Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzduch ve slezském příhraničí znečišťují hlavně Poláci, zaznělo poprvé

  13:33aktualizováno  13:33
Jsou to Češi, kdo posílá znečišťující látky do polského příhraničí, nebo naopak více škodlivin "vane" do Moravskoslezského kraje z Polska? Odborníci na tuto otázku teď vůbec poprvé jednoznačně odpověděli.

Odborníci nyní poprvé uvedli, že zatímco kvalitu ovzduší na polské straně Slezska ovliňují domácí topeniště, na Ostravsku a Karvinsku je to průmysl. (Ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Zveřejnili výsledky projektu Air Silesia, z nichž vyplynulo, že zdroje z Polska mají v příhraničí dominantní vliv. Není to však jediná nová informace.

Z tříletého projektu Air Silesia, v němž zástupci tří českých a tří polských odborných institucí podrobně sledovali stav ovzduší ve slezském příhraničí, třeba také vyplynulo, že vzduch na polské straně je co do rakovinotvorných polyaromátů mnohem znečištěnější než ten na Ostravsku a Karvinsku.

Projekt Air Silesia

  • Odborníci z šesti institucí Česka a Polska tři roky analyzovali data o kvalitě ovzduší z obou stran hranice. Vůbec poprvé teď mají ucelený soubor závěrů pro celé Slezsko. Informace o projektu najdete na webu www.air-silesia.eu.
  • Jak z výsledků vyplývá, i přes dílčí rozdíly jsou na tom polská a česká část zhruba stejně co do koncetrací prachu, třeba u polyaromátů jsou na tom Poláci mnohem hůř. Poprvé také vyšlo najevo, že vliv polských zdrojů na české území je výraznější, než vliv českých zdrojů na území Polska. 
  • „Všechno bylo hodnoceno stejnou metodikou na základě stejných podkladů. Analyzovali jsme údaje z let 2006 až 2011,“ uvedl Libor Černikovský z ostravské pobočky ČHMÚ. 

A zatímco hlavním zdrojem znečištění ovzduší v Polsku jsou domácí kotle, na Ostravsku a Karvinsku za špatný vzduch může hlavně zdejší průmysl.

"Nejrozsáhlejší a nejvyšší koncentrace škodlivin v ovzduší se vyskytují v oblasti mezi státní hranicí a městem Rybnik, tedy na polské straně. A tímto znečištěním je výrazně ovlivňováno i české příhraničí," řekl v pátek při slavnostním ukončení projektu Air Silesia Libor Černikovský, šéf oddělení ochrany čistoty ovzduší ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

I přesto, že většina větrů fouká z české strany na polskou, je podle Libora Černikovského vliv zdrojů v Polsku výraznější než ten na straně Moravskoslezského kraje. "Co se týká imisního zatížení, převládá vliv polské části Slezska," podotkl Černikovský.

Pro představu. Kdyby odborníci rozdělili Slezsko půl na půl podle toho, jak výrazné jsou vlivy zdrojů z české a polské strany na ovzduší, vedla by taková hraniční čára přes české území ve vzdálenosti několika kilometrů od hranice.

Ovzduší v Ostravě ovlivňuje hlavně průmysl, zjistili odborníci

Jak řekl šéf katedry ochrany životního prostředí v průmyslu VŠB-TUO Petr Jančík, vůbec nejznečištěnější ovzduší odborníci zapojení do projektu Air Silesia zjistili v polském městě Rybnik.

"V oblasti města Rybnik je trvale nejhorší imisní situace. Osmdesátiprocentní vliv na ní mají lokální topeniště, na druhém místě je průmysl, na třetím doprava," uvedl Petr Jančík. A doplnil i příklad z Moravskoslezského kraje: "Na naší části území je jednou z oblastí s nejznečištěnějším ovzduším Ostrava, kde je znečištění okolo sedmdesáti procent tvořeno průmyslem, na druhém místě je doprava, na třetím pak lokální topeniště."

Takto vypadaly průměrné roční koncentrace polétavého prachu v česko-polském

Takto vypadaly průměrné roční koncentrace polétavého prachu v česko-polském pohraničí v roce 2010.

Jak experti také zjistili, v Ostravě má doprava na imisní situaci větší podíl než domácí kotle. "Jedna z oblastí, kde mají emise z dopravy nejvýraznější vliv na znečištění, je území mezi Ostravou-Zábřehem a Jistebníkem, kde se nachází síť komunikací vedoucích směrem ke krajskému městu. "I zde ale představují emise z dopravy jen třetinu ze všech emisí, které zdejší ovzduší ovlivňují," dodal Petr Jančík.

Jak vyplývá ze studie čítající sto osmdesát stránek, která z projektu Air Silesia vzešla, míra znečištění ovzduší je na obou stranách příhraničí vysoká, na polském území ale ještě o něco výraznější než na české.

Jak uvedl například Leszek Ośródka, jeden z polských odborníků, kteří na projektu podíleli, kupříkladu kvalita ovzduší města Rybnik souvisí s tím, že zdejší region je silně urbanizovaný. "Hlavní roli tu hrají komunální emise," sdělil polský expert.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to budoucnost, věří nové formě placení za MHD bankéři i města

Platba bezkontaktní kartou je v Ostravě hit.

Pípnutí u terminálu při nástupu do tramvaje a jízdné je zaplaceno. Žádné drobné, žádné lístky. Všechno jde bezkontaktně...

Druhá vražda ve stejné obci. Policie z ní viní muže, který skočil pod vlak

(Ilustrační snímek)

Druhou vraždu ve dvou týdnech vyšetřují moravskoslezští kriminalisté v Suchdole nad Odrou na Novojičínsku. Podle...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Na D1 u Ostravy se srazilo sedm aut, dálnici blokoval hořící kamion

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice u obce Kujavy na...

Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala hromadná dopravní nehoda sedmi...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Další z rubriky

Policie prověřuje podezření z korupce ve Fakultní nemocnici v Ostravě

Areál Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě-Porubě.

Sotva trochu ztichl rozruch po odvolání ředitele Svatopluka Němečka, o Fakultní nemocnici Ostrava se zajímá policie....

Dušan Rapoš točí pohádku. Draka bolí hlava i ve štramberské jeskyni

Herci se při natáčení pohádky potýkali s nízkými teplotami.

V dračí sluj se dočasně proměnila jeskyně Šipka ve Štramberku. Začátkem března si totiž známou lokalitu vybrali filmaři...

Muž neoprávněně zastupoval skoro stovku lidí, na advokáta si jen hrál

(Ilustrační snímek)

Lidem na Bruntálsku nabízel právní služby falešný advokát. Vyžádal si jejich plnou moc a za peníze je zastupoval...

Jobs Contact
FRÉZAŘ CNC STROJŮ ( 5-osá fréza ) (20.000 - 28.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz