Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzduch je letos na Ostravsku a Karvinsku čistší. Pomohla mu mírná zima

  18:55aktualizováno  18:55
Doba vyčerpání limitu 35 dní, v nichž mohou být ze zákona ročně překročeny imise v ovzduší, se letos v Moravskoslezském kraji prodlužuje. Radvanice-Bartovice a Věřňovice měly takzvaně „vydýcháno“ většinou už v únoru, nyní mají stále pár dní k dobru. Za zlepšení může mírná zima.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

„Radvanice-Bartovice mají vydýcháno zatím 31 dní, což je příjemné překvapení. V evidenci jsem za dobu měření na této stanici viděla zatím nejzazší termín překročení limitu 12. 3. 2004. V březnu totéž nastalo už jen 4. 3. 2008. V ostatních letech docházelo k překročení v únoru,“ popsala Blanka Krejčí z oddělení ochrany čistoty ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ostravě.

Počet dní s překročenými imisemi v roce 2016

Radvanice- Bartovice 31

Orlová 21

Věřňovice 19

Karviná 19

Ostrava (Českobratrská) 18

Havířov 16

Český Těšín 16

Ostrava-Přívoz 16

Frýdek-Místek 15

Loni překročily Radvanice-Bartovice limit 35 dní už na konci února.

Za tento fakt podle ní může teplé počasí. „Faktory, které podmiňují šíření znečišťujících látek, jsou proudění větru a teplota vzduchu. Letos byly podmínky příznivější než v minulých letech. Neznamená to ovšem, že bychom vůbec nezaznamenali dny s nadlimitním znečištěním a smogové situace,“ říká.

V Orlové mají zatím vydýcháno 21 dní, ve Věřňovicích na Karvinsku 19.

„U nás je značný i vliv sousedního Polska, takže když zafouká od východu, imise narostou a kvalita vzduchu se rázem zhorší,“ podotkl starosta Věřňovic Pavel Buzek.

Lidé se podle něj o stav ovzduší poslední dobou více zajímají. „Pomohla osvěta. Lidem už není lhostejné, co dýchají. Je to vidět i na kotlíkových dotacích. Přidali jsme se k výzvě kraje a přispěli na výměnu, takže desítky domkařů si žádosti na skoro stoprocentní dotaci podaly,“ dodává Buzek.

Přestože zpráva ČHMÚ uvádí, že v minulém roce se kvalita ovzduší díky nadprůměrným teplotám zlepšila, Moravskoslezský kraj si i tak udržel prvenství v počtu vyhlášených smogových situací i v počtu dní s překročenými imisemi.

„Nejvyšší počet denních překročení naměřili v Ostravě-Radvanicích, celkem 95. Z devíti smogových situací vyhlášených v republice se regionu týkaly tři,“ zmínila Anna Plošková z ostravské společnosti Čisté nebe.

Co lidé opravdu dýchají

Odborníci se navíc shodují, že smogové situace často nekorespondují s tím, co lidé skutečně dýchají. Pravidla pro jejich vyhlašování jsou totiž nepružná a na smog upozorňují s velkým zpožděním.

„Musí se čekat na více věcí. Jednak musí být překročen limit suspendovaných částic, a to po dobu delší než 24 hodin a hodnoty musí pořád růst. Takže stačí, aby po dni, kdy už jsou překročeny limity v ovzduší, jejich výskyt na chvíli klesl a my ještě nemůžeme situaci vyhlásit. Lidé pak nejsou aktuálně informováni o tom, co zrovna dýchají,“ zmínila Krejčí.

Změnu by měla přinést novela zákona o ochraně ovzduší. „Místo nynějších 24hodinových průměrů chceme využít jen 12hodinové, které změnu koncentrací detekují rychleji,“ uvedla mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu

Ministerstvo zpracovává také program na zlepšení místního ovzduší. Jeho vydání má ale skoro tříměsíční zpoždění.

„Zatím se do programu zapracovávají požadavky, které vznikly při připomínkování. Bylo jich nezvykle velké množství. Až takzvaný proces SEA skončí, budeme moci program vydat v platnost,“ sdělila Taušová.

Program byl totiž hodně kritizován hlavně za svou nekonkrétnost. „Uvidíme, co z procesu vzejde. Je potřeba, aby byl program efektivní a splnil evropské normy do roku 2020, jinak můžeme být zažalováni za špatný vzduch, tak jako sousední Polsko,“ zmínila Kristína Šábová z mezinárodní právnické organizace Frank Bold.

Podotkla, že ministerstvo už překročilo limit pro vydání programu. „Zákon o posuzování vlivů na životní prostředí ukládá lhůtu třiceti dní pro vydání koncepce ode dne obdržení zápisu z veřejného projednání, což už dávno uplynulo,“ dodala.
Nejčtenější

Vrchní soud snížil trest falešnému šlechtici. Lidi připravil o 90 milionů

Karel Šimko před vyhlášením rozsudku Krajského soudu v Ostravě. (4. března 2015)

Olomoucký vrchní soud snížil o rok trest Karlu Šimkovi z Frýdku-Místku za rozsáhlé podvody. Muž tvrdil, že je šlechtic...

Plzeň otočila duel se třetími Vítkovicemi a vede extraligu o 11 bodů

Momentka ze zápasu Plzeň - Vítkovice

Plzeňští hokejisté shlížejí na extraligovou konkurenci z patra. V předehrávce 49. kola si doma poradili s Vítkovicemi...Záchranáři dvě hodiny bojovali o život zaklíněného řidiče, marně

Ilustrační snímek

Devětačtyřicetiletý muž nepřežil havárii v Rychvaldu na Karvinsku. S automobilem narazil do betonového mostku a...

Liberec hrál v LM s Växjö nerozhodně, Třinec prohrál ve Finsku 2:4

Liberecký útočník Martin Bakoš (vlevo) se snaží překonat Viktora Andréna v...

Úvodní semifinálové duely hokejové Ligy mistrů českým celkům úplně nevyšly. Liberec hrál se silným švédským Växjö...

Hudba byla silnější než strach, vzpomíná pamětník zakázaných burz v Ostravě

Jaroslav Moureček ještě jako vysokoškolák propadl kouzlu rockové hudby. Za...

„Ostravské burzy, to byla velká zkušenost, jediná možnost, jak se před sametovou revolucí dostat k zakazované rockové...

Další z rubriky

Řidič srazil na přechodu školačku a ujel, policie hledá černé dražší auto

Záběr na jedno z aut, které používají moravskoslezští záchranáři.

Policisté v Havířově vyšetřují od rána dopravní nehodu, při které auto srazilo na přechodu pro chodce čtrnáctiletou...

Krajský úřad nepovolil v Ostravě obří skládku uhlí, s níž nesouhlasí lidé

(ilustrační snímek)

Lidé, kteří žijí v sousedství hutní firmy ArcelorMittal Ostrava a v minulých týdnech hlasitě protestovali proti jejímu...

Ostravské stopy: Ostravu nešlo opustit, chyběla by mi, vyznává se Jičínský

Luděk Jičínský je nejen majitelem ostravského knihkupectví Artforum. Před...

K centru Ostravy už léta patří knihkupectví Artforum. Tam je možné potkat majitele Luďka Jičínského, který se za pultem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz