Chátrající jatka v Ostravě stojí vedle marketu majitele - firmy Bauhaus. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vzácná jatka stále jdou „na porážku“. Firma mlčí, politici krčí rameny

  • 41
Jsou to naprosto rozdílné ostravské světy. Zatímco Dolní oblast Vítkovic už získává zpět svou krásu, městská jatka dále chátrají. Přitom obě stavby vlastní soukromníci a jsou památkově chráněné. Tím však veškerá podobnost končí.

Projekty uznávaných architektů, více než miliarda korun vyhrazená pro investici. Památkově chráněná Dolní oblast Vítkovic získává zpět svůj jedinečný půvab. Brzy se obnovy dočkají i nejcennější části areálu.

O pár kilometrů dál směrem do centra Ostravy už ale jiné kulturní památky takové štěstí nemají. K nejzanedbanějším patří bývalá městská jatka, lépe řečeno jejich zbytky.

Co řekli o jatkách

"Jatka v Porážkové ulici budou opravena a budou sloužit ke kulturnímu vyžití Ostravanů." Kandidát na primátora Petr Kajnar v odpovědi na dotaz, jak by mohla Ostrava vypadat po jeho působení ve funkci (září 2006)
"Do konce volebního období budou jatka majetkově dořešena, aby se příští rok mohla začít opravovat." Náměstek primátora Zdeněk Trejbal (duben 2010)

Z původního rozsáhlého areálu, který poblíž Stodolní ulice vznikal od roku 1881, totiž zůstala už jen bývalá chladírna, budova hovězí a vepřové porážky. Ač se areál nezachoval v celku, i jeho torzo je památkově vysoce cenné.

Ve smlouvě chyběly sankce za nesplnění slibu

"Významný je celý areál. Například věž chladírny by bez svého okolí ztrácela smysl," říká Helga Bencúrová-Kozelská z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Dát jatkám novou tvář je ale dnes prakticky nemožné. Souhlas s tím by totiž musel dát jejich majitel, firma Bauhaus. A ten říká ne.

Bauhaus areál jatek koupil v roce 1994 od centrálního ostravského obvodu. Mohl vystavět v centru města hypermarket, ale s podmínkou, že do dvou let opraví a využije dochovanou část jatek. To však neudělal.

Navíc se ukázalo, že ve smlouvě s obvodem byla chyba. Nebyly v ní mimo jiné žádné sankce pro případ, že by nový majitel o jatka nepečoval. Od té doby Bauhaus sice prý vložil peníze do zachování zbylých objektů jatek, k jejich obnově se ale nemá.

Vizualizace budoucí podoby plynojemu v Dolné oblasti Vítkovic.
Starý plynojem v Dolní oblasti ve Vítkovicích ožívá.

"Město má samozřejmě zájem na tom, aby jatka zůstala zachována. Nynější stav považujeme za nevyhovující. V této chvíli aktivity města ovšem ztroskotávají na nezájmu vlastníka," uvádí Michal Bayer z magistrátu s tím, že představitelé Ostravy sice se zástupci Bauhausu jednali, nepodařilo se jim je ale přesvědčit, aby jatka převedli městu nebo aby umožnili městu podílet se na jejich využití.

Redakci MF DNES mluvčí Bauhausu neodpověděl na e-mail a nepodařilo se jej zkontaktovat ani telefonicky.

Historický snímek areálu ostravských jatek.

Zda v jatkách někdy vznikne kulturní centrum či městská galerie, jak už mnohokrát slibovali politici, tak není jasné. "Ostrava by si obnovu jatek určitě zasloužila, jestli se to povede, ale nevím. Každý nevládne takovým osobním nadšením, iniciativou a entusiasmem pro věc jako pan Světlík (generální ředitel Vítkovic - pozn. red.), který inicioval obnovu Dolní oblasti Vítkovic," poznamenal známý architekt Josef Pleskot.

Vadí vám současný stav starých jatek v Ostravě?

celkem hlasů: 1968

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 20. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ano, je to ostuda Bauhausu i města
Ano, je to ostuda Bauhausu i města 1757
Je mi to jedno
Je mi to jedno 106
Ne, Ostrava musí řešit důležitější problémy
Ne, Ostrava musí řešit důležitější problémy 105