Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vzhůru ke smogu. Ostrava vypustí měřící balon i vzducholoď

  14:16aktualizováno  14:16
Proč Ostravany tak často dusí smog, když továrny snížily emise škodlivin? Odkud se bere nejvíc prachu: z průmyslu, dopravy, domácích kotlů nebo z Polska? Odpovědi pomohou najít speciální létající měřiče.

Zkouška balonu využívaného pro měření škodlivin v ostravském ovzduší v Komenského sadech za Novou radnicí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Balon naplněný héliem je určený pro reklamní účely, ale firma Envirta ho koupila a Ostrava si ho pronajala za půl milionu k unikátnímu účelu: k měření prachu.

Létající meřiče prachu v Ostravě

Obří nafukovací balon si město Ostrava za 520 tisíc korun pronajalo do září 2014 od firmy Envirta. Má průměr čtyři metry, unese až patnáct kilogramů, ale měřicí zařízení váží pět kilogramů.

Rádiem řízená vzducholoď je dlouhá dvanáct metrů, průměr trupu 2,8 metru. Stejně jako balon se plní héliem. Patří VŠB-TU Ostrava, která získala od ministerstva školství dotaci téměř 2,5 milionu korun.

"Chceme znát odpovědi na otázky týkající se znečištění ovzduší. Jsem přesvědčený, že Ostravsko doplácí na znečištěný vzduch z Polska, které má mírnější emisní limity. Ale počkám si na výsledky měření v různých výškách. Právě ty by měly ukázat, zda největším zdrojem prachu u nás je průmysl, doprava, lokální topeniště nebo to, co přináší vítr z Polska," líčí primátor Ostravy Petr Kajnar.

Spolu s novináři chtěl balon nesoucí měřicí zařízení vidět už před dvěma týdny. Měl ale smůlu. Jiří Bílek z firmy, které balon patří, pak připomněl, co se stalo. První pokus o předvedení balonu totiž skončil fiaskem.

"Víme, že nesmíme měřit za silného větru. V den, kdy jsme chtěli balon ukázat, ale dost foukalo. Balon se zatrhl o ostrou hranu lampy veřejného osvětlení, v plášti se objevila malá dírka a hélium za více než dvacet tisíc korun bylo rázem pryč," netají Bílek.

Ještě větší nervák ale asi zažívali nedávno lidé z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava, kteří si pro měření prachu pořídili bezpilotní vzducholoď za téměř 2,5 milionu korun. Taky ji zkoušeli za větru a málem o ni přišli.

"Vzducholoď nám neuletěla. Převzali jsme ji a připravujeme na montáž radarového odpovídače," ujišťoval ve středu Petr Jančík, který má na univerzitě na starosti projekty měření ovzduší. "Ale je fakt, že při testování a větším poryvu větru nám na chvíli zmizela z dosahu rádiového řízení," přiznal nakonec.

Jiří Bílek s měřícím zařízením, které ponese balon naplněný héliem.

Jiří Bílek s měřícím zařízením, které ponese balon naplněný héliem.

Ačkoli obě héliem plněná vznášedla mají různé technické parametry, jejich cíl je shodný: měřit množství prachu v ovzduší nad Ostravou a zjistit, jak velké prachové částice převládají. Z toho lze zjistit, odkud pocházejí. Zatímco balon začne měřit prach při smogu už v lednu, vzducholoď v březnu.

"Stacionární měřicí stanice monitorují znečištění v takzvané dýchací zóně, která je maximálně do osmi metrů. Naším úkolem je zmapovat situaci nad Ostravou ve výšce od 20 do 300 metrů, ale rádi bychom se dostali i výš," říká Bílek.

"Vzducholoď vyletí až do 1 200 metrů," doplnil Jančík s tím, že měřit budou pro toho, kdo to zaplatí. "Bude to hlavně součástí různých projektů. Například teď řešíme přesah znečištění mezi Moravskoslezským a Žilinským krajem," popsal.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Moravskoslezský kraj:

Volby do Senátu

Moravskoslezský kraj volí své zástupce do Senátu PČR ve volebních obvodech 68 - Opava, 71 - Ostrava-město a 74 - Karviná. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, proběhne druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Dny NATO uvítaly 225 tisíc lidí. Legenda z Vietnamu zaplavila nebe vlčími máky

Letoun Bronco shazuje 200 tisíc kvítků vlčích máků.

Na mošnovském letišti končí Dny NATO v Ostravě, největší armádně-bezpečnostní show v Evropě. K vidění byla dvacítka...

Závěr první části Dnů NATO obstarali výsadkáři a severské stíhačky

Akrobatická skupina Křídla bouře z Chorvatska

Na mošnovském letišti proběhla první část Dnů NATO v Ostravě. Největší armádně-bezpečnostní show v Evropě divákům...Ostravou kolují až tisíce dávek zrádné drogy. S alkoholem zabíjí

Moravskoslezská policie zveřejnila zajištěný obal syntetického canabinoidu,...

Už zřejmě devatenáct lidí se od pondělí přiotrávilo po požití syntetického canabinoidu. U deseti z nich bylo potvrzeno,...

V Ostravě se dva lidé otrávili náhražkou marihuany, jeden zemřel

Ilustrační snímek

Po požití syntetického canabinoidu zemřel v pondělí v Ostravě dvaatřicetiletý muž. Jeho o čtyři roky starší známý leží...

Starosta emigrant. Vedl příhraniční Hrčavu, teď kandiduje na Slovensku

Starosta Hrčavy na Frýdecko-Místecku má nakročeno za hranice. Kandiduje ve...

K ojedinělému kroku se odhodlal starosta Hrčavy Petr Staňo. Muž, který stál osm let v čele malé vesnice v...

Další z rubriky

V ostravském supermarketu dopoledne hořelo, desítky lidí i zaměstnanců evakuovali

V ostravském supermarketu Albert hořelo. Oheň vznikl v elektrické rozvodné...

Škodu v řádech milionů korun způsobil v pondělí dopoledne požár v supermarketu Albert v Ostravě-Dubině. Hořet začalo v...

Místo bazénů dají opavští peníze na trolejbusy, koupí deset moderních vozů

Opavané budou od příštího týdne v ulicích vídat Městobus. Uvnitř vznikne...

Opavští zastupitelé v pondělí schválili půjčku 133 milionů korun na nový vozový park městského dopravního podniku....

Napřed se přiotrávil, napodruhé ho zabila. Zrádná droga má další oběť

V rostlinné podobě může připomínat marihuanu.

Životu nebezpečná umělá náhražka marihuany, která se šíří na Ostravsku, má už druhou oběť. Zabila pětačtyřicetiletého...

Najdete na iDNES.cz