví. Důkaz, že místo sloužilo pro pohřbívání.

Celý výzkum v kostele svatého Ducha v Opavě měl několik fází. „Během první fáze jsme pomocí georadaru zjišťovali, zda v podzemí předpokládané pohřební prostory vůbec jsou. Jinak jsme je identifikovat nemohli, protože naši předci kostel v 19. století předláždili a nedochovaly se v něm vůbec žádné vstupy do hrobek a dalších podzemních prostor, vyjma jednoho - v kapli svatého Antonína,“ uvedl ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula.

Během georadarového průzkumu odborníci zjistili, že v podzemí chrámu jsou dosud neznámé barokní hrobky. Jedna z nich byla pod hlavním oltářem ve východní části presbytáře.

„V další fázi průzkumu jsme proto barokní kryptu otevřeli a zjistili, že v jejím zdivu jsou zabudované kamenné architektonické články spojované s gotickou podobou kostela a zřejmě také kusy náhrobků, které by mohly souviset s pohřebištěm opavských Přemyslovců. Bližší určení náhrobků v této fázi výzkumu ale nebylo možné,“ řekl Zezula.

Sonda objevila starou pohřební místnost

Mezi další důležité nálezy patří základy raně gotického kostela, které se dochovaly pod podlahou hrobky. Podařilo se tak zjistit, že výstavba kostela svatého Ducha začala patrně v polovině 13. století, kdy pozdější český král Přemysl Otakar II., v té době ještě markrabě spravující Moravu, založil opavský minoritský klášter.

„Bylo zřejmé, že pokud je východní část presbytáře narušená barokní hrobkou, která tam vznikla zřejmě po roce 1790 po posledním požáru kostela, je nutné hledat pozůstatky vévodského pohřebiště v západní části presbytáře, kde jsme georadarem rovněž identifikovali jisté anomálie,“ přiblížil ředitel památkového ústavu.

Archeologům se poté skutečně podařilo u jedné ze dvou otevřených sond identifikovat starší středověkou pohřební místnost. „Šlo o poměrně velkou hrobku zaklenutou valenou cihelnou klenbou. Vzhledem k její poloze v centrální části kněžiště je pravděpodobné, že jde o hrobku vybudovanou vévodou Mikulášem II. Opavským,“ přiblížil Zezula.

Hrobky by se mohly v budoucnosti otevřít lidem

Hrobka byla během pozdně barokní přestavby zasypána. Poté, co archeologové zásyp částečně odebrali, se na jejím dně objevila změť rozptýlených lidských pozůstatků a pozdně renesanční rakev z roku 1635.

Jestli některý z kosterních pozůstatků náleží příslušníkovi rodiny opavských Přemyslovců, však nebylo možné potvrdit ani vyvrátit. „Zjistit by se to dalo například archeogenetickou analýzou během širšího výzkumu,“ doplnil ředitel.

Středověkou hrobku archeologové zasypali, místo pak znovu předláždili. Barokní krypta je však stále přístupná.

„Během letošní Noci kostelů byl o ni veliký zájem, ale vzhledem k tomu, že jsou v ní lidské ostatky z konce 18. a ze začátku 19. století, tak návštěvnický provoz není možný. To by vyžadovalo přesun zde uložených pozůstatků a určité stavební úpravy, nahlédnout dovnitř ale lze. I když ne běžně, spíše jen při výjimečných akcích, jako byla zmíněná Noc kostelů,“ upozornil Zezula.

Prozradil, že se uvažuje o projektu, který by v budoucnu hrobku s pozůstatky gotických fází kostela zpřístupnil lidem, což by se mohlo týkat i dalších prostor, například v podkroví.

„Součástí by mohla být i expozice, která by připomínala opavské Přemyslovce a výsledky posledních výzkumů. Díky tomu by pak bylo možné pokračovat ve výzkumných pracích,“ uzavřel Zezula.
Nejčtenější

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Kometa srovnala stav finále, Třinec ve druhém zápase porazila 3:2

Hráči brněnské komety slaví branku ve druhém utkání finále play off proti...

Brněnští hokejisté oplatili Třinci porážku z úvodního utkání a druhý duel extraligového finále ovládli poměrem 3:2. O...

Mladý řidič v Ostravě srazil chodkyni a bruslaře, žena při nehodě zemřela

(ilustrační snímek)

Devatenáctiletý řidič srazil ve čtvrtek večer v Ostravě na přechodu pro chodce chodkyni a bruslaře. Žena na místě...

Další z rubriky

Unikátní výzkum. Psi odhalují rakovinu, nemoc zjistí dříve než přístroje

Německý ovčák Endy pod dohledem Josefa Kani neomylně označuje pozitivní...

Patnáct psů si pravidelným tréninkem v Kopřivnici osvojuje schopnost spolehlivě odhalit rané fáze rakoviny plic a...

Čtyřicet let na zámku. Kastelánka Raduně Kolářová na konci roku odchází

Začátky byly krušné, ale kastelánka Eva Kolářová dokázala zámek v Raduni na...

Se zámkem v Raduni na Opavsku spojila svůj profesní život na dlouhých čtyřicet let. Památka se během toho proměnila z...

Čech předčil při prestižní soutěži v USA většinu vojáků Národní gardy

V běhu na tři míle desátník Mrocek suverénně zvítězil.

Dopadl lépe než většina reprezentantů Národní gardy z amerického státu Nebraska. Jen jeden muž byl na tom v prestižní...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz